DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

„Zielona wyspa” na duchowej mapie Europy. Polacy przeciwstawiają się laicyzacji

„Zielona wyspa” na duchowej mapie Europy. Polacy przeciwstawiają się laicyzacji

 „Rzeczywistość społeczna i kulturowa się zmienia. W jakiś sposób dostosowuje się do niej Kościół. Jeśli potrafi zaproponować nowe formy w miejsce tych, które zdają się trącić myszką, ludzie chętnie w nich uczestniczą. Od czegoś odchodzimy, ale nie idziemy donikąd. Pojawiają się nowe sposoby przeżywania doświadczenia religijnego. Przez te prawie 30 lat nasi biskupi i kapłani nigdy nie wywieszali białej flagi” – mówi w wywiadzie opublikowanym na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

 

Na początku rozmowy, której tematem jest „jakość naszej wiary” ksiądz profesor odnosi się do badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC za rok 2015. Analiza wyników pokazuje, że w latach 1989 – 2015 liczba Polaków uczestniczących w niedzielnej Mszy św. zmniejszyła się o niecałe 7 proc.

 

Ksiądz profesor odniósł się do prognoz ekspertów sprzed 25 lat, które zapowiadały „przemianę” Polski na wzór Francji – liczba wiernych na niedzielnej Eucharystii miała spaść do poziomu 5 proc. Jego zdaniem, fiasko tych „ekspertyz” wiąże się odmiennym przebiegiem procesów laicyzacyjnych w naszej ojczyźnie.

 

- W 1989 roku doszło u nas do zderzenia dwóch różnych procesów. Z jednej strony zostaliśmy włączeni w zachodnie prądy kulturowe, w tym także w proces sekularyzacji, który oznacza „wypychanie” religii i Kościoła ze sfery publicznej. Z drugiej zaś mieliśmy do czynienia z procesem „rechrystianizacji” – mówi kapłan.

 

Zdaniem duchownego wielu Polaków przeciwstawia się tzw. spontanicznej sekularyzacji, czego dowodem są miliony osób zaangażowanych w działalność Caritas oraz ponad 60 tys. innych organizacji katolickich.

Ksiądz profesor nie ukrywa zadowolenia ze stale rosnącej liczby osób głęboko wierzących (z 10 do 20 proc. w latach 1991-2012) oraz osób przystępujących do Komunii św. (z 8 do 17 proc. w latach 1980-2015).

 

Niepokojącym, zdaniem ks. Mazurkiewicza, faktem jest niewielkie, ale stałe zwiększanie się grupy niezdecydowanych, obojętnych i niewierzących (z 10 do 18 proc. w latach 1991-2012) wśród których, coraz częściej obserwowane jest zjawisko „otwartej wrogości wobec Kościoła.

 

- Czasem przybiera ono formy polityczne, jak np. Ruch Palikota czy „czarne marsze”. Mobilizują się także środowiska apostatów. Jest to niewielki, ale głośny margines. Wcześniej takie postawy były traktowane jako obce naszej kulturze i tradycji, w której wizerunek Kościoła był bardzo pozytywny nawet wśród tych, którzy formalnie do niego nie należeli – ocenia duchowny.

 

Kapłan odnosi się również do wysokiej liczby rozwodów wśród Polaków, przy ich jednoczesnej deklaracji dotyczącej tradycyjnego stosunku do małżeństwa. Jego zdaniem spowodował to „głęboki kryzys kulturowy, który uderza między innymi, w katolickie rozumowanie rodziny czy etyki seksualnej”. - W obliczu tej kultury także rodzice często czują się bezradni, „abdykują” z obowiązku wychowania, zwłaszcza w sferze życia moralnego – mówi ksiądz.

 

Przeciwwagą dla ideologii carpe diem, którą próbuje się zaserwować coraz większej grupie ludzi jest, według księdza profesora, powrót do Jezusa Chrystusa. Wraz z nim jest możliwy powrót nadziei oraz nawrócenie Europy. Nie można jednak przedkładać Europy ponad Polskę. - Według mnie wezwanie Jana Pawła II nie oznacza, że mamy opuścić Polskę i ruszyć nawracać Zachód. Na pewno Europa potrzebuje Kościoła, który żyje wiarą, ale po pierwsze w Polsce, tu na miejscu. Już sam fakt istnienia takiego Kościoła i takiego społeczeństwa zmienia Europę. Chodzi o pokorne świadectwo wierności w tym miejscu, w którym Pan Bóg nas postawił – konkluduje ks. Mazurkiewicz.

 

źródło: „Gość Niedzielny”

TG


DATA: 2017-01-13 11:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak, na tym forum świetnie widać waszą lewacką "logikę" psu na budę nawet się nie nadającą. Żeś piewca stalinizmu - wiadomo od dawna. Żeś piewca mordowania chorych dzieci jako uczeń nazistowskiej eugeniki - to zaprezentowałeś niedawno. Nieudolnie usiłując zaprzeczyć samemu sobie, w rodzaju co by tu jeszcze,aby zaistnieć na tym"FORUM", kompromitujesz się do reszty. Prowokatorze???
ponad 3 lata temu / do NN
 
Ta widać waszą logikę psu na budę nawet się nie nadającą. Tylko stalinizm łączony z nazizmem, tu widać coś w rodzaju co by tu jeszcze,aby zaistnieć na tym"FORUM".Demaskatorzy???
ponad 3 lata temu / NN
 
Ależ nieszanowny ateuszu z pokaźną domieszką stalinizmu i nazizmu, od dawna prezentujesz na tym forum swe chore poglądy. Stąd na odległość lecz z bardzo dobrą znajomością człowieka już mamy właściwą ocenę. I cóż w tym złego że prezentujemy swe zdolności rozumienia i wyciągania logicznych wniosków oraz demaskowania twoich obłudnych schematów? Zazdrościsz?
ponad 3 lata temu / do NN
 
@terenia "do dobrego i uczciwego życia wystarczą dwie generalne zasady--------żyj tak,by nikt przez ciebie nie cierpiał,twoja wolnośc kończy się na granicy wolności drugiego człowieka" - te zdania są wewnętrznie sprzeczne. Przykładowo: będzie cierpiał "przeze mnie" człowiek, który kogoś zabił, a któremu uświadomię, że zabójstwo jest złem, lecz bez tego cierpienia on się nie będzie w stanie zmienić tak, by nie naruszać więcej wolności innych. Co jest więc nie-tak w tej i podobnych "zasadach" wymyślanych przez stworzenia? Zawsze brakuje w nich Boga-Miłości - bo \'choćbym rozdał całą majętność swoją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał\'. To o posiadanie w sercu Boga-Miłości należy zabiegać, a nie łudzić się, że cokolwiek innego wystarczy "do dobrego i uczciwego życia".
ponad 3 lata temu / sp
 
Więc wszystko się zgadza szanowni faryzeusze z domieszką purytanizmu.Czy wy jesteście pewni co kto ma w duszy.Jacy oni przenikliwi,że na na odległość bez znajomości człowieka już mają właściwą nieomylną oceny. Lubicie popisywać się oceną innych według swojego obłudnego schematu.
ponad 3 lata temu / NN
 
Bo katofobicznych hipokrytów prawda mocno boli. A skoro nienawidzą bólu, więc nienawidzą też prawdy.
ponad 3 lata temu / do Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.