DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Zmarł sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego Antonin Scalia. Walczył o prawo do życia

Zmarł sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego Antonin Scalia. Walczył o prawo do życia
Antonin Scalia. fot. REUTERS/Kevin Lamarque/Files/FORUM

W sobotę 13 lutego w prywatnej rezydencji w ośrodku turystycznym w południowo-zachodnim Teksasie odnaleziono martwego 79-letniego Antonina Scalię. Wedle władz stanowych wieloletni sędzia Sądu Najwyższego USA zmarł z przyczyn naturalnych. Swoją nominację na urząd otrzymał jeszcze od Ronalda Reagana. Zgodnie z amerykańskim prawem sędziowie SN sprawują funkcję dożywotnio.

 

Antonin Scalia jako katolik był zdecydowanym wrogiem aborcji oraz zwolennikiem dostępu do broni. Jako sędzia Sądu Najwyższego USA opowiadał się za dosłownym interpretowaniem konstytucji. Popierał ograniczanie prawa służb do przeszukiwań obywateli oraz większą ochronę prawną dla oskarżonych. Uważał, że nie można uznawać kary śmierci za sprzeczną z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Scalia był znany ze swoich wystąpień na sesjach SN, podczas których przemawiał z pasją i przekonaniem.

 

Sędzia pełnił swoją funkcję od 1986 roku, gdy mianował go republikański prezydent Ronald Reagan. Sędziowie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych sprawują swój urząd dożywotnio.

 

Śmierć Scalii już wywołała kontrowersje natury politycznej. Dotąd w niezwykle ważnym organie władzy USA, Sądzie Najwyższym, przeważały osoby uznawane za konserwatystów. Ta sytuacja może ulec zmianie, jeśli nowego sędziego mianuje kończący swoją kadencję prezydent Baracka Obama, wywodzący się z partii Demokratycznej.

 

Republikanie mający większość w amerykańskim Kongresie uważają, że to nowy prezydent USA powinien mianować następcę Antonina Scalii. Z kolei Demokraci są zdania, że powinno to nastąpić natychmiastowo. Nie wiadomo dokładnie jaką decyzję podejmie prezydent Obama. Z jego wstępnych deklaracji wynika, że może wkrótce nominować nowego sędziego. Nie wiadomo jednak na kogo postawi. Wybór musi zatwierdzić Kongres, w którym dominują przeciwnicy Obamy. Niewykluczone, że Stany Zjednoczone mogą być świadkiem podobnego impasu jaki ma miejsce w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

Po pojawieniu się informacji o śmierci Scalii prezydent Obama przesłał rodzinie zmarłego kondolencje.

 

Źródło: tvp.info / tvn24.pl

MWł 


DATA: 2016-02-15 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Obama nie wybierze swojego, bo zablokuje go Kongres.
ponad 4 lata temu / Stefan
 
Nie wierzę, żeby Dobry Bóg odwołał w takim momencie swojego obrońcę z tego świata. To nie mogła być "naturalna" śmierć.
ponad 4 lata temu / pol
 
No to Obama dostał sposobność aby na odchodne mianować kolejnego antychrysta do SN. To wszystko sprawia wrażenie jakby sprawy nieuchronnie zmierzały do swojego celu.
ponad 4 lata temu / abc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.