DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Zmarł ksiądz prałat Brunero Gherardini – wybitny teolog „Szkoły Rzymskiej”

Zmarł ksiądz prałat Brunero Gherardini – wybitny teolog „Szkoły Rzymskiej”
Ś.P. ksiądz prałat Brunero Gherardini. Fot. Facebook

W piątek 22 września odszedł do Pana w wieku 92 lat ksiądz prałat Brunero Gherardini, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, tomista, autor licznych analiz kryzysu trawiącego współczesny Kościół.

 

Urodził się w 1925 roku. Został kapłanem w 1948 roku, cztery lata później uzyskał doktorat z teologii. Przez 37 lat, od 1968 r., był profesorem Uniwersytetu Laterańskiego, gdzie pełnił m.in. funkcję dziekana wydziału teologicznego. Stał na czele katedry eklezjologii w Instytucie „Ecclesia Mater” Uniwersytetu Angelicum. Pracował jako konsultor Kongregacji ds. kanonizacji, był m.in. postulatorem procesu zmierzającego do zaliczenia w poczet świętych błogosławionego Piusa IX. W 1994 roku otrzymał godność kanonika rzymskiej bazyliki świętego Piotra.


Napisał ponad 80 książek i wielką liczbę artykułów w pismach specjalistycznych. Był redaktorem naczelnym przeglądu studiów teologicznych „Divinitas”. W wykładach, artykułach, książkach czy polemikach posługiwał się konsekwentnie metodologią świętego Tomasza z Akwinu.


Do wydanych w ostatnich latach książek świętej pamięci księdza prałata należą m.in.: pozycja poświęcona tzw. dialogowi międzyreligijnemu pod tytułem „Duale accordo fra Cristo e Beliar?”, (Jaka zgoda pomiędzy Chrystusem a Beliarem?), „Concillo Ecumenico Vaticano II, un discorso da fare” (II Sobór Watykański, debata, która nas czeka, „Quod et tradidi vobis. La tradizione, vita e giovinezza della Chiesa: (Quod et tradidi vobis. Tradycja, życie i młodość Kościoła), „Credo in Gesù Cristo” (Wierzę w Jezusa Chrystusa), „Vaticano II. Alle radici d’un equivoco” (Sobór Watykański II. Ku korzeniom niezrozumienia).


„W dziełach tych [Autor] oferuje cenne narzędzia do interpretowania dramatu religijnego naszych czasów. Odejście ks. Gherardiniego, wybitnego teologa i nauczyciela pokoleń kapłanów, to poważna strata dla świata katolickiego. Każdy, kto chce zrozumieć źródło kryzysu, w którym pogrążony jest Kościół katolicki, powinien studiować jego prace” – napisał o Zmarłym włoski portal katolicki Corrispondenza Romana.

 

Requiescat in Pace!Źródło: La Corrispondenza Romana, Facebook/Ks.Prof.BruneroGherardini

RoM

 


Przeczytaj rozmowę z ks. prałatem Brunerem Gherardinim

Zobacz także

 


DATA: 2017-09-23 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
8 miesięcy temu / zxc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.