DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Zła katecheza, brak dyscypliny w Kościele. To dlatego Irlandia przegrała batalię o życie

Zła katecheza, brak dyscypliny w Kościele. To dlatego Irlandia przegrała batalię o życie
fot. Artur Widak/NurPhoto via ZUMA Press/FORUM

Zdaniem katolickiego publicysty Johna Lackena jedną z przyczyn porażki katolików w irlandzkim referendum aborcyjnym okazał się upadek nauczania w sprawie etyki seksualnej. Równie istotne okazały się także niedostatki katechezy, a także zbytnie wsłuchiwanie się przez biskupów w głos świeckich.

 

Porażka przeciwników życia w Irlandii to skutek między innymi akceptacji edukacji seksualnej oraz tolerancji dla homoseksualnego stylu życia. Dochodzi do tego, że 5-letnich uczniów szkół katolickich uczy się, że można mieć 2 matki lub 2 ojców.

 

Jak zauważa publicysta, już w 1971 roku John Charles McQuaid przestrzegał, że tego typu liberalna atmosfera moralna doprowadzi do przegłosowania prawa negującego obiektywny ład moralny – co stanie się dla Irlandczyków przekleństwem. Do tego właśnie doszło. 

 

Równie istotne okazało się rozluźnienie dyscypliny kościelnej. Publicysta opisuje swe doświadczenie jako członka komitetu parafialnego zajmującego się cenzurą Pisma Świętego. Usuwano z niego wszystkie fragmenty, jakie uznano za obraźliwe. Co więcej, przełożeni rzadko upominali duchownych sprzeciwiających się nauce Kościoła.

 

Jednak najgorszy zdaniem publicysty okazał się upadek katechezy. Wszak zgodnie z wynikami sondaży powyborczych 87,6 procent Irlandczyków w wieku 18-24 lat głosowało za usunięciem chroniącej życie poprawki do konstytucji. Kto ich uczył religii? Wszak większość z tych młodych ludzi to katolicy.

 

Kolejny problem to rezygnacja ze sprawowania władzy przez biskupów. Zamiast zgodnie z daną od Chrystusa, władzą nauczać wiernych, zaczęli się stosować do ich postulatów liberalizacji nauki Kościoła. W efekcie zawiedli oni wiernych. 

 

Publicysta podkreśla, że śmierć dziecka wskutek aborcji to ogromna tragedia, a jeszcze większą stanowi wieczne potępienie. W obliczu tak trudnej sytuacji Irlandii John Lacken wzywa do obrony nauczania Kościoła. Podkreśla, że mimo przeciwności należy przekazać katolickie dziedzictwo dzieciom i wnukom. Nawołuje także do przywrócenia panowania Chrystusa Króla w wyspiarskim kraju.  

 

Referendum w Irlandii odbyło się 25 maja 2018 roku. 66,4 procent głosujących opowiedziało się za usunięciem gwarantującej obronę życia 8. Poprawki do Konstytucji. W efekcie umożliwili oni parlamentowi uchwalenie innych, bardziej lewicowych zasad.

 

Wynik plebiscytu powinien prowadzić do wzmożenia czujności także w Polsce. Po pierwsze obecne przepisy dopuszczają mordowanie nienarodzonych – choćby uznanych za niepełnosprawnych. Po drugie zaś lewacy domagają się dalszego pogorszenia prawa aborcyjnego. 

 

Źródło: onepeterfive.com / catholicvoice.ie

 

mjend


DATA: 2018-06-18 13:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zastrachany proboszcz? A czego proboszcz ma się bać? Czyż nie powinien Pana Boga, a nie rady duszpasterskiej?
ponad 1 rok temu / do proboszcz emerytowany
 
"Po owocach ich poznacie" - po tym referendum widac owoce wychowania rodzinnego, katechetycznego, homiletycznego, rekolekcji w Irlandii. U nas teraz też jest wyścig podlizywania sie wiernym. Kto śmieszniejszy kawał na kazaniu opowie, kto ładniejsza wycieczkę ministrantom zorganizuje, kto bardzie podchlebi sie "matkom kościoła parafialnego" - i katastrofa gotowa. A Rady Duszpasterskie - niedopuszczają do głosu zastrachanego proboszcza - jak "podskoczy" to pojadą do Kurii
ponad 1 rok temu / proboszcz emerytowany
 
No właśnie uprawiasz propagandę, jeśli coś zwanego "edyukacją seksualną" zaliczasz do edukacji :)
ponad 1 rok temu / do cyt
 
dobrze widzę?" zajmującego się cenzurą! Pisma Świętego'????
ponad 1 rok temu / halo
 
"Kto ich uczył religii? Wszak większość z tych młodych ludzi to katolicy.-nie kto ich uczył tylko jaki jest ten co uczył - młodziez widzi rozdźwięk pomiędzy słowami a czynami ,naprawdę najlepsza nauka to przykład swojego życia ,KK w Irlandii się skompromitował i to jest przyczyna
ponad 1 rok temu / lil
 
??? gdzie w moim tekście doczytałeś się żebym tak interpretowała edukację? piszę o edukacji a ty o propagandzie
ponad 1 rok temu / cyt do Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.