DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Zgoda i protesty w sprawie pomnika katyńskiego w Jersey

Zgoda i protesty w sprawie pomnika katyńskiego w Jersey
Fot. By Colin Knowles from Vancouver - View of New York skyline from Exchange Place, Jersey City, CC BY-SA 2.0

Zgodnie z porozumieniem burmistrza Jersey City z przedstawicielstwem dyplomatycznym RP, pomnik katyński zostanie przeniesiony o 60 metrów wzdłuż nabrzeża rzeki Hudson. Teren, na którym stanie, polska społeczność wydzierżawi od miasta na 99 lat.

 

O szczegółach porozumienia włodarz miasta poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której wystąpił wraz z konsulem Rzeczypospolitej Polskiej, Maciejem Golubiewskim.

 

– Każdy mieszkaniec wiedział, że miejsce gdzie stał pomnik, nie było najlepiej wykorzystane. Mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy, co ten pomnik oznacza. (…) Prawda jest taka, że lokalizacja pomnika była wykorzystana na różne wesołe imprezy, bo ludzie nie zdawali sobie sprawy z symboliki pomnika. Cel jest taki, aby okazać szacunek temu miejscu – próbował przekonywać burmistrz Steven Fulop.

 

Z kolei konsul RP podkreślał wymowę monumentu postawionego ku czci naszych wymordowanych rodaków. – Pomnik Katyński symbolizuje ludobójstwo polskich oficerów i bestialstwo sowieckiego reżimu. Ten pomnik nie stanowi obrazy Rosji. Stanowi on uznanie wysiłków Polaków, którzy walczyli na wielu frontach podczas II wojny światowej – mówił Golubiewski.

 

Burmistrz na swoim profilu twitterowym zaprezentował planowaną lokalizację w stanie obecnym oraz wizualizację jej wyglądu po renowacji, którą mają przeprowadzić wspólnie miasto wraz z polskimi władzami.

 

 

 

„Część środowisk polonijnych nie jest zadowolona z takiego rozstrzygnięcia. Wczoraj [w niedzielę – red.] pod Pomnikiem Katyńskim odbył się apel poległych, po którym kilkaset udało się pod siedzibę władz miasta, by zaprotestować przeciwko zmianie lokalizacji pomnika” – czytamy na społecznościowym profilu publicysty Stanisława Michalkiewicza.

 

Źródło: wPolityce.pl, Twitter, Facebook

RoM

 

 


DATA: 2018-05-14 19:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem dzis Palestycznykiem, bo tak nakazuje mi moja moralnosc i chrzescianska etyka oraz glebokie przekonanie, ze ci od swiatyni w Jerozolimie chca nas uczynic Palestynczykami w naszym wlasnym kraju. Zdesperowani Polacy-katolicy na barykadach Powstania Warszawskiego I muzulmanie w Gazie I West Banku walcza o to samo, godnosc do zycia, wolnosc I niepodleglosc na swoim terytoriu. My w Polsce mamy prawo decydowac, kto tu ma mieszkac: ojczyzna zydow i muzulmanow nie jest Polska. Szanujemy jednak determinadje narodu Palestynskiego do istnienia na swym terrytorium, powrotu do swych domow I stolicy w Jerozolimie. Poand 50 zabitych I ponad 2000 rannych 15 maja 2018. Tak nie moze czynic "narod wybrany" ocalony przez Polakow z Holkaustu. Hanba, zbrodnia na oczach calego swiata. Nazywanie tego "frustracja" jest obrzydliwe.
ponad 2 lata temu / Zygmunt Jaslowski
 
Mam nadzieję, że ten pomnik nie zniknie. Aby nie schowali do magazynu i potem nie znalazło się 1000 powodów, by tam został.
ponad 2 lata temu / extera
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.