DZIŚ JEST:   02   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Świętych Aniołów Stróżów
Św. Tomasza z Herefordu, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   TEMAT NUMERU: BISKUP PŁAKAŁ, GDY KONSEKROWAŁ

Żeby kościół był kościołem

Żeby kościół był kościołem
Fot. Pixabay

Odpowiedź na pytanie, jak budować piękne kościoły, nie jest wcale skomplikowana. Trzeba po prostu budować… kościoły właśnie. Ale do tego potrzeba wiary – czystej i nieskażonej wiary katolickiej.

 

Jeśliby budowniczowie średniowiecznych katedr zjawili się wśród nas, powracając z odległych stuleci, mogliby zawołać: Cóż to! Z waszymi przeróżnymi stalami – twardymi i miękkimi, chromowymi i… któż wie jeszcze jakimi; z waszymi cementami portlandzkimi czy elektrycznymi; z waszymi maszynami, które dźwigają, wiercą, kopią, podają; z waszymi obliczeniami, waszą wiedzą…! Do pioruna…! Wyście nie zrobili nic godnego, nic ludzkiego. Nie robicie w ogóle nic, co by jaśniało wokół was. My, z kamyków przycinanych cierpliwie i pasowanych bez cementu jeden do drugiego – my zrobiliśmy katedry!

 

Autor tych słów, Le Corbusier, mniemał (błędnie), że wytyka swym kolegom słabość, od której on sam był wolny, jednak omyłka nie ujmuje trafności samej diagnozie. Co się stało ze sztuką sakralną, że tak ostro mogliby ją skrytykować twórcy średniowiecznych kościołów?

 

Majestatyczne gotyckie wnętrze pogrążone w półmroku; na chórze migoczą roztańczone płomienie świec, przy blasku których mnisi śpiewają oficjum. Głęboki i pełen pokoju śpiew gregoriański koi duszę przypadkowego słuchacza. Wszystko mówi mu o Bogu. Antyfony i psalmy wysławiają Go, a piękno chorału ubiera wielkie wersety w najstosowniejszą – prostą, lecz szlachetną, dostojną i poważną – szatę. Półmrok jest obrazem naszej wiary, podobnie zresztą jak roztańczone płomyki świec.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 

 

1413 – wobec zagrożenia ze strony Krzyżaków w Horodle nad Bugiem została zawarta nowa unia polsko-litewska. Na podstawie porozumienia utrzymano nadal godność Wielkiego Księcia Litewskiego, jednakże jego wybór miał być każdorazowo uzgadniany z Polakami. Także w przypadku bezpotomnej śmierci króla polskiego, Litwini mieli wziąć udział w wyłonieniu nowego władcy.

 
 

W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne analizy dotyczące Wszystkich Świętych i ogłoszenia ewentualnych obostrzeń w związku z tak zwaną pandemią koronawirusa. – W tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Wszystkich Świętych. Być może trzeba będzie ograniczyć przemieszczanie się – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

9 głosów „za”, 9 przeciw i jeden głos wstrzymujący się – taki był wynik głosowania w Radzie Miasta w Świdniku w sprawie uchylenia uchwały o strefie wolnej od ideologii LGBT. W tej sytuacji o wyniku głosowania zadecydował fakt wstrzymania się od głosu radnej Krzysztofy Kamińskiej z Koalicji Obywatelskiej. Kamińska, która z zawodu jest lekarką, tłumaczy, że zagłosowała w ten sposób przez pomyłkę, ponieważ akurat miała ważny telefon służbowy.

 

1 października br. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, adresowaną do wiernych Kościoła katolickiego, ukazującą zaniepokojenie świeckich środowisk katolickich praktyką udzielania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę.

 

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley złożyła propozycję „finansowego zagłodzenia państw, takich jak Polska i Węgry” poprzez zmniejszenie dostępu do funduszy unijnych. W ten sposób polityk uzasadniała w rozmowie z „Deutschland Funk” konieczność „obrony praworządności”, która jej zdaniem jest „nieustannie łamana przez Warszawę i Budapeszt”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.