DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Ziemia Święta: Kustodia oferuje mieszkania, powstrzymując exodus

Ziemia Święta: Kustodia oferuje mieszkania, powstrzymując exodus
Fot. Pixabay

Aby utrzymać obecność chrześcijan w Ziemi Świętej, franciszkanie z Kustodii oferują zakwaterowanie kilku tysiącom wyznawcom Chrystusa. W związku z pandemią tegoroczna zbiórka dla Ziemi Świętej odbędzie się 13 września.

 

 

W ubiegłych wiekach Kustodia oferowała chrześcijanom Ziemi Świętej oliwę i chleb. Dziś potrzeby są inne, więc wsparcie franciszkanów zmieniło swój wymiar społeczny i duszpasterski. Bracia mniejsi, z pomocą innych wspólnot zakonnych, prowadzą głównie szkoły, domy dla osób starszych i ośrodki zdrowia.

Obecnie szczególnym problemem jest utrzymanie chrześcijan w ich domach na terenie dzisiejszego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Franciszkanie starają się powstrzymać rosnącą emigrację, m.in. poprzez nowe dzieło „Otwarty Dom”, które oferuje pomoc rodzinom w budowie domów, remontach mieszkań, wsparcie w procesie wynajmu, a nawet zapewnienie nowego miejsca do życia.

Ten dom to całe moje życie. Ma dla mnie szczególne znaczenie, a ja nigdy nie mogłabym go zostawić. Mój syn Musa wielokrotnie próbował przekonać mnie do wyjazdu z kraju, ale zawsze odpowiadałam bezwzględną odmową. Franciszkanie nie biorą od nas ani grosza i nie proszą o opuszczenie domu. W tym budynku mieszka ponad 20 rodzin, żadna z nich nie płaci czynszu. Kustodia odrestaurowała wiele domów. Jestem tu od 1961 roku i bracia franciszkanie nigdy nie prosili mnie o zapłatę czynszu. Niech Bóg błogosławi braciom za to, co oferują ludziom – mówi Graziella Qamar, chrześcijanka mieszkająca na Starym Mieście, w Christian Media Center.

Multimedialne Centrum Franciszkańskie w Ziemi Świętej informuje, że Kustodia udostępniła dla rodzin chrześcijańskich 72 domy w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz 582 mieszkania w Jerozolimie, w obrębie Starego Miasta i poza nim. Do franciszkanów dotarło ponad 700 zgłoszeń, z czego 250 jest pilnych.

Zbiórka „Pro Terra Sancta”, odłożona przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich z powodu pandemii COVID-19, odbędzie się w tym roku 13 września. "Kościół powszechny będzie mógł w ten sposób zapewnić niezbędną pomoc dla Ziemi, na której znajdują się korzenie naszej wiary, poprzez wysiłek solidarności i komunii w cierpieniu", podaje strona internetowa Kustodii. Zbiórka została zapoczątkowana przez papieża Pawła VI, w Adhortacji apostolskiej Nobis in Animo, wydanej 25 marca 1974 r., w celu wsparcia Kościoła w Jerozolimie.

 

Źródło: Vatican News / KAI

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-08-31 16:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Second @Rys Obecnie Asyryjczycy, ginący naród, są chrześcijanami.
4 miesiące temu / Ryś
 
Antychryst nie bedzie raczej zydem, a Asyryjczykiem, Izajasza. Duch Nimroda. Wystarczy, ze muzułmanie uznaja go za Mahdiego. A zydzi sa sklonni nawet uznac Trumpa lub Lubawicza. Oni nie oczukuja Boga Mesjasza, a Krola Mesjasza, ktory podzwignie Izraela. Nic sie nie zmienilo od czasow Jezusa. Zydzi nawroca się kiedy zostana zaatakowani przez muzulmanow. Zachariasza 12.
4 miesiące temu / Second @Rys
 
@ Second \\ Antychryst będzie żydem, bo tylko żyd może być uznany przez żydów za Mesjasza. A co do nienawiści: Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Łk 14,26.
4 miesiące temu / Ryś
 
W Izraelu żydzi z Instytutu Swiatyni mieli oglosic w sierpniu czy czerwone jalowki, ktore hoduja są idealne. Nie mogą miec np bialych włosków. Prawdopodobnie spala taka jalowke jeszcze we wrzesniu. Po co? Aby sie oczyścić wedlug Księgi Powtorzonego Prawa. Nawet sw Pawel chodził do Świątyni dla oczyszczenia. Robili to przed pascha. Przez 2000 lat zydzi nie mieli odpowiednich zwierząt. Nie mogli zbudowac świątyni bo wg Tory sa nieczysci. Znalezli tez sadzawke Siloam, dosypia popiolu i gotowe mozna sie oczyszczac. A kiedy szybko zbuduja Świątynie bedzie gotowa przyjscie Mesjasza. Czy będzie to antychryst zobaczymy. A jesli tak to antychryst zasiadzie w swiatyni przez 3.5 roku. A potem przyjdzie Jezus Chrystus. Zatem patrzmy co sie dzieje. Ale nie z nienawiścią. Bo większe zagrozenie idzie od Islamu. Moze ich Mahdi zasiadzie w świątyni. Tak wierza muzulmanie. A kiedy kamien w Kabie przemowi będą gotowi...
4 miesiące temu / Second
 
Trudno się dziwić, że wielu ucieka z tego piekła, którym się stała Ziemia Obiecana. Moja Mama, lwowianka mówiła przed śmiercią: nigdy więcej na Kresy.
4 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.