DZIŚ JEST:   02   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Świętych Aniołów Stróżów
Św. Tomasza z Herefordu, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   NASZE DZIEDZICTWO

Ziemie Zachodnie – w kręgu mitów

Ziemie Zachodnie – w kręgu mitów

Największe w naszych dziejach zmiany terytorialne, jakich doświadczyliśmy po roku 1945, dokonały się bez zawarcia formalnego traktatu pokojowego z żadnym z państw, z których decyzjami związana była utrata przez Polskę ponad połowy przedwojennego terytorium. Jedno z nich – Związek Sowiecki – był po 1945 roku oficjalnie naszym przyjacielem i jedynym gwarantem naszej obecności nad Odrą i Bałtykiem. Drugie – Niemcy – pod drugiej wojnie światowej przestało istnieć jako jeden podmiot polityczny.

 

Taki stan rzeczy miał się utrzymać aż do zjednoczenia Niemiec w 1990 roku i dopiero wtedy wielki Europejczyk Helmut Kohl (kanclerz zjednoczenia) zgodził się – co prawda lekko „dopchnięty kolanem” przez uczestników rozmów przedzjednoczeniowych dwa plus cztery – na uznanie przebiegu granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie Łużyckiej. Chociaż nie należy zapominać, że ciągle „na stole” leży orzeczenie federalnego Trybunału Konstytucyjnego z roku 1972 uznającego dalsze prawne istnienie Rzeszy Niemieckiej w granicach z 1937 roku. Furtka – w sensie prawnym – ciągle pozostaje otwarta. Dopóki zbrojenia Niemiec wyglądają tak, jak wyglądają, i dopóki na terenie Niemiec stacjonują obce wojska (przede wszystkim US Army), możemy być spokojni, że nikt w Berlinie przez tę furtkę nie będzie chciał przechodzić.

 

Ostateczną decyzję o ustaleniu zachodniej granicy powojennej Polski podjęła ostatnia konferencja Wielkiej Trójki, która obradowała w sierpniu 1945 roku w Poczdamie. Warto w tym kontekście odnieść się do jednego z mitów, które do dzisiaj funkcjonują wśród niemieckich środowisk „wypędzonych”, czyli Niemców, którzy musieli po roku 1945 opuścić Ziemie Zachodnie i Północne. Chodzi o kolejność wydarzeń. W propagandzie „wypędzonych” fakt ten przedstawia się jako „punkt zero” – początek wielkich przemieszczeń ludności w naszej części Europy. W rzeczywistości jednak to nie był początek, ale koniec epoki wypędzeń, które zapoczątkowało państwo niemieckie, przymusowo wysiedlając po roku 1939 dziesiątki tysięcy Polaków z ziem Rzeczypospolitej wcielonych do Rzeszy Niemieckiej. Należy ponadto przypomnieć, że decyzję o transferze ludności niemieckiej podjęły w Poczdamie wielkie mocarstwa (w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania), a nie przedstawiciele Polski, już wtedy znajdującej się pod okupacją komunistyczną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 

W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne analizy dotyczące Wszystkich Świętych i ogłoszenia ewentualnych obostrzeń w związku z tak zwaną pandemią koronawirusa. – W tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Wszystkich Świętych. Być może trzeba będzie ograniczyć przemieszczanie się – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 
 

9 głosów „za”, 9 przeciw i jeden głos wstrzymujący się – taki był wynik głosowania w Radzie Miasta w Świdniku w sprawie uchylenia uchwały o strefie wolnej od ideologii LGBT. W tej sytuacji o wyniku głosowania zadecydował fakt wstrzymania się od głosu radnej Krzysztofy Kamińskiej z Koalicji Obywatelskiej. Kamińska, która z zawodu jest lekarką, tłumaczy, że zagłosowała w ten sposób przez pomyłkę, ponieważ akurat miała ważny telefon służbowy.

 

1 października br. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, adresowaną do wiernych Kościoła katolickiego, ukazującą zaniepokojenie świeckich środowisk katolickich praktyką udzielania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę.

 

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley złożyła propozycję „finansowego zagłodzenia państw, takich jak Polska i Węgry” poprzez zmniejszenie dostępu do funduszy unijnych. W ten sposób polityk uzasadniała w rozmowie z „Deutschland Funk” konieczność „obrony praworządności”, która jej zdaniem jest „nieustannie łamana przez Warszawę i Budapeszt”.

 

Niezależnie od naszego postrzegania problematyki dotyczącej SARS-CoV-2 wszyscy musimy uczciwie przyznać, że koronawirus rodem z chińskiego Wuhan poważnie przeobraził świat, w jakim żyjemy. O globalnych zmianach wywołanych zarazą traktować będzie najnowszy film w reżyserii Piotra Relicha pt. „Nowa (nie)normalność”. Na program „Jaka jest prawda?” i rozmowę z autorem dokumentu zaprasza Marcin Austyn.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.