DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Zgromadzenia religijne w czasie pandemii są zbyt surowo traktowane. Sąd poparł głos wiernych

Zgromadzenia religijne w czasie pandemii są zbyt surowo traktowane. Sąd poparł głos wiernych
źródło: pixabay.com
#KORONAWIRUS    #KOŚCIÓŁ    #RELIGIA    #WIERNI    #OGRANICZENIA    #PANDEMIA    #USA    #KANSAS    #WSPÓŁNOTY

Sąd federalny stanu Kansas orzekł, że gubernator stanu narzuciła zbyt rygorystyczne ograniczenia na wspólnoty religijne pod pretekstem walki z pandemią COVID-19. Sędzia przychylił się do pozwu wspólnoty baptystów, która zakwestionowała drastyczne regulacje dotyczące ograniczonego udziału wiernych w nabożeństwach.

 

„Wygląda na to, że kościoły i działalność religijna zostały wyróżnione spośród podstawowych czynności i surowej potraktowane” – zauważył sędzia John Broomes w orzeczeniu z 18 kwietnia. Stwierdził on, że ograniczenia w stosunku do aktywności religijnej są „surowsze niż niektórych porównywalnych działań o charakterze niereligijnym”.

 

Sędzia federalny zasygnalizował, iż w jego opinii istnieje duże prawdopodobieństwo, że ​​Kansas narusza wolność wyznania i prawo do wolności słowa, dopuszczając udział jedynie 10 osób w nabożeństwach lub czynnościach religijnych i zawiesił regulacje gubernator w odniesieniu do dwóch kościołów, które zaskarżyły rozporządzenie.

 

Sędzia John Broomes uniemożliwił wykonanie nakazu wydanego przez gubernator Laurę Kelly przeciwko kościołom w Dodge City w zachodnim Kansas i w Junction City w północno-wschodniej części stanu. Decyzja sędziego pozostanie w mocy do 2 maja; kiedy to zaplanowano przesłuchanie w sprawie przeciwko Kelly.

 

Gubernator broniła swojego rozporządzenia, przekonując: Tu nie chodzi o religię. Chodzi o kryzys zdrowia publicznego.

 

Orzeczenie Broomesa pojawiło się w związku z ostrą krytyką zarządzenia gubernator związanej z demokratami przez kontrolujących stanową legislaturę republikanów. Rośnie również presja ze strony ustawodawców GOP, aby znieść przynajmniej część ograniczeń, wymagających pozostania w domu wszystkich - 2,9 miliona - mieszkańców Kansas, które weszły w życie 30 marca i mają potrwać do 3 maja.

 

Pozew w sprawie zgromadzeń kościelnych został złożony w miniony czwartek przez Pierwszy Kościół Baptystów w Dodge City i pastora Stephena Ormonda oraz Calvary Baptist Church w Junction City i pastora Aarona Harrisa. W pozwie stwierdzono, że w obu kościołach odbywały się wielkanocne uroczystości z udziałem co najmniej 20 członków zboru.

 

Według sędziego, gubernator Laura Kelly „po prostu wyeliminowała” wspólnoty powołane w celu publicznego kultu. Zrobiła to, nawet nie potrafiąc uzasadnić, iż zgromadzenia kościelne stanowią wyjątkowe zagrożenie dla zdrowia. Restrykcje zastosowane przez Kelly okazały się znacznie dotkliwsze dla wspólnot religijnych, podczas gdy nie stanowią one większego zagrożenia niż inna aktywność.  

 

Sędzia ocenił, że powodowie prawdopodobnie odniosą sukces w sprawie, ale doznają niepowetowanych szkód z tytułu naruszenia wolności religijnej, Broomes zakwestionował surowe regulacje gubernator.  

 

Procesowi baptystów przyglądają się biskupi katoliccy w Kansas, którzy poparli działania gubernator i sami zdecydowali się zawiesić wszelkie nabożeństwa.

 

Chuck Weber, dyrektor wykonawczy Konferencji Katolickiej w Kansas, powiedział Catholic News Agency 20 kwietnia, że ​​katoliccy biskupi próbowali być partnerem w odpowiedzi na koronawirusa i pochwalili poprzednie wysiłki gubernator. Uznali jednak surowe ograniczenia nałożone na zgromadzenia religijne w dniach poprzedzających Wielkanoc za „kłopotliwe”. - Jesteśmy wdzięczni za ten pozew i będziemy śledzić zmiany prawne – komentował Weber.

 

Powodowie zaznaczyli w pozwie, że gubernator mogła zastosować mniej restrykcyjne środki, a obecność licznych wyjątków dla „niezbędnych” przedsiębiorstw, ale nie kościołów, oznacza, że ​​jej polityka jest nieuczciwa i uderza w kult religijny.

 

Kelly broniąc się, przekonywała, że podczas zgromadzeń religijnych doszło do zarażeń, w wyniku których zmarło sześć osób. Odnotowano także 80 przypadków zakażenia koronawirusem. Do poniedziałku odnotowano ponad 100 zgonów z powodu koronawirusa i prawie 2000 potwierdzonych przypadków zachorowań w stanie.

 

- Wszyscy chcemy jak najszybciej wznowić normalne życie, ale na razie dane i nauka mówią nam, że nadal istnieje poważne zagrożenie ze strony COVID-19 - a kiedy gromadzimy się w dużych grupach, wirus rozprzestrzenia się - kontynuowała gubernator. – Moje rozporządzenie dotyczy ratowania życia mieszkańców stanu Kansas i spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym sąsiadom, rodzinom i bliskim. W nagłych przypadkach związanych ze zdrowiem publicznym musimy podjąć aktywne działania w celu ratowania życia – przekonywała.

