DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Zgórsko: ruszają poszukiwania kolejnych nieznanych grobów ofiar terroru komunistycznego

Zgórsko: ruszają poszukiwania kolejnych nieznanych grobów ofiar terroru komunistycznego
Fot. pbgot.pl

Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” rozpoczyna kolejny etap poszukiwań mogił ofiar komunistycznego terroru w lesie w Zgórsku k. Kielc. W ciągu ostatnich miesięcy odnaleziono tu szczątki ośmiu osób, ustalono tożsamość czterech z nich.


Badacze Fundacji Niezłomni w ciągu ostatnich dwóch lat odnaleźli w kilku miejscach w Polsce szczątki 22 żołnierzy różnych formacji podziemia antykomunistycznego. Osiemnaście osób zidentyfikowano i uroczyście pochowano.

Prace poszukiwawcze w zgórskim lesie mają na celu lokalizację jam grobowych, w których mogą znajdować się ofiary egzekucji. Chodzi o osoby przetrzymywane wcześniej w kieleckim więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa.

Prezes fundacji Wojciech Łuczak szacuje, że nawet ok. 50 takich jam grobowych może znajdować się w lesie w Zgórsku. Ekipa poszukiwawcza wykorzystuje m.in. listę skazanych wywożonych na egzekucje do różnych miejsc w okolicach Kielc, którzy nie zostali pochowani według księgi cmentarnej cmentarza na Piaskach i na innych cmentarzach.

Archeolodzy typują miejsca w lesie, gdzie mogą znajdować się szczątki ofiar, stosując różne metody poszukiwawcze. Wstępnie bierze się pod uwagę kilka hektarów powierzchni.

W lesie w Zgórsku, między grudniem 2015 r., a kwietniem 2016 r. odkryto i zbadano cztery jamy grobowe ze szczątkami ośmiu osób. Do tej pory dało się ustalić tożsamość czterech żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: kpt. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”, por. Karola Łoniewskiego ps. „Lew” oraz Czesława Spadły ps. „Mały” i Józefa Figarskiego ps. „Śmiały”. Zostali straceni w tej samej egzekucji 24 września 1948 r. Szczątki czterech żołnierzy zostały już z honorami pochowane we wskazanych przez rodzinę miejscach.

Wciąż trwa identyfikacja pozostałych czterech osób. Po wytypowaniu ewentualnych rodzin ofiar, rozpoczęto pobieranie materiału genetycznego, który wkrótce oceni Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.

 

Źródło: KAI

RoM


DATA: 2016-11-09 17:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.