DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”

Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”
Zloty Kodeks Gnieznienski. Fot. Michal Dyjuk / FORUM

Już 23 kwietnia w Gnieźnie rozpoczyna się inauguracja obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce. Przy tej okazji w prymasowskim mieście odbędzie się szereg imprez tematycznych. Najważniejszą będzie jednak wystawa Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, gdzie będziemy mogli podziwiać m.in. Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”.

 

„Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”. Pod takim tytułem już 22 kwietnia nastąpi otwarcie wystawy zorganizowanej przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, podczas której będziemy mogli podziwiać m.in. Złoty Kodeks Gnieźnieński i „krzyż wygnańców”.

 

Złoty Kodeks Gnieźnieński jest jednym z najcenniejszych rękopisów średniowiecznych używany niegdyś w czasie obrzędów koronacyjnych, który został wpisany w 2014 roku na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”.

 

„Krzyż wygnańców”, który nazwę taką nosi z uwagi na fakt, że każdy posiadający go biskup, kończył w więzieniu, był natomiast u kardynałów Mieczysława Ledóchowskiego (więzionego przez zaborcę pruskiego) i Stefana Wyszyńskiego  (więzionego przez komunistów).

 

Wystawiony będzie również kielich królewski, oryginalne dokumenty m.in. papieża Benedykta XIV, który nadawał przywilej purpury kardynalskiej polskim prymasom oraz dokument króla Kazimierza Jagiellończyka zastrzegający prawo koronacji polskich królów arcybiskupowi gnieźnieńskiemu.

 

Otwarcie tej wystawy odbędzie się 22 kwietnia 2017 o godz. 10:30 w sali konferencyjnej Muzeum przez Prymasa Polski Wojciecha Polaka. Jak informuje Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej „ekspozycję będzie można oglądać przez cały rok, aż do kolejnych uroczystości świętowojciechowych w roku 2018”.

 

Co jeszcze będziemy mogli podziwiać przy okazji obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce? Jedną z atrakcji (dostępną od 26 kwietnia do 12 czerwca na skwerze przed pomnikiem św. Wojciecha w Gnieźnie) ma być wystawa „Prymasi Polski” skupiająca fotograficzne wersje portretów wybranych prymasów wraz z życiorysami.  Z kolei 24 maja ruszy edukacyjna gra miejska „Pierwszy między równymi” polegająca na wykonywaniu zadań w punktach rozmieszczonych w całym Gnieźnie, dzięki czemu uczestnicy poznają sylwetkę oraz dorobek prymasa Wyszyńskiego.

  

 


DATA: 2017-04-21 10:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oj,tak tak(((-:
ponad 2 lata temu / Leo
 
Ostatni prawdziwy prymas to kard.Wyszyński. Kard.Glemp już był mocno problematyczny. Później już pustka.
ponad 2 lata temu / wwp
 
Co tu świętować? Teraz to całkowicie upadły urząd
ponad 2 lata temu / 0
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.