DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Emerytowany metropolita wrocławski miał 97 lat

Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Emerytowany metropolita wrocławski miał 97 lat
Kard. Henryk Gulbinowicz. FOT.Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

W poniedziałek przed godziną 11 zmarł kard. Henryk Gulbinowicz – wynika z doniesień portalu tygodnika „Niedziela”.

 

Były wrocławski metropolita od kilku dni przebywał w szpitalu. Wtedy też rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski informował, że stan Gulbinowicza jest bardzo ciężki, lecz stabilny.

 

Kilka tygodni temu Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o decyzji Stolicy Apostolskiej względem emerytowanego hierarchy. Kary to konsekwencja zarzutów natury obyczajowej.

 

Był doktorem teologii, doktorem honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.Były Członek Kongregacji: ds. Kościołów Wschodnich, ds. Duchowieństwa, ds. Ewangelizacji Narodów, Kanonik Kapituły Warmińskiej we Fromborku, Kawaler Orderu Orła Białego.

 

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w Szukiszkach (Archidiecezja Wileńska). W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

 

W 1970 r. został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku. W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

 

6 listopada br. Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała oświadczenie, iż były metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz został pozbawiony przez Stolicę Apostolską prawa używania insygniów biskupich oraz będzie pozbawiony przywileju pochówku w katedrze. Zobowiązano go także do wpłacenia pieniędzy na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.

 

Komentując tę decyzję rzecznik archidiecezji wrocławskiej zaznaczył, że surowość sankcji, zastosowanych wobec kard. Gulbinowicza, wskazuje, że dochodzenie potwierdziło prawdziwość stawianych mu zarzutów.

 

„Fakt, iż sprawa została podjęta, wyjaśniona i doprowadzona do końca potwierdza, że w Kościele nie ma jakiejkolwiek taryfy ulgowej dla tego rodzaju przestępstw oraz że nigdy nie będzie zgody na ich tolerowanie. Pomimo tego, że rozmawiamy o czynach, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, w Kościele nigdy nie zostaną one uznane za przedawnione. To także pozwala ufać, że Kościół z całą stanowczością reaguje i nie pozwala na to, aby takie sytuacje się powtórzyły dziś oraz w przyszłości” – napisał ks. Rafał Kowalski.

 

 

Źródło: niedziela.pl / polsatnews.pl/KAI

MWł

 

 

Bożemu Miłosierdziu polecajmy duszę zmarłego!

 

Dobry Jezu, a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie!

 

 


DATA: 2020-11-16 12:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto zauważyć, KTO wydał wyrok. I dlaczego trzymającej się dobrze lawendowej mafii zależy na znalezieniu kozła ofiarnego... Nota bene w 450 stronicowym dokumencie dot. sprawy McCarricka absolutnie kluczowa kwestia homoseksualizmu wśród księży jest skutecznie zamiatana pod dywan.
9 dni temu / Brad
 
...w DNIU MATKI BOZEJ MILOSIERDZIA ? może właśnie dlatego, żeby nie wydarzyło/ujawniło się jeszcze coś gorszego z jego udziałem, przez niego, albo przeciwnie: lepszego - z korzyścią dla niego ! Niezbadane są wyroki Boskie !
9 dni temu / ccc
 
po rewelacjach KChuma, 2019-05-24 tuwroclaw: "? Nie będziemy odpowiadać na insynuacje, chcemy opierać się na stanie faktycznym ? mówią prawnicy kard. Henryka Gulbinowicza. Pełnomocnicy duchownego zapowiedzieli, że zamierzają wyciągać konsekwencje publikowania nieprawdziwych informacji na temat ich klienta." JAKI BYŁ CIĄG DALSZY WYCIĄGANIA KONSEKWENCJI PRZEZ PEŁNOMOCNIKÓW ? Zdaje się że odstąpiono od tego strategii po tym jak Watykan przejął sprawę.
9 dni temu / jan
 
@anendotos, myślę, że byłby to casus JP I, po miesiącu byłoby nowe konklawe, tylko, kto mógłby brać udział w tym konklawe ? Nie ma jakiegoś wymaganego minimum uczestników tego ?
10 dni temu / DamianK
 
Moim zdaniem istnieje prosty sposób rozwiązania tego problemu. Papież powinien wydać bullę, wedle której każdy duchowny, który dopuszczał się aktów pedofilskich lub homoseksualnych powinien przyznać się do tego w oficjalnym oświadczeniu, poprosić o wybaczenie, poddać się cywilnej karze jeśli czyn stanowi przestępstwo w myśl prawa cywilnego, a dodatkowo do końca życia pokutować i wycofać się ze "świecznika" np. brak udziału w publicznych uroczystościach. Jeśli jest to pedofilia, a nie homoseksualizm, to dodatkowo wydalenie ze stanu duchownego. W razie dalszego zatajenia tego faktu termin powinien być ustalony, delikwent zaciąga na siebie ekskomunikę ex opere operato, którą można zdjąć wyłącznie po takim samym coming oucie i poniesieniu jeszcze dotkliwszej pokuty. Cokolwiek zwiążesz na ziemi... Ale jeśli którykolwiek papież miałby takie jaja, to potem chyba musiałby sobie sam gotować, albo kazać kucharzowi zjadać wszystko godzinę wcześniej na próbę.
10 dni temu / anendotos
 
Powinni badać sprawę Gulbinowicza aż do skutku. Prawda przede wszystkim. Nie może być tak, że śmierć oznacza ziemskie rozgrzeszenie. Był osobą duchowną i trzeba ustalić czy rzeczywiście miał coś na sumieniu czy to tylko mity.
10 dni temu / magis
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.