DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2018 r.

XXIII Niedziela zwykła
Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Zginęli, bo byli Polakami! Historia zapomnianej rzezi

Zginęli, bo byli Polakami! Historia zapomnianej rzezi
źródło: youtube.com / Telewizja Republika

Rzeź humańska jest najbardziej krwawym epizodem powstania chłopskiego na Ukrainie nazywanego Koliszczyzną – od ruskiego słowa „kołoty”, czyli kłuć – ponieważ jej ofiary przeważnie były mordowane (zakłuwane) kosami. (…) Był to jeden z wielu bezmyślnych buntów i rozlewów krwi, który do niczego nie doprowadził i spowodował jedynie okrutne represje – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL

 

20 czerwca 1768 roku rozpoczęła się rzeź humańska – zapomniane ludobójstwo dokonane na Polakach. Gdzie należy szukać jego przyczyn? Dlaczego Ukraińcy i ruskie chłopstwo bestialsko wymordowali około 20 tys. Polaków?

Rzeź humańska jest najbardziej krwawym epizodem powstania chłopskiego na Ukrainie nazywanego Koliszczyzną – od rosyjskiego słowa „kołoty”, czyli kłuć – ponieważ jej ofiary przeważnie były mordowane (zakłuwane) kosami.

 

Jak każde powstanie chłopskie, tak i to ma pod sobą podłoże społeczne. Zresztą doskonale te klimaty oddał w Zamku Kaniowski Seweryn Goszczyński. Razem z tym było to zderzenie cywilizacji. Ofiarami rzezi padali nie tylko Polacy, ale i żydzi oraz ruscy unici, jak chociażby bazylianie ruscy.

 

Chłopskie okrucieństwo miało zniszczyć wszystko co nie swoje, w tym przypadku – nie prawosławne. Był to jeden z wielu bezmyślnych buntów i rozlewów krwi, który do niczego nie doprowadził i spowodował jedynie okrutne represje.

 

Jaką rolę w rozpoczęciu i zakończeniu ludobójstwa odegrało Imperium Rosyjskie?

Rosja bezpośrednio podjudzała do buntu i wykorzystywała nastroje społeczne. Rosyjscy agitatorzy – mnisi prawosławni szerzyli informacje o tzw. złotej hramocie carycy Katarzyny, w której rzekomo były zapisy o wolności dla chłopów. A więc wolność od panów polskich i wiara prawosławna – to były hasła, które Rosja kolportowała na polskiej Ukrainie i podżegała do buntu. Jednak w obliczu bezprecedensowego okrucieństwa i bestialstwa hajdamaków Rosja aktywnie zaangażowała się w tłumienie buntu.

 

Czy Iwan Gonta – jeden z przywódców rzezi humańskiej był pierwowzorem Stepana Bandery?

Stepan Bandera był ideowcem, wyznawcą zbrodniczej ideologii nacjonalizmu ukraińskiego. Jest raczej symbolem zbrodniczych działań niż ich sprawcą. Największą „karierę” zrobił po śmierci, kiedy wyniesiono na sztandary walki z komunizmem. Postać tragikomiczna i raczej żałosna.

 

Gonta był żołnierzem, bezpośrednim „rzeźnikiem” wykonującym wyroki w samym ośrodku ludobójstwa. O ile rzeź wołyńska była realizacją jakiegoś planu, zbrodniczego, ale racjonalnego zdaniem oprawców, to rzeź humańska była rzezią bez sensu, bestialskim odruchem i aktem rozpaczy zdeterminowanych i zmanipulowanych chłopów.

 

250 lat po rzezi humańskiej na Ukrainie są budowane pomniki ku czci morderców Polaków, m.in. Iwana Gonty. Dlaczego tak się dzieje?

Niestety Koliszczyzna weszła do kanonu heroicznej historii Ukrainy. Rzeź nie napotkała na osądzenie społeczne i potępienie. Opiewał ją ukraiński wieszcz Taras Szewczenko. Wyniósł na bohatera Gontę zarzynającego swoje dzieci, uczęszczające do kolegium bazylianów, katolików.

 

Gloryfikatorzy banderyzmu nie mają zastrzeżeń żeby gloryfikować hajdamaków, gdyż robili tę samą „słuszną sprawę” – wyrzynali Polaków. Wpisuje się to w ichniejszy etos i logikę dziejów.

 

Dzieli nas przepaść cywilizacyjna, bariery etyczne nie do pokonania.

 

Dlaczego rzeź humańska mimo tego, że był ogromną tragedią dzisiaj jest dla wielu Polaków nieznaną kartą z historii Polski?

Polacy są edukowani pedagogiką wstydu. Wyszukują wszelkich zaniedbań i przejawów antysemityzmu i innych przywar we własnych dziejach. Nie są czuli na sprawy zadośćuczynienia wobec ofiar Wołynia. Popatrzmy na postępowanie kolejnych ekip rządzących, a też Kościoła polskiego – trudno więc oczekiwać głębszej refleksji historycznej sięgającej w dalszą historię. Społeczeństwo polskie przeżywa kryzys moralny, kryzys zarówno na lewej ja i na prawej stronie światopoglądowo-politycznej.

 

Dziękuję za rozmowę.

Tomasz D. Kolanek


DATA: 2018-06-21 07:27
AUTOR: ROZMOWA Z PROF. WŁODZIMIERZEM OSADCZYM
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czy te wydarzenia są w ogóle w naszych książka do historii? obecnie rządzący Ukrainą dostaną to na co zasłużyli...i to od swoich...
4 miesiące temu / pytanie
 
@stasiu - wszyscy zdrowi w domu? co ty wypisujesz? wolność i rozwój gospodarczy przyczynami nieszczęść...dawno tu nie było tak błyskotliwych komentatorów...
4 miesiące temu / pytanie
 
Nie do końca... Zginęli, bo byli Polakami (niekoniecznie "etnicznymi", często przecież ruskiego pochodzenia), szlachcicami i katolikami w przeciwieństwie do chłopów pańszczyźnianych będących niemal wyłącznie prawosławnymi Rusinami. Mordowali także Żydów, którzy również byli niebezzasadnie uważani za ciemiężycieli. Dopiero splot tych wszystkich okoliczności daje pełny obraz wydarzeń. Złota wolność i niepowstrzymany rozwój gospodarki pańszczyźnianej to grzechy pierworodne leżące u podstaw wszystkich polskich nieszczęść w ostatnich czterech stuleciach.
4 miesiące temu / stasiu
 
Zginęli nie tylko dlatego, że byli Polakami, ale dlatego, że byli katolikami. Gdyby Polacy byli prawosławni, pewnie uniknięto by rzezi. Utwór Tarasa Szewczenki został nie zrozumiany przez późniejszych odbiorców. Opisuje dokładnie i uczciwie jakie były nastroje, jak caryca podżegała do mordów i jak mordowano. Ale Szewczenko raczej pretensje ma do Moskali, nie do Polaków. Bo ich oszukali, naobiecywali rzeczy niemożliwych, a zagnali w większą niewolę niż w Rzeczypospolitej. I przez nich stali się mordercami najbliższych. To było oczywiste dla niego i jemu współczesnych, z sentymentem wspominali Polskę. Taras miał przyjaciół Polaków, a Rosjanie zgotowali mu lata koloni karnych i więzień. Przez represje pewnie nie mógł bardziej bezpośrednio pisać, ale uczciwie przyznaje się do grzechów swoich rodaków. A co mamy obecnie? Ukraińcy zaprzeczają rzezi wołyńskiej, że wogóle miała miejsce. Że jeśli nawet kogoś zamordowano to Polacy sami są sobie winni bo byli okupantami.
4 miesiące temu / ???
 
Straszne czasy
4 miesiące temu / Piotr K.
 
Klimatów nie sposób oddać. Nawet jednego klimatu. Oddać można np. pieniądze wierzycielowi, książkę bibliotece itp.
4 miesiące temu / Max
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.