DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen na czele wszystkich sondaży we Francji

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen na czele wszystkich sondaży we Francji
Fot. Reuters / Pascal Rossignol / Forum

We Francji zakończyła się kampania wyborcza. Sondaże od miesiąca dają wygraną partii narodowej (RN) Marine Le Pen z niewielką przewagą nad prezydencką partią Republika w Drodze (LREM). Na trzecim miejscu są centroprawicowi Republikanie.

 

W czasie ostatniej debaty telewizyjnej to właśnie Laurent Wauquiez, szef Republikanów dość mocno atakował Marine Le Pen walcząc o podobny elektorat. Na tapecie była kwestia euro, emigracji, zmian UE. W pewnym momencie polityk Republikanów nawiązał do porażki Le Pen w II turze wyborów prezydenckich. Padło dobrze przygotowane pytanie: „Dziś nadal wyglądasz agresywnie. Upewnij mnie, że nie jesteś w tym samym nastroju, co podczas debaty drugiej rundy wyborów  prezydenckich?”.

 

Wasquiez przypomniał w ten sposób, że Le Pen się wówczas mocno pogubiła. Tym razem riposta była godna polityka dużego formatu. Marine Le Pen, bardzo spokojnie odpowiada: „Wie Pan co, Panie Wauquiez? Mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mieli okazję do wspólnej debaty w drugiej turze prezydenckiej”.  Aplauz publiczności mówił wszystko.

 

Wygląda na to, że wygrana Zjednoczenia jest niemal pewna. RN zdobyła pole position. Marine Le Pen udało się zagospodarować głosy osób niezadowolonych z Macrona. Listy „żółtych kamizelek” okazały się marginesem, a uczestnicy tego ruchu wspierają Le Pen lub skrajnie lewicowego Melenchona. RN może też sprzyjać zapowiadana niska frekwencja.

 

Niewiadomą pozostaje rozmiar tej wygranej. LERM zagospodarowałą głosy centrolewicy, centrum i część głosów centroprawicy. W sondażach RN wyprzedza listę LREM zaledwie o 1-2%. Zjednoczeniu dawały one 23 do 24,5%. Partia prezydencka zdobywała od 22 do 23%. Trzecie miejsce „zarezerwowali” sobie Republikanie z wynikiem od 12,5 do 14%. Reszta poniżej 10%. 8% mogą zdobyć Zieloni (EELEV), 7% - lewacka France Insoumise Melenchona. Tuż pod progiem socjaliści prawicowa France Debout. W sumie do wyboru Francuzi mają 34 listy.

 

Wybory do PE są we Francji proporcjonalne, a średnie sondażowe wyniki przełożone na mandaty głosowanie dają na 79 francuskich miejsc w Brukseli, 24 mandaty eurodeputowanych partii narodowej, 22 - LREM i 13 Republikanom. Zbuntowana Francja w najlepszym razie może zdobyć 8 miejsc, Zieloni – 7, a PS, o ile przekroczy próg – 5 mandatów.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-05-24 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.