Kościoły Lwowa… – kiedyś tętniące życiem religijnym rzymskich katolików, dziś – acz w znaczącej mierze niepozbawione funkcji sakralnych, bo oddane dla sprawowania kultu siostrzanej Cerkwi greckokatolickiej – już jednak nie te same. Przedwojennego Lwowa z blisko czterdziestoma kościołami łacińskimi, tchnącymi bogactwem stylów architektonicznych i przepychem wnętrz, pełnych cudami słynących obrazów i relikwii – tego Lwowa już nie ma i zapewne nigdy nie będzie. Pozostał jedynie w polskiej pamięci.
Przemierzając ulice współczesnego Lwowa można podziwiać wiele wspaniałych zabytków – pomników dawnej, polskiej świetności tego miasta zawsze wiernego – mocnych dowodów jego sześćsetletniej obecności w granicach Rzeczypospolitej. Szczególne miejsce na tej mapie reliktów przeszłości stanowią kościoły. Kiedyś tętniące życiem religijnym rzymskich katolików, współcześnie – w znaczącej mierze niepozbawione swoich funkcji sakralnych, bo oddane dla sprawowania kultu siostrzanej Cerkwi greckokatolickiej – ale jednak nie te same. Przedwojennego Lwowa, w którym istniało blisko czterdzieści kościołów łacińskich z ich bogactwem stylów architektonicznych, pełnych przepychu wnętrzami, słynącymi cudami obrazami, posągami świętych i relikwiami – tego Lwowa już nie ma i zapewne nigdy nie będzie. Pozostanie jedynie w polskiej pamięci.
Przykład Lwowa w swoistej mikroskali pokazuje dramat, jaki dotknął całe Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej. Sowiecka dominacja, trwale zapoczątkowana latem 1944 roku pociągnęła za sobą głębokie i nieodwracalne przemiany polityczne, społeczne, narodowościowe i kulturowe, niszczące dotychczasowo istniejący porządek. Zmiany te nieuchronnie dotknęły także religijnego aspektu życia mieszkańców Kresów. Nowe, bezbożne władze komunistyczne propagujące ateizm państwowy, nie mogły dopuścić do krzewienia się „przesądów religijnych”, dlatego niezwłocznie przystąpiły do programowej walki z katolicyzmem, polegającej na poddaniu kontroli i stopniowemu ograniczaniu działalności instytucji kościelnych i osób wierzących.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".
Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.
Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.
Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.
Choć niektóre aspekty nauczania społecznego Kościoła są wymagające, to katolik nie może odrzucać właściwie rozumianej refleksji Kościoła w tych kwestiach. Na przykład pogląd jakoby życie gospodarcze było domeną wyłączoną spod refleksji moralnej wynika z zapomnienia o historii Kościoła, Jego prawach, a także o nauce płynącej z Biblii. Nie ma znaczenia czy głosi się go w imię poglądów „wolnorynkowych” czy „socjalistycznych”.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI