DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   NASZE DZIEDZICTWO

Ziemie Zachodnie – w kręgu mitów

Ziemie Zachodnie – w kręgu mitów

Największe w naszych dziejach zmiany terytorialne, jakich doświadczyliśmy po roku 1945, dokonały się bez zawarcia formalnego traktatu pokojowego z żadnym z państw, z których decyzjami związana była utrata przez Polskę ponad połowy przedwojennego terytorium. Jedno z nich – Związek Sowiecki – był po 1945 roku oficjalnie naszym przyjacielem i jedynym gwarantem naszej obecności nad Odrą i Bałtykiem. Drugie – Niemcy – pod drugiej wojnie światowej przestało istnieć jako jeden podmiot polityczny.

 

Taki stan rzeczy miał się utrzymać aż do zjednoczenia Niemiec w 1990 roku i dopiero wtedy wielki Europejczyk Helmut Kohl (kanclerz zjednoczenia) zgodził się – co prawda lekko „dopchnięty kolanem” przez uczestników rozmów przedzjednoczeniowych dwa plus cztery – na uznanie przebiegu granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie Łużyckiej. Chociaż nie należy zapominać, że ciągle „na stole” leży orzeczenie federalnego Trybunału Konstytucyjnego z roku 1972 uznającego dalsze prawne istnienie Rzeszy Niemieckiej w granicach z 1937 roku. Furtka – w sensie prawnym – ciągle pozostaje otwarta. Dopóki zbrojenia Niemiec wyglądają tak, jak wyglądają, i dopóki na terenie Niemiec stacjonują obce wojska (przede wszystkim US Army), możemy być spokojni, że nikt w Berlinie przez tę furtkę nie będzie chciał przechodzić.

 

Ostateczną decyzję o ustaleniu zachodniej granicy powojennej Polski podjęła ostatnia konferencja Wielkiej Trójki, która obradowała w sierpniu 1945 roku w Poczdamie. Warto w tym kontekście odnieść się do jednego z mitów, które do dzisiaj funkcjonują wśród niemieckich środowisk „wypędzonych”, czyli Niemców, którzy musieli po roku 1945 opuścić Ziemie Zachodnie i Północne. Chodzi o kolejność wydarzeń. W propagandzie „wypędzonych” fakt ten przedstawia się jako „punkt zero” – początek wielkich przemieszczeń ludności w naszej części Europy. W rzeczywistości jednak to nie był początek, ale koniec epoki wypędzeń, które zapoczątkowało państwo niemieckie, przymusowo wysiedlając po roku 1939 dziesiątki tysięcy Polaków z ziem Rzeczypospolitej wcielonych do Rzeszy Niemieckiej. Należy ponadto przypomnieć, że decyzję o transferze ludności niemieckiej podjęły w Poczdamie wielkie mocarstwa (w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania), a nie przedstawiciele Polski, już wtedy znajdującej się pod okupacją komunistyczną.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 

 

W poniedziałek Stany Zjednoczone i Polska zawarły porozumienie w sprawie energii jądrowej. Warszawa ma zakupić od firm amerykańskich technologię jądrową wartą 18 mld dol. – poinformował amerykański Departament Energii. Jednocześnie były ambasador USA w Niemczech, wspierający kampanię Donalda Trumpa, przypomniał o korzyściach wynikających dla Polaków z polityki wizowej.

 

 
 

„Aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby. Powszechnie usuwane są ciąże, w których stwierdza się np. zespół Downa – chorobę, z którą żyją miliony osób. Pracują, są aktorami, sportowcami… Czują i kochają. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka, stojąc na straży podstawowego prawa człowieka do życia, popiera poselski wniosek o uznanie aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją” zaznacza w komunikacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Kary za brak lub nieprawidłowe założenie maski będą dwukrotnie wyższe. Prawo ich nakładania przysługiwać będzie nie tylko policji, ale także straży miejskiej i straży ochrony kolei.  

 

 

Nie ma zgody na dominację na uczelniach poglądów lewicowo-liberalnych zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe, ale przenikają również do szkolnictwa średniego i podstawowego – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nowy minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

 

Po sukcesie Marszu dla Życia i Rodziny Centrum Życia i Rodziny nie zwalnia tempa. Już niebawem - bo 22 X 2020 - organizuje konferencję "Utopia tęczowej rewolucji", a już teraz udostępnia niezwykłą publikację „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” - zestaw rzeczowych argumentów za ochroną życia - dostępnych dla każdego na: https://kompendiumprolife.pl/ Łukasz Karpiel zaprasza na rozmowę z Pawłem Ozdobą, prezesem CŻiR.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.