DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Ziobro oczekuje od wiceszefa KE „większej powściągliwości w pouczaniu rządu suwerennego państwa”

Ziobro oczekuje od wiceszefa KE „większej powściągliwości w pouczaniu rządu suwerennego państwa”
fot. Tomasz Adamowicz/FORUM

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował list otwarty do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, mocno akcentując niestosowność jego pouczeń pod adresem polskiego rządu. Ziobro nazwał słowa eurokraty „próbą nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd suwerennego państwa, jakim jest Polska”.

 

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, w liście do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pozwolił sobie na próbę ingerowania w wewnętrzne sprawy Polski poprzez nawoływanie do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a także wyrażenie oczekiwania „wyjaśnień” od strony polskiej.

 

W odpowiedzi na to Zbigniew Ziobro skierował do eurokraty list otwarty, w którym zaznaczył, iż jego działania stanowią „próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd”. „Ze zdumieniem przyjąłem list, który był Pan uprzejmy do mnie skierować. Jego treść świadczy o braku wiedzy związanej z Trybunałem” – napisał Ziobro, zaznaczając, iż Tmmermans czerpał wiedzę z doniesień prasowych, natomiast nie zadał sobie trudu, by zasięgnąć informacji u źródła, np. „wykorzystując rutynowe robocze kontakty pomiędzy Ministerstwem a Komisją Europejską”.

 

„Stabilność i właściwe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, które dopiero dziś jest przedmiotem Pańskiej troski, zostało drastycznie zakłócone już latem zeszłego roku wskutek zmian w ustawie o Trybunale dokonanych przez ówczesną koalicję rządową” – przypomniał minister sprawiedliwości, przytaczając szczegóły dotyczące dokonanej przez Platformę Obywatelską „monopolizacji instytucji”, jaką jest TK.

 

Minister Ziobro odniósł się również do obecnej postawy prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego. „Polityczne ambicje Andrzeja Rzeplińskiego są dziś największym zagrożeniem dla niezawisłości Trybunału, a także równowagi władz: sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej w Polsce” – napisał.

 

W odniesieniu do planowanej przez KE debaty na temat sytuacji w Polsce szef resortu sprawiedliwości zwrócił się do wiceszefa KE o „zachowanie na przyszłość większej powściągliwości w pouczaniu i upominaniu parlamentu oraz rządu suwerennego, demokratycznego państwa”. Na koniec zaś podkreślił, iż „troską polskiego rządu jest dziś przywrócenie ładu prawnego, zapewnienie właściwego funkcjonowania TK, a przede wszystkim jego pluralizmu”.

 

 

Źródło: gazeta.pl

FO

 


DATA: 2016-01-12 17:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a ja jako przedstawiciel jednego z samorządów prawniczych oczekuję ?większej powściągliwości w pouczaniu" obywateli i czytania ze zrozumieniem orzeczeń TK oraz umiejętności wyciągania logicznych wniosków z wypowiedzi innych ludzi; Prezes Rzepliński jasno stwierdził, że nie ma ambicji i planów politycznych a Pan Zbyszek po raz kolejny powiela zwykłą nieprawdę "Polityczne ambicje Andrzeja Rzeplińskiego są dziś największym zagrożeniem dla niezawisłości Trybunału", największym zagrożeniem dla Polski są osoby niedouczone (może Pan Zbyszek pochwali się historią aplikacji prokuratorskiej) i nie potrafiące samodzielnie myśleć...
ponad 2 lata temu / andrzej buda
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.