DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Zmarł kard. Ricardo Maria Carles Gordo

Zmarł kard. Ricardo Maria Carles Gordo
fot. fitzfotos / sxc.hu

W szpitalu Virgen de la Cinta w Tortosie w Katalonii zmarł dziś emerytowany arcybiskup Barceolny, kard. Ricardo María Carles Gordó. Miał 87 lat.


Kardynał Ricardo Maria (po katalońsku: Ricard Maria) Carles Gordó urodził się 24 września 1926 w Walencji. Tam też ukończył seminarium wyższe i Kolegium "Corpus Christi". 29 czerwca 1951 przyjął w swym mieście rodzinnym święcenia kapłańskie, po czym jeszcze przez dwa lata uzupełniał studia wyższe na Papieskim Uniwersytecie w Salamance, uzyskując licencjat z prawa kanonicznego. W latach 1953-69 pracował duszpastersko w swej rodzimej archidiecezji. Był m.in. doradcą w Związku Katolickiej Młodzieży Robotniczej, dyrektorem konwiktu dla diakonów, delegatem biskupim ds. duchowieństwa i doradcą archidiecezjalnym ds. duszpasterstwa rodziny.


6 czerwca 1969 Paweł VI mianował go biskupem katalońskiej diecezji Tortosy, sakrę biskup-nominat otrzymał 3 sierpnia tegoż roku w tamtejszej katedrze z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii abp. Luigiego Dadaglio (1914-90, późniejszego kardynała). 3 marca 1990 Jan Paweł II przeniósł go na stolicę arcybiskupią Barcelony a na konsystorzu 26 listopada 1994 obdarzył go godnością kardynalską.


Jako biskup i kardynał hierarcha brał udział w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów, a w r. 1995 został członkiem Rady Kardynałów ds. Zbadania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej. 15 czerwca 2004, w wieku prawie 78 lat, ustąpił z urzędu arcybiskupa Barcelony. W dniach 18-19 kwietnia 2005 uczestniczył w konklawe, które wybrało obecnego Papieża Benedykta XVI. Od 2004 roku. po ustąpieniu ze stolicy biskupiej w Barcelonie mieszkał w Tortosie.


Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 199 członków, w tym 2 mianowanych jeszcze przez Pawła VI, 116 – przez Jana Pawła II i 81 – przez Benedykta XVI. 90 z nich ma 80 i więcej lat i nie mogą brać udziału w konklawe, przy czym 2 z nich mianował Paweł VI, 73 – Jan Paweł II i 15 – Benedykt XVI, a wśród 109 kardynałów elektorów 43 włączył do Kolegium Jan Paweł II a 66 Benedykt XVI.KAI

mat


DATA: 2013-12-17 12:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.