DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Zmarł Wiesław Chrzanowski

Zmarł Wiesław Chrzanowski
fot. Aargambit / cc licence / wikimedia.commons

W wieku 88 lat zmarł Wiesław Chrzanowski. Był żołnierzem Armii Krajowej i powstańcem warszawskim. Pełnił funkcje marszałka Sejmu 1. kadencji, ministra sprawiedliwości i prezesa ZChN.


Wiesław Chrzanowski urodził się ur. 20 grudnia 1923 w Warszawie. Walczył w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej, która weszła w skład Armii Krajowej. Jako żołnierz AK uczestniczył w Powstaniu Warszawskim - był żołnierzem batalionu „Harnaś”. Działał w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej. Po wojnie związał się ze Stronnictwem Pracy.

 

W okresie stalinowskim był więziony przez władze komunistyczne. W PRL był opozycjonistą, współpracował z prymasem Wyszyńskim. Był mentorem środowiska Ruchu Młodej Polski.

 

W 1989 założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, do 1994 pełnił funkcję prezesa zarządu głównego tej partii. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W Sejmie I kadencji piastował funkcję marszałka Sejmu.

 

Jego nazwisko znalazło się na tzw. liście Macierewicza, w 2000 Sąd Lustracyjny uznał jednak, że Wiesław Chrzanowski nie był agentem SB.

 

Profesor Wiesław Chrzanowski w 1993 otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, został też odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. W listopadzie 2010 został odznaczony Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego.


 

kra


DATA: 2012-04-30 13:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Miałem okazję spotkać pana Chrzanowskiego dwa razy. Pierwszy w grudniu 2009 r., a drugi w październiku 2010 r. i mam z nim dwa pamiątkowe zdjęcia. Niech spoczywa w pokoju.
ponad 7 lat temu / Wieslaw Nowel
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "2171"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.