DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Roman Konik

Ziemia obiecana niewolników


Liberia to kraj wyjątkowy, przede wszystkim dlatego, że tworzący go byli niewolnicy zaczęli budowanie struktur społecznych od ustanowienia sprawnie działającego systemu niewolniczego. Wyzwoleńcy z północnoamerykańskich plantacji, po wielopokoleniowym okresie kolonializmu, bez odpowiedniego przygotowania, tradycji demokratycznych, bez pojęcia o możliwości współistnienia różnych grup etnicznych, założyli państwo, które w krótkim czasie weszło na drogę, jaka później – w wolnych państwach Afryki – stała się niemal normą: wprowadzili dyktaturę. A po ucieczce złego dyktatora (z ogromnym majątkiem) za granicę zastąpili go nowym – „dobrym” – który jednak po kilku latach stał się dużo gorszy od obalonego poprzednika. Historia Liberii każe wierzyć w tezę, iż w sensie mentalnym wyjście z niewolnictwa jest zabiegiem niesłychanie trudnym.

W roku 1807 prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Jefferson podpisał ustawę o zakazie przywozu niewolników z Afryki, kładąc tym samym kres wieloletniej praktyce. Niespełna dziesięć lat po wejściu w życie tejże ustawy Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne z Nowego Jorku wysłało fregatę wypełnioną wyzwolonymi niewolnikami w stronę Pieprzowego Wybrzeża w Afryce. Tam, na Przylądku Mesurado, na fali ogromnego optymizmu wyzwoleni niewolnicy, przy wsparciu finansowym Stanów Zjednoczonych, utworzyli pierwszą osadę nazwaną na cześć ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Monroe’a – ­Monrowią.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Będzie postępowanie w związku z zawieszeniem tęczowej flagi na pomniku Jana Pawła II”, poinformowała w czwartek nadkom. Robert Szumiata, oficer prasowy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I (Śródmieście).

 
 

Wzrost wynagrodzenia będzie prowadził albo do wzrostu cen, albo do ograniczenia działalności. Kryzys się w Polsce nie skończył, teraz przedsiębiorstwa będą jeszcze bardziej odczuwać to, co się wydarzyło i zderzą się z realiami rynkowymi – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Zuber, ekonomista.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie od decyzji prezydenta miasta o zakazie zorganizowania „Marszu Zwycięstwa”. Ma on przejść ulicami Warszawy w setną rocznicę Cudu nad Wisłą.

 

Znany w całym kraju pojazd Fundacji Pro – Prawo do Życia od najbliższego poniedziałku przemierzać będzie ulice Poznania. Fundacja chce w ten sposób zaprotestować przeciwko finansowaniu przez władze miasta tzw. zajęć równościowych prowadzonych w szkołach przez krzewiącą ideologie LGBT Grupę Stonewall.

 

Bitwa Warszawska, to ostatnie wielkie zwycięstwo Wojska Polskiego. Zwycięstwo, które uratowało Europę przed gwałtem, mordem i zniszczeniem idącym wraz z czerwoną zarazą... Zapraszamy na film. Jakich wniosków nie wyciągnęliśmy po 1920 roku? Zapraszamy na film dokumentalny "Optymizm nie zastąpi nam Polski. Nieodrobiona lekcja 1920".


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.