DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Zmarł kardynał Joachim Meisner. Nie doczekał się odpowiedzi na „Dubia”

Zmarł kardynał Joachim Meisner. Nie doczekał się odpowiedzi na „Dubia”
fot. wikimedia.org

Hierarcha odpowiedzialny m.in. za dubia w sprawie Amoris Laetitia nie doczekał się rozwiania wątpliwości przez papieża Franciszka. Kardynał Joachim Meisner zmarł w wieku 84 lat w Bad Fussing.

 

Kardynał dał się poznać jako wielki obrońca kultury i jej ścisłego związku z kultem Bożym. Szerokim echem odbiły się jego słowa, które wypowiedział w 2007 roku, gdy podczas błogosławieństwa muzeum powiedział: „Gdziekolwiek kultura oddzielana jest od kultu Bożego, tam kult zmienia się w rytualizm, a kultura się degeneruje”.

 

Emerytowany arcybiskup Kolonii był również wieloletnim przyjacielem św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, o którym mówił, że „posiada inteligencję dwunastu profesorów i pobożność pierwszokomunijnego dziecka”. Jak w 2009 roku donosiły włoskie media, kardynał Meisner był również nieformalnym liderem frakcji naciskającej na emerytowanego papieża, by ten zwolnił z obowiązków ówczesnego sekretarza stanu, kard. Tarsicio Bertone. Propozycjom tym Benedykt XVI stanowczo się przeciwstawiał.

 

W 2013 roku kardynał Meisner dał się również, niestety, poznać jako zwolennik pigułki „dzień po”. Stwierdził bowiem, że uznaje zastosowanie antykoncepcji „kryzysowej” za dopuszczalne i „uzasadnione” w niektórych przypadkach. – Jeżeli po gwałcie suplement jest stosowany z zamiarem zapobieżenia zapłodnieniu, to w moim przekonaniu jest to uzasadnione – przekonywał.

 

W ostatnim latach życia zasłynął jednak obroną katolickiej ortodoksji. Wraz z kardynałami Walterem Brandmullerem, Raymoundem Leo Burkiem oraz Carlo Caffarą poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienie wątpliwości teologicznych związanych z adhortacją Amoris Laetitia. Wcześniej kardynałowie przedłożyli tzw. dubia ojcu świętemu osobiście, jednak z powodu nieotrzymania odpowiedzi zdecydowali się postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w Ewangelii wg św. Mateusza i opublikować swój list publicznie.

 

W związku z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony papieża Franciszka, po siedmiu miesiącach kardynałowie poprosili o prywatną audiencję. Do dziś nie doczekali się żadnej odpowiedzi.

 

---

 

Urodzony w Boże Narodzenie 1933 roku we Wrocławiu (wtedy Breslau) niemiecki hierarcha święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1962 roku. 13 lat później z rąk bpa Hugona Aufderbecka, ówczesnego administratora tytularnego Viby, otrzymał sakrę biskupią. W 1983 roku ojciec święty Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.


Uczestniczył w konklawe 2005 roku, które wybrało na Tron Piotrowy Benedykta XVI oraz w konklawe 2013 roku (wybór Franciszka). 25 grudnia 2013 w związku z ukończeniem 80 lat utracił prawo udziału w konklawe.

 

28 lutego 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity Kolonii.

 

Zmarł podczas urlopu 5 lipca 2017 w Bad Fussing.

 


OM
 


DATA: 2017-07-05 11:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

niechaj odpoczywa w pokoju wiecznym , amen
ponad 1 rok temu / ja
 
Bóg zapłać za wszystko Kardynale, Bóg zapłać za odwagę, za to, że nie wahałeś się odważnie głosić prawdy w Kościele. Dla mnie skutki twoich działań ws. AL były wskazówką co się dzieje, i w którą stronę podążać w Kościele. Niech Ci to dobry Bóg wynagrodzi.
ponad 1 rok temu / Nina
 
Nikt z nas nie jest doskonaly, to odnosnie tej nieszczesnej pigulki. Dziekujemy kard. Joahimie Meisner za odwazne swiadectwo wsrod czterech kardynalow! Niech Pan wprowadzi Cie do Niebieskiego Jerusalem.
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Wspaniały kapłan, wielki przyjaciel Polski i Polaków! Zasłynął m.in.stwierdzeniem,że Bogu dzięki,że Wrocław i Szczecin zostały w Polsce, a nie w NRD! Bo u nas Kościół żyje i rozwija się , a w NRD chrześcijaństwo zanikło! Jan Paweł II bardzo go cenił! Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie!
ponad 1 rok temu / gość
 
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie,a światłość wiekuista niechaj MU świeci...nie doczekał, ale już zna ZDANIE BOGA na temat "Dubiów"....śp. Kardynał Meisner na pewno u Boga oręduje za nami....Bogu niech będą dzięki za heroiczną wiarę,nadzieję i miłość Kardynała w służbie Kościołowi Chrystusowemu...Bóg zapłać za wszystko Kardynale Joachimie ....dziękujemy przede wszystkim za to , że pokazałeś nam jak należy żyć dla Boga i ludzi...Twoja postawa Niezłomnego obrońcy ŚWIĘTOŚCI życia SAKRAMENTALNEGO zasługuje na szacunek i największe w KK uznanie...Bóg zapłać za wszystko Kardynale,i teraz jak jesteś już w domu Ojca oręduj za nami i wspieraj nas w walce z diabelskimi sojusznikami, co by nam i naszym dzieciom krzywdy nie robili i niesakramentalnego życia nie uczyli...
ponad 1 rok temu / Megi
 
Stanął przed Sądem Bożym. Dobrze, że zdążył wyrazić sprzeciw wobec AL i podpisał się pod Dubia. Gorzej z tymi duchownymi (kardynałami, biskupami i in.), którzy nie zdążą,a zostaną nagle wezwani do Pana i nie będą mieli nic na usprawiedliwienie swojej milczącej zgody na wypaczanie Ewangelii...
ponad 1 rok temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "52816"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.