15 maja 2020

Viri probati coraz bliżej? Wpływowy teolog mówi o trzech etapach drogi tego celu

Czy w Amazonii pojawią się wkrótce żonaci księża? Według wpływowego brazylijskiego teologa, Antonio José De Almeidy, to bardzo prawdopodobne. Zainteresowane diecezje muszą wykonać w tym celu trzy konkretne kroki, a Stolica Apostolska prawdopodobnie wyjdzie im naprzeciw.

 

W adhortacji apostolskiej Querida Amazonia po Synodzie Amazońskim papież Franciszek nie rozstrzygnął sprawy żonatych księży. Ojcowie Synodalni poprosili Ojca Świętego o zezwolenie na udzielanie święceń tak zwanym viri probati, czyli żonatym mężczyznom mających w swojej katolickiej wspólnocie dobrą i ustaloną opinię. Papież we wstępie do adhortacji zachęcił wszystkich do lektury dokumentu finalnego Synodu, gdzie zawarto wzmiankowaną prośbę, ale sam do postulatu się nie odniósł.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ta zastanawiająca wstrzemięźliwość Franciszka stała się przyczyną bardzo szerokich spekulacji o przyszłość postulatu viri probati. Co ciekawe, jak rzadko kiedy w ocenie tej sprawy zgadzali się komentatorzy konserwatywni i liberalni. Podkreślano, że brak papieskiego stanowiska oznacza, iż temat jest nadal otwarty i możliwe będzie wprowadzanie zmian na szczeblu lokalnym. Byłoby to zgodne z projektem „decentralizacji” Kościoła katolickiego, czyli przekazywania przez Stolicę Apostolską szerszych kompetencji lokalnym episkopatom.

 

Teraz konkretny plan wprowadzenia w Kościele rzymskokatolickim żonatych księży przedstawił teolog Antonio José De Almeida, kapłan diecezji Apucarana w południowej Brazylii, nauczyciel na Papieski Katolickim Uniwersytecie w Paranie, na Synodzie Amazońskim doradca szeregu brazylijskich biskupów. Mówił o tym w rozmowie z dziennikarzem Maurem Castagnaro na łamach magazynu „Il Regno”; tezy De Almeidy opisał też znany włoski watykanista, Sandro Magister.

 

Według De Almeidy celem wprowadzenia w Kościele katolickim żonatych księży wykonać trzeba trzy kroki.

 

Pierwszym krokiem będzie „przedstawienie powodów, dla których diecezja chce zaproponować wyświęcanie żonatych mężczyzn”. Drugim krokiem będzie przyłączenie się do tej intencji kilku innych, sąsiednich diecezji, najlepiej „na poziomie prowincji kościelnej lub regionalnej Konferencji Episkopatu”. Trzecim wreszcie krokiem będzie „zaprezentowanie prośby Stolicy Apostolskiej”.

 

Zdaniem De Almeidy jest prawdopodobne, że Watykan pozytywnie rozpatrzy taką propozycję.

 

W kontekście amazońskim, biorąc pod uwagę proces synodalny rozpoczęty po ogłoszeniu specjalnego synodu dla Amazonii, nie mam wątpliwości – stwierdził.

 

Teolog uważa też, że nie ma najmniejszego problemu od strony kościelnoprawnej. Kodeks Prawa Kanonicznego dopuszcza możliwość dyspensowania kandydatów do kapłaństwa od obowiązku bezżenności; może się tak dziać ze względu na „dobro wiernych”, obecność „słusznej i racjonalnej przyczyny” czy też „szczególne okoliczności”. W przypadku Amazonii szłoby zatem o umożliwienie wiernym regularnego przyjmowania Eucharystii, czego w związku z brakiem księży są dziś pozbawieni.

 

Zdaniem De Almeidy możliwe jest też powołanie całego „zespołu kapłańskiego”, który posługiwać będzie w Amazonii. Byłby to nowy model kapłaństwa, w którym posługę mogliby sprawować także żonaci.

 

Wreszcie jest jeszcze jedna możliwość związana z amazońskim rytem liturgicznym. Niewykluczone, uważa De Almeida, że powstanie też „amazoński ryt”, który doprowadzi do wytworzenia w Amazonii lokalnego Kościoła na wzór Kościoła greckokatolickiego, w którym żonaci mogą otrzymywać święcenia. Według teologa stworzenie takiego rytu jest możliwe na gruncie przypisu nr 120 do adhortacji Querida Amazonia, gdzie mówi się po prostu o tym, że taka propozycja padła na Synodzie Amazońskim. De Almeida przyrównał ten przypis do przypisu nr 336 z adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, który stał się podstawą do dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej.

 

Wprowadzeniem żonatych księży lub stworzeniem zupełnie nowego modelu kapłaństwa są też zainteresowani biskupi w krajach niemieckojęzycznych. W 2019 roku w Niemczech rozpoczęto Drogę Synodalną, która ma zreformować Kościół w tym kraju, a jednym z jej czterech głównych postulatów jest poluzowanie zasady celibatu kapłańskiego. O viri probati dyskutuje się w pozytywnym tonie także w Austrii i Szwajcarii.

 

Źrodło: magister.blogautore.espresso.repubblica.it

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram