DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   TEMAT NUMERU: BISKUP PŁAKAŁ, GDY KONSEKROWAŁ

Żeby kościół był kościołem

Żeby kościół był kościołem
Fot. Pixabay

Odpowiedź na pytanie, jak budować piękne kościoły, nie jest wcale skomplikowana. Trzeba po prostu budować… kościoły właśnie. Ale do tego potrzeba wiary – czystej i nieskażonej wiary katolickiej.

 

Jeśliby budowniczowie średniowiecznych katedr zjawili się wśród nas, powracając z odległych stuleci, mogliby zawołać: Cóż to! Z waszymi przeróżnymi stalami – twardymi i miękkimi, chromowymi i… któż wie jeszcze jakimi; z waszymi cementami portlandzkimi czy elektrycznymi; z waszymi maszynami, które dźwigają, wiercą, kopią, podają; z waszymi obliczeniami, waszą wiedzą…! Do pioruna…! Wyście nie zrobili nic godnego, nic ludzkiego. Nie robicie w ogóle nic, co by jaśniało wokół was. My, z kamyków przycinanych cierpliwie i pasowanych bez cementu jeden do drugiego – my zrobiliśmy katedry!

 

Autor tych słów, Le Corbusier, mniemał (błędnie), że wytyka swym kolegom słabość, od której on sam był wolny, jednak omyłka nie ujmuje trafności samej diagnozie. Co się stało ze sztuką sakralną, że tak ostro mogliby ją skrytykować twórcy średniowiecznych kościołów?

 

Majestatyczne gotyckie wnętrze pogrążone w półmroku; na chórze migoczą roztańczone płomienie świec, przy blasku których mnisi śpiewają oficjum. Głęboki i pełen pokoju śpiew gregoriański koi duszę przypadkowego słuchacza. Wszystko mówi mu o Bogu. Antyfony i psalmy wysławiają Go, a piękno chorału ubiera wielkie wersety w najstosowniejszą – prostą, lecz szlachetną, dostojną i poważną – szatę. Półmrok jest obrazem naszej wiary, podobnie zresztą jak roztańczone płomyki świec.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 

W poniedziałek Stany Zjednoczone i Polska zawarły porozumienie w sprawie energii jądrowej. Warszawa ma zakupić od firm amerykańskich technologię jądrową wartą 18 mld dol. – poinformował amerykański Departament Energii. Jednocześnie były ambasador USA w Niemczech, wspierający kampanię Donalda Trumpa, przypomniał o korzyściach wynikających dla Polaków z polityki wizowej.

 

 
 

„Aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby. Powszechnie usuwane są ciąże, w których stwierdza się np. zespół Downa – chorobę, z którą żyją miliony osób. Pracują, są aktorami, sportowcami… Czują i kochają. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka, stojąc na straży podstawowego prawa człowieka do życia, popiera poselski wniosek o uznanie aborcji eugenicznej za niezgodną z Konstytucją” zaznacza w komunikacie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Kary za brak lub nieprawidłowe założenie maski będą dwukrotnie wyższe. Prawo ich nakładania przysługiwać będzie nie tylko policji, ale także straży miejskiej i straży ochrony kolei.  

 

 

Nie ma zgody na dominację na uczelniach poglądów lewicowo-liberalnych zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe, ale przenikają również do szkolnictwa średniego i podstawowego – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nowy minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

 

Po sukcesie Marszu dla Życia i Rodziny Centrum Życia i Rodziny nie zwalnia tempa. Już niebawem - bo 22 X 2020 - organizuje konferencję "Utopia tęczowej rewolucji", a już teraz udostępnia niezwykłą publikację „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” - zestaw rzeczowych argumentów za ochroną życia - dostępnych dla każdego na: https://kompendiumprolife.pl/ Łukasz Karpiel zaprasza na rozmowę z Pawłem Ozdobą, prezesem CŻiR.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.