DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Ze Smoleńska do wieczności

Ze Smoleńska do wieczności
fot. fot. Adam Chelstowski/FORUM

Umrzemy. Nie wiemy kiedy i gdzie. Tej daty nie znają ani politycy, ani wybitni wojskowi. Nic o niej nie wiedzą zarówno duchowni jak i świeccy. Miejmy nadzieję, że ofiary katastrofy smoleńskiej pamiętały o tej prostej prawdzie.

 

Są takie chwile, które na długo zapadają w naszą pamięć. Nawet po latach możemy bez trudu przypomnieć sobie, to co robiliśmy i gdzie znajdowaliśmy się kiedy o naszą zwykłą codzienność otarła się historia. Do tej kategorii wydarzeń z pewnością należy chwila, w której zdaliśmy sobie sprawę, że odtąd nic już nie będzie takie samo - 10 kwietnia 