17 czerwca 2019

Watykan włącza się w negocjacje w sprawie rozwiązania kryzysu wenezuelskiego

(Protesty w Caracas, fot. REUTERS/Fausto Torrealba / FORUM)

Stolica Apostolska, podobnie jak w latach poprzednich na Kubie i w Kolumbii, zaangażowała się w rozwiązanie kryzysu politycznego w Wenezueli. Watykan potwierdził, że jego przedstawiciele brali udział w spotkaniu w Szwecji w tej sprawie w zeszłym tygodniu.

 

Jak dotąd nie podano, kiedy ono się odbyło dokładnie i kto w nim uczestniczył. Przedstawiciele rządu szwedzkiego zdawkowo stwierdzili, że brało w nim udział kilku „kluczowych aktorów międzynarodowych”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tymczasowy rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti poinformował, że Kościół otrzymał zaproszenie od rządu szwedzkiego do wzięcia udziału w „spotkaniu, które odbyło się w tych dniach w Sztokholmie w sprawie pomocy humanitarnej dla Wenezueli”.

 

Ani Watykan, ani rząd szwedzki nie udzieliły dalszych informacji, które kraje uczestniczyły w wysiłkach na rzecz dialogu ani o randze przedstawicieli. Jednak rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych, Stephane Dujarric, zaznaczył, że ONZ nie było w to zaangażowane. Według anonimowych źródeł cytowanych przez agencję Associated Press, w spotkaniu nie brał udziału także rząd Stanów Zjednoczonych.

 

„Szwedzki rząd był gospodarzem spotkania w Sztokholmie z kilkoma kluczowymi aktorami międzynarodowymi w celu wsparcia obecnych wysiłków na rzecz pilnego promowania pokojowego, politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w Wenezueli oraz złagodzenia trudnej sytuacji wenezuelskiego narodu” – napisało szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych w piątek.

 

Lider opozycji wenezuelskiej i samozwańczy tymczasowy prezydent, Juan Guaido wskazuje na frustrację Wenezuelczyków cierpiących na niedobory żywności. Sytuacja pogorszyła się wraz z nałożeniem nowych sankcji na sektor energetyczny przez Waszyngton, które nie były w stanie osłabić władzy prezydenta Nicolása Maduro i wpłynąć na lojalność wojska.

 

Guaido w krótkich komentarzach podczas tourne po zachodnim stanie Mérida powiedział tłumowi, że kryzys w Wenezueli był dyskutowany w Sztokholmie w czwartek, ale nie przedstawił żadnych szczegółów. „To spotkanie wyraźnie pokazuje, że na świecie istnieje zgoda na nowe wybory prezydenckie” – przekonywał Guaido.

 

Rozmawiając z dziennikarzami w drodze powrotnej z podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, papież Franciszek zaznaczył, że Watykan byłby skłonny pośredniczyć w sprawie kryzysu w Wenezueli, gdyby obie strony oto się zwróciły, dodając, że najpierw należy podjąć pewne wstępne kroki, w tym wysiłki na rzecz dialogu, który mógłby zbliżyć zwaśnione strony.

 

Jednocześnie Biskup Rzymu potwierdził, że Maduro napisał do niego list z prośbą o pomoc w procesie dialogu, ale jeszcze go nie przeczytał.

 

Dwa dni później, 7 lutego, papież podobno wysłał list do Maduro, zwracając się do niego jako „Wielce Szanowny Panie”, a nie jak do „prezydenta”, aby powiedzieć, że podczas gdy on opowiada się za wynegocjowanym porozumieniem w sprawie kryzysu politycznego, poprzednie rozmowy zostały wstrzymane, ponieważ porozumienia nie były przestrzegane.

 

Papież napisał wówczas, że nie popiera „żadnego dialogu”, ale wysiłek, który „widzi różne partie w konflikcie stawiające dobro wspólne ponad wszelkim innym interesem i działające na rzecz jedności i pokoju”.

 

„Niestety każda próba została przerwana, ponieważ po tym, co zostało uzgodnione na spotkaniach, nie nastąpiły konkretne gesty wdrożenia porozumień… I słowa zdawały się delegitymizować dobre intencje, które zostały zapisane na piśmie”, miał argumentować papież.

 

W zeszłym miesiącu przedstawiciele rządu Maduro i opozycji przeprowadzili rozmowy w Oslo w ramach norweskiej mediacji w celu przeanalizowania kryzysu w Wenezueli.

 

Według ONZ szacuje się, że w 2018 r. z Wenezueli wyjechało około 5000 osób. Poza granicami kraju przebywa obecnie 4 mln obywateli. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy, bezrobocie w Wenezueli w tym roku wyniesie 44,3 procent, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje inflację na poziomie 10 mln procent.

 

W ub. latach Stolica Apostolska mocno zaangażowała się w politykę, mającą doprowadzić do złagodzenia sankcji wobec Kuby i w transformację w Kolumbii, gdzie zbrodniczym komunistycznym bojówkom FARC zapewniono udział w rządzeniu krajem. Swoistą nowością porozumienia było też zagwarantowanie „praw mniejszości seksualnych”.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram