DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Złoto, Syria i FED

Złoto, Syria i FED
fot. sxc / hu
#GOSPODARKA    #ROSJA    #SYRIA    #ZŁOTO    #ONZ    #ASSAD    #PROWOKACJA    #BROŃ CHEMICZNA

Wrzesień może przynieść spore zmiany na rynku złota. Wisząca w powietrzu interwencja amerykańska w Syrii oraz spodziewane ograniczenie druku pieniądza przez Rezerwę Federalną mogą poważnie wpłynąć na cenę żółtego kruszcu, o czym mogliśmy się już przekonać w trakcie ostatniego miesiąca.

 

Jeszcze na początku sierpnia cena złota kształtowała się na poziomie około 1300 dolarów za uncję i nie zapowiadało się, że w trakcie miesiąca wzrośnie nawet o 130 dolarów. W ubiegłym tygodniu cena złotej uncji poszybowała bowiem do 1430 dolarów. Potem nastąpiła korekta, która ustanowiła nowy poziom w granicach 1400 dolarów i nieco niższej, jednakże ukazuje to, jak bardzo na cenę kruszcu wpłynęła sama deklaracja prezydenta USA Baracka Obamy o możliwości ataku na Syrię.

 

Obama odwołał się do opinii i zgody Kongresu na nową operację. Stanowisko kongresmenów może zaś być wyrażone już 9 września, gdy powrócą z przerwy wakacyjnej. Mówi się, że zgoda Kongresu na kolejną interwencję zbrojną to tylko formalność, jednakże postępowanie USA wygląda na testowanie reakcji świata, głównie Rosji, sojusznika Syrii, a także Iranu, z którym Syryjczycy mają dwustronny układ wojskowy. Ponadto, prezydent Obama zapowiedział, że ewentualna interwencja w Syrii będzie ograniczona czasowo oraz prowadzona wyłącznie z wody i z powietrza. Wyklucza to możliwość szybkiej operacji, ponieważ z doświadczenia wiadomo, że w takich sytuacjach potrzeba tysięcy nalotów, tak, jak np. w Libii. Tak, czy inaczej, rozwój wypadków na Bliskim Wschodzie nadal pozostanie napięty, co nieodmiennie wpływa na rosnące notowania złota.

 

Z kolei obawy inwestorów o spadek kursu żółtego kruszcu wiążą się z możliwym ograniczeniem w tym miesiącu przez FED programu dodruku pieniądza. Podobnie, jak wojna, osłabianie pieniądza poprzez inflację również winduje cenę złota, ludzie chcą bowiem zabezpieczyć się przed skutkami spadku wartości pieniądza. Zapowiedź ograniczenia podaży dolara, a zatem perspektywa jego aprecjacji spowoduje zapewne, że część inwestorów odwróci się od metali szlachetnych.

 

Z drugiej strony jednak światowy system finansowy znów jest niebezpiecznie rozdęty, podobnie, jak przed kryzysem w 2008 r. W USA rynek nieruchomości znacząco rośnie, ceny akcji na giełdach zwyżkują – są to efekty druku pieniądza, który musi znaleźć gdzieś ujście. Kroplówka finansowa, jaką FED aplikuje co miesiąc, tak uzależniła rynki finansowe, że jej ograniczenie może spowodować zapaść. Wówczas zaś na rynku złota triumfować będą tzw. byki, czyli ci, którzy spodziewają się wzrostu ceny.

 

Tomasz Tokarski

 

 


DATA: 2013-09-05 02:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.