DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Żeby uwierzyć, trzeba się nawrócić

Żeby uwierzyć, trzeba się nawrócić
Biskup Piotr Libera, fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / Forum

O tym, że każdy człowiek, aby uwierzyć i wierzyć, musi się nawrócić i nawracać, mówił bp Piotr Libera w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w diecezji płockiej, podczas inauguracji „Płońskiej Akademii A, B, C… chrześcijaństwa”. Wygłosił także wykład o znaczeniu, sensie i przesłankach encykliki „Lumen Fidei” papieża Franciszka.


Biskup płocki stwierdził, że dziś ogromne znaczenie mają nauki matematyczno-przyrodnicze. Wchodzenie współczesnej filozofii chrześcijańskiej oraz teologii w relację z nimi jest bardzo pouczające. Odwołał się do współczesnych badań, dotyczących opracowywania mapy genetycznej człowieka. Wynika z nich, że ludzkie ciało jest zbudowane z około 600 miliardów komórek. Wszystkim tym zarządzają geny - rodzaj informacji ukrytej w DNA każdej komórki. DNA zawarte w jądrze takiej komórki, czyli ludzki genom, składa się z ponad 3 miliardów biochemicznych „liter” – jest to „niezwykle uporządkowana mapa”.


Bp Libera przytoczył także słowa bł. Jana Pawła II o tym, że „genom ludzki jest jak gdyby ostatnim odkrywanym kontynentem’: „`Dzisiaj uczeni dzięki zdobyczom genetyki i biologii molekularnej poznają najgłębsze struktury życia oraz mechanizmy, które kształtują indywidualne cechy jednostek, gwarantując trwałość żyjących gatunków. Te zdobycze ujawniają coraz pełniej wielkość Stwórcy, ponieważ dzięki nim człowiek może poznać ukryty ład stworzenia i zachwycić się niezwykłymi właściwościami swojego ciała, a także rozumu, dostrzegając w nim jakby odblask Słowa, przez które «wszystko […] się stało» (J 1,3)`”.


„Zastanawiające jest, że Francis Collins, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Ludzkiego Genomu, długie lata był lekarzem ateistą. Fascynował go ten fenomen, ale dopiero świadectwo życia jednego z jego umierających pacjentów sprawiło, że jakby skonkretyzowały się w nim prawdziwe pytania o wiarę. Zwrócił się z nimi do miejscowego duchownego. Ten wręczył mu książkę słynnego angielskiego apologety Lewisa `Chrześcijaństwo po prostu`. Dwa lata później Collins w czasie górskiej wspinaczki, stojąc przed zamarzniętym wodospadem, uwierzył”, opowiadał hierarcha.


Bp Libera podkreślił, że aby uwierzyć, nie wystarczą tylko argumenty naukowe. Mogą one wpuścić w świat człowieka nieco światła, mogą podprowadzić do drzwi wiary – „żeby jednak uwierzyć, wierzyć, muszę się nawrócić, nawracać. To bardzo trudne, ponieważ człowiek ciąży ku temu, co widzialne i zmysłowe. Tymczasem, żeby się nawrócić, trzeba się też „od czegoś odwrócić”, trzeba dojrzeć, jak traci się to, co istotne, gdy idzie się za samymi tylko zmysłami. W tym sensie wiara jest „codziennie czymś nowym, fascynującym”.


Po Mszy św. bp Libera wygłosił wykład o znaczeniu, sensie i przesłankach encykliki „Lumen Fidei” papieża Franciszka. Tym samym zainaugurował drugi rok działalności „Płońskiej Akademii A, B, C… chrześcijaństwa” w parafii św. Maksymiliana Kolbego. W Roku Wiary złożyły się na nią cykliczne wykłady, głoszone przez wykładowców z UKSW w Warszawie, w ramach Otwartego Uniwersytetu UKSW. Ich pełnomocnikiem był etyk ks. prof. Kazimierz Szałata. Uczestnicy „Płońskiej Akademii” otrzymali dyplomy jej ukończenia. Cykl będzie kontynuowany także w roku akademickim 2013/2014.KAI

mat


DATA: 2013-09-22 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Potwierdzam. Przy pierwszym "kopie" od życia jest początkowo szok i negacja, a potem zaczyna się więcej myśleć (także o Bogu) i patrzeć uważniej wokół siebie. I można znaleźć radość życia (nawet krótkiego).
ponad 6 lat temu / elek
 
