1 stycznia 2021

Zmarł chiński biskup Andrea Han Jingtao, ordynariusz diecezji Siping Kościoła „podziemnego”

(źródło: pixabay.com)

W setnym roku życia zmarł 30 grudnia chiński biskup Andrea Han Jingtao, ordynariusz diecezji Siping Kościoła „podziemnego”, uznawanego jedynie przez Stolicę Apostolską, a zwalczanego przez władze Chińskiej Republiki Ludowej. Duchowny spędził 27 lat w obozach pracy. Był naukowcem i profesorem uniwersyteckim. Założył też żeńskie zgromadzenie zakonne.

 

Urodził się 26 lipca 1921 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1947 roku. Z pomocą Legionu Maryi dbał o edukację religijną świeckich, łącząc w niej modlitwę, świadectwo i dzieła miłosierdzia. Gdy władze komunistyczne wypędziły z Chin zagranicznych misjonarzy, założył lokalne żeńskie zgromadzenie zakonne, którego członkinie nazwał „siostrami ze wzgórza Kalwarii”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W 1953 roku trafił do obozu pracy. Przebywał w nim do 1980 roku, gdyż nie chciał tworzyć Kościoła „niezależnego i autonomicznego” w stosunku do Stolicy Apostolskiej. Ceniony był przez władze więzienne, które po uwolnieniu skierowały go na stanowisko lektora języka angielskiego na uniwersytecie w Changchun. Kilka miesięcy później został profesorem w tamtejszym Instytucie Historii i Cywilizacji Klasycznej. Prowadził zajęcia dla magistrantów i doktorantów, wprowadzając wielu Chińczyków w kulturę klasyczną, łacinę i grekę. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku.

 

Pięć lat wcześniej został mianowany biskupem Sipingu w prowincji Jilin, której stolicą jest Changchun. Jednak święcenia biskupie mógł przyjąć potajemnie dopiero w 1986 roku. Na początku lat 80. władze połączyły wszystkie diecezje prowincji w jedną diecezję Jilin. Diecezja Siping, uznawana nadal przez Stolicę Apostolską, leżała częściowo na terytorium prowincji Jilin, Mongolii Wewnętrznej i prowincji Liaoning.

 

Od 1997 roku jego rezydencja biskupia znajdowała się pod stałym nadzorem, co utrudniało mu posługę biskupią. Również siostry ze wzgórza Kalwarii poddawane były szykanom, m.in. zamykano im klasztory. Mimo to bp Han podejmował starania na rzecz pojednania między katolikami „podziemnymi” i „oficjalnymi”, kontrolowanymi przez komunistyczne władze.

 

Diecezja Siping liczy około 30 tys. wiernych, w tym 20 tys. „podziemnych”. Kapłanów jest około 20, a sióstr zakonnych 100. Diecezja prowadzi też dzieła społeczne, m.in. sierociniec i ośrodek zdrowia.

 

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 027 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram