DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   KRZYŻOWIEC XX WIEKU

Plinio Corrêa de Oliveira

Zimne piwo i kawa z wyobraźnią


Piwo i kawa zasadniczo niezbyt do siebie pasują. Ale tylko na stole. Za to w umyśle otwartym na mądrość Stwórcy wszechświata mogą budzić zbieżne refleksje.

 

Popołudnie było wyjątkowo gorące, nawet jak na São Paulo, przeto z nadzieją i niecierpliwością wpatrywałem się w oszroniony kufel piwa przede mną.

Zawsze uważałem – słusznie lub nie – że piwo beczkowe powinno być ukoronowane warstwą piany, acz nie nazbyt grubą. Moje piwo – pozbawione tej warstwy – przypominało koszulę bez kołnierza. To było moje pierwsze zastrzeżenie skierowane pod jego adresem.

Oglądając kufel pod światło, dostrzegłem w nim nader skromną ilość – i do tego malutkich – pęcherzyków powietrza. Przez głowę przemknęła mi kolejna myśl, że przecież znaczna ilość bąbelków odpowiedniej wielkości jest niezbędna, by przygotować podniebienie do delektowania się piwem – i tak oto zrodziło się kolejne zastrzeżenie.

Niemniej jednak – jako rzekłem – dzień był dość gorący, więc wziąłem pierwszy łyk tego przyjemnie zimnego piwa z beczki. Nie krępował mnie jeszcze wówczas nieszczęsny nakaz unikania chłodnych napojów. W rzeczy samej, lubiłem wszystko, co zimne – jednak nic, nawet pełen puchar lodów, nie ma w sobie więcej uroku lodowatego chłodu niż piwo z beczki. O tak, piwo i chłód tworzą naturalny mariaż.

Próbowałem zatem ugasić pragnienie zawartością oszronionego kufla. Piwo smakowało dość dobrze, ale bez warstwy piany i cokolwiek odgazowane, zdawało się pozbawione życia. Nie, z tym piwem nie mogło dojść do dialogu, który mógłby się okazać czymś więcej niż nudnym, jałowym plotkowaniem.

A jednak kilka chwil po osuszeniu szkła – wbrew mankamentom, które dały początek moim poprzednim zastrzeżeniom – poczułem na podniebieniu smak lepszy niż samo piwo. Posmak ów przypominał odczucie, jakiego niekiedy można doznać, zastanowiwszy się nad jakąś ideą i doszedłszy do pewnej konkluzji na ów temat.

Oczywiście, jak wszystko na tym świecie, tamto piwo było jedynie schematycznym zarysem doskonałego ideału.

Doskonałość oznacza dwie cechy. Po pierwsze – brak jakichkolwiek wad; po drugie – posiadanie zalet, które niezmiennie wynoszą dany obiekt na najwyższy możliwy poziom.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie protestowali przed jego siedzibą przeciw wyrokowi Trybunału w sprawie aborcji. Protest odbył się z rana, przed rozpoczęciem dyżuru.

 
 

„W Wołominie chłopak ochraniający kościół został zlinczowany przez tłum, w którym obecni byli posłowie Lewicy i Platformy Obywatelskiej”, poinformował w mediach społecznościowych Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 

Pracownice jednego z warszawskich przedszkoli integracyjnych przyłączyły się do akcji promowania „prawa” do zabicia niepełnosprawnego dziecka. Przypomnijmy, że przedszkole integracyjne to przedszkole, do którego uczęszczają również… niepełnosprawne dzieci.

 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.