 

Pierwsze zarządzenia wykonawcze gubernator zabraniały zgromadzeń obejmujących więcej niż 10 osób. Nie stosowano tej restrykcji  stosunku do zgromadzeń religijnych, o ile przestrzegano odpowiedniego dystansu społecznego.

 

Następnie, przed Wielkanocą, w zarządzeniu wykonawczym z 7 kwietnia, gubernator podkreśliła potrzebę zaostrzenia środków w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po raz pierwszy gubernator wymieniła „kościoły lub inne obiekty religijne” jako miejsca, gdzie zakazane były masowe zgromadzenia, obok audytoriów, teatrów, stadionów itp. Dopuściła ona przebywanie w tym samym budynku jedynie do 10 osób.

 

Biskupi katoliccy w oświadczeniu z 8 kwietnia zawiesili publiczny kult w obiektach Kościoła katolickiego. Zaznaczyli jednak, że niepokoi ich zakaz gubernator, ponieważ „w szczególności wyróżnia ograniczenia dotyczące kościołów i działalności religijnej, jednocześnie przyznając liczne wyjątki innym zgromadzeniom publicznym, które stanowią takie samo zagrożenie dla zdrowia publicznego, jak kościoły”.

 

Zdaniem sędziego, liczne wyjątki dla przedsiębiorstw były „arbitralne”. Rozporządzenie gubernator zawiera długą listę wyłączeń, zezwalając np. na duże skupisko ludzi w centrach handlowych, czy innych sklepach detalicznych, o ile „nie znajdują się one w bliskiej odległości od siebie przez ponad 10 minut”. - Wyodrębnienie kościołów pod kątem specjalnej kary, przy jednoczesnym umożliwieniu innym większej wolności, jest zarówno nielogiczne, jak i niekonstytucyjne – stwierdził 18 kwietnia Ryan Tucker, starszy doradca Alliance Defending Freedom, organizacji, która pomogła zaskarżyć regulację gubernator.

 

Dodał on, że decyzja sędziego stanowi, iż kościoły mogą stosować własne zasady bezpieczeństwa dot. dystansowania społecznego, Wyraził także nadzieję, że gubernator „szybko podejmie działania, aby zaradzić niekonstytucyjnemu postanowieniu zakazu masowego gromadzenia się i uniknąć konieczności dalszego prowadzenia sporów sądowych”.

 

Republikańscy ustawodawcy starali się usunąć zakaz Kelly dotyczący zgromadzeń kościelnych, ale gubernator zakwestionowała ich wysiłki przed Sądem Najwyższym, który odmówił rozstrzygnięcia co do istoty sprawy.

 

Sprawą nadmiernego ograniczenia praw religijnych na skutek regulacji władz stanowych i samorządów zajął się także Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Prawnicy z departamentu złożyli oświadczenie, popierając kościół baptystów w Greenville, sugerując, że regulacje starają się uniemożliwić odprawianie nabożeństw, naruszając I poprawkę do konstytucji.

 

„Fakty przedstawione w skardze zdecydowanie sugerują, że działania miasta są ukierunkowane na zachowania religijne, co stanowi naruszenie pierwszej poprawki do konstytucji USA” - napisali prawnicy z Departamentu Sprawiedliwości. Baptyści skarżyli się, że policja karała bezprawnie mandatami w wysokości 500 USD osoby uczestniczące w nabożeństwach.

 

Spór w Greenville jest jednym z kilku w Stanach Zjednoczonych, w którym grupy religijne sprzeciwiają się stanowym lub lokalnym ograniczeniom dotyczącym zgromadzeń, twierdząc, że naruszają one prawa religijne. Większość denominacji jednak dobrowolnie zastosowała się do nakazów izolacji i zamknięcia świątyń.

 

Prokurator generalny USA William Barr stwierdził w oświadczeniu, że Departament Sprawiedliwości będzie dążył do utrzymania konstytucyjnego prawa do swobodnego praktykowania religii, zauważając, że władze  stanowe i samorządy miast w sposób nieproporcjonalny uderzają w miejsca kultu religijnego pod pretekstem powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

„Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych będzie nadal zapewniał ochronę wolności religijnej, jeśli jakikolwiek stan lub samorząd, w odpowiedzi na COVID-19, wyodrębni, wytypuje lub będzie dyskryminował dom modlitwy ze względu na szczególne ograniczenia” – ostrzegł.  

 

Źródło: catholicnewsagency.com, reuters.com

AS


DATA: 2020-04-22 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystkie podnoszone przez środowiska Tradycji Katolickiej w Polsce argumenty prawne i faktyczne zostały ujęte w wyroku z USA. To wstyd dla hierarchii KRK w USA i III RP, że protestanckie denominacje mają większy sensus fidei od nich. To co ww. hierarchie - za władzą publiczną - zrobiły wiernym, tj. pozbawiły Triduum Sacrum i Mszy Wielkanocnej, zostało odnotowane i zapamiętane. Nic nie będzie tak jak było. Sprzeniewierzenie się powołaniu będzie miało swoje konsekwencje i musi być ukarane.
5 miesięcy temu / Precz z tyrani
 
A od kiedy państwo ma cos do powiedzenia w sparawach wiary? Żaden wierny nie powinien słuchać takich nakazów. To jest właśnie część prześladowania. .. a to dopiero początek.
5 miesięcy temu / Kruk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.