Tak zbiory Mandelbrota, fraktale i chaos to ciekawy temat. Przykład w praktyce to np. kalafior, płatek śniegu czy liść drzewa albo "maszyny" pracujące w komórce. Dzisiaj nauka może pomóc w wierze. Także trudne doświadczenia życiowe, np. choroba mogą uczyć pokory i określenia/zmiany skali ważności spraw. Wtedy się okazuje,ze ten pęd za pieniądzem, znaczeniem jest mało ważny, że liczy się uśmiech dziecka, rozmowa z przyjacielem, przyroda wokół, spotkanie z Bogiem (modlitwa).
ponad 6 lat temu / krysia
 
To czy człowiek ciąży do Boga czy tylko do tego co widzialne i zmysłowe zależy m.in. od wychowania ale i od tego jak nam w tym umie pomóc Kościół. Jeśli ktoś studiuje nauki matematyczno- przyrodnicze ten wie jaki świat jest złożony i piękny i na poziomie mikro i na poziomie makro i na naszym poziomie(dotyczącym człowieka). Wystarczy popatrzeć na struktury wg wzorów Mandelbrota. Odnośnie pana J.K. przywołane pochodzenie wcale nie byłoby wadą. Mnie osobiście denerwowało m.in. nerwowe zachowanie i przesadne podkreślanie niektórych tematów. Człowiek postronny nie bardzo widzi czym się różnią politycy z dwóch głównych partii (na pewno wszyscy chcą władzy).Z praktyki wiem, ze jakiś komentarz się czasem nie ukaże jak jest nie na temat.
ponad 6 lat temu / on
 
Jeżeli Państwo skasowaliście mój obiektywny komentarz, wynikajacy z 71 Rocznicy NSZ,to proszę o likwidacje mego komentarza na temat wypowiedzi biskupa P. Libery. Jako katolik - nie wziety z kapelusza, pisałem moje komentarze w PCh24 do treści różnych artykułów, pojmując sprawę,że piszę do medium,które tworzą katolicy w całym tego słowa znaczeniu tzn, mający w sercach i duszach Dekalog. A tu niestety nagle znikają moje komentarze na polecenie jakiegoś Pana,czy Pani z Redakcji.A to jest na to dowód,że że Państwo nie znacie np. całości wiedzy O NSZ i sytuacji tzw. partii narodowych w Polsce obecnego czasu. Jest taka głowna partia tech narodowych partii,która Panów Kaczyński malowała w mundurach NSSDAP z opaskami ze swastyką na rękawach. To mmiało miejsce kilka lat temu.Te pseudonarodowe partie są nafaszerowane szpilami wiadomego koloru. Stąd ich wrogość do PiS i J.Kaczyńskiego nazywanego Żydem z pochodzenia,co jest brane z spreparowanych danych przez SB w 1989r.
ponad 6 lat temu / Jan Orawicz
 
Bardzo mądre i po prostu odkrywcze stwierdzenie biskupa Libery. Do tego dodałbym potrzebę omawiania zjawisk nadprzyrodzonych,które miały od zarania dziejów miejsce i mają.Jednak wielu duchownych unika tego tematu,obawiając się ateistycznych połajanek,kierujących się pseudonauką, lub po prostu chichotem diabła włożonych w ich usta.Obok tego są i tacy duchowni,którzy sami nie są zdolni do obiektywnego spojrzenia na zjawiska nadprzyrodzone,za pomocą których Pan Bóg daje nam znaki o Swoim Istnieniu.O tych zjawiskach -jakby z poręki Błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II są tylko chwilowe migawki, wnet pokrywane ciszą. O czym to świadczy? O tym jakby, się nasz Kościół krępował z głoszeniem tych zjawisk przed obliczem ateizmu.W dzisiejszym świecie, załganym przez ateistów itp. pokazywanie zjawisk nadprzyrodzonych, jest po prostu koniecznością! Pozdrawiam Z Bogiem
ponad 6 lat temu / Jan Orawicz
 
Bardzo pomocnym narzędziem w codziennym nawracaniu jest Różaniec, odmawianie go jest życiem wiarą! Najświętsza Maryja zawsze pomoże wytrwać dobrej wierze i uczynkach!
ponad 6 lat temu / n1cram (Przylga)
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.