DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 37  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

Złodzieje i paserzy - finansowa historia rewolucji


Rozmaite emanacje przewrotów rewolucyjnych, które od czasów nowożytnych uderzają w cywilizacyjne podstawy Christianitas (od reformacji, przez rewolucję francuską, po rewolucję bolszewicką i narodowosocjalistyczną) dążyły do zastąpienia ładu prawdziwego, legitymistycznego, ładem fałszywym, uzurpatorskim. Jeden z wymiarów owej destrukcji ładu prawdziwego stanowił atak rewolucjonistów na własność.

Każda rewolucja z jednej strony starała się stworzyć „nowego człowieka”, z drugiej zaś była wielkim grabieniem własności, swoistym „skokiem na kasę”. Taki wzorzec obserwujemy już od czasów reformacji, której towarzyszył wielki rabunek własności kościelnej. Reformacja była również typowa w tym sensie, że to, co miało służyć „dobru ludu” (tj. zagrabiona własność), bardzo szybko zasiliło lub powiększyło majątki ludzi bogatych. Biedni stali się jeszcze biedniejsi, a bogaci jeszcze bogatsi. Wzorcowy przykład: Anglia czasów Henryka VIII i przeprowadzona po roku 1536 konfiskata majątków klasztornych, w dużej mierze służących ludziom ubogim (hospicja, pomoc charytatywna). Po kilkunastu latach angielska Korona wyzbyła się większości skonfiskowanych ziem w związku z pilnymi potrzebami budżetowymi (wojny ze Szkocją i Francją), a ziemie trafiły do rąk angielskiej arystokracji.

Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w okresie rewolucji francuskiej. Skonfiskowane w roku 1789 majątki kościelne miały stanowić pokrycie dla emitowanych przez rewolucyjny rząd papierowych pieniędzy (tzw. asygnat). Skutek był jednak taki, że w wyniku spekulacyjnych działań (szybko okazało się, że asygnaty są nic niewarte) gros tej własności trafiło do i tak już bogatych „ludzi kapitału”. Raczej nie arystokracji, której majątki po roku 1789 także zostały poddane daleko idącym „przekształceniom własnościowym” (czytaj: konfiskatom, dotykającym w pierwszym rzędzie tych, którzy dla ratowania się przed rewolucją wybierali emigrację).

Sprawa powszechnie nieznana
Wielkim rabunkiem okazała się również rewolucja bolszewicka. Lenin i towarzysze rabunek na masową skalę udoskonalili, usystematyzowali i zinstytucjonalizowali. O tej największej w dziejach depersonalizacji (jak w bolszewickiej nowomowie nazywano zorganizowaną kradzież) majątków, a właściwie depersonalizacji całego kraju, opowiada oddana właśnie do rąk polskiego czytelnika praca Seana McMeekina zatytułowana Największa grabież w historii. Jak bolszewicy złupili Rosję (Wydawnictwo UJ, 2013). To prawdziwa historia finansowa – jak określił książkę Richard Pipes – bolszewickiej rewolucji.

Monografia McMeekina porusza kwestię do dzisiaj bardzo słabo zbadaną. We wprowadzeniu autor jak najsłuszniej dostrzega dysproporcje istniejące między zainteresowaniem świata nauki (nie mówiąc o mediach) zagadnieniem finansowania ludobójstwa nazistowskiego (na przykład w kontekście transferu złota pochodzącego od ofiar holocaustu do szwajcarskich banków) a kwestią finansowania ludobójstwa bolszewickiego...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei. Często porównywano go do ks. Piotra Skargi. Antyrewolucyjny wydźwięk jego wystąpień sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 
 

Współczesne ruchy lewackie – odwołujące się również do ideologii neomarksistowskiej – postanawiają zwalczyć rodzinę za pomocą budowy związków homoseksualnych. Ich działania są bardzo niebezpieczne – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski komentując słowa Roberta Biedronia. Kandydat Lewicy na prezydenta powiedział, że tzw. pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci.

 

Tylko powrót do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich nada sens działaniom i istnieniu Europejskiej Partii Ludowej - uważa premier Węgier Viktor Orban. Polityk skierował specjalne memorandum w tej sprawie do partnerów z Parlamentu Europejskiego zasiadających w tej frakcji. Podkreślił w nim, że tylko w ten sposób EPL może odnosić sukcesy.

 

Po ukazaniu się książki „Nareszcie wolna” grożono mi. Mój Twitter był rozgrzany do czerwoności. I to pomimo uniewinnienia Asii przez sąd w Pakistanie – powiedziała Anna-Isabelle Tollet, która razem z Asią Bibi napisała jej biografię „Nareszcie wolna”. Książka właśnie ukazała się w Polsce.

 

Poparcie kandydatury Szymona Hołowni na urząd Prezydenta RP przez ojca Adama Szustaka oraz wulgarny gest poseł PiS Joanny Lichockiej to tematy, które w ostatnim czasie niemal całkowicie zdominowały polskie media. Dlaczego tak się stało, mimo że w Polsce i na świecie dzieje się mnóstwo innych i to niejednokrotnie dużo ważniejszych rzeczy? Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Piotr Relich zapraszają na Przegląd Prasy PCh24.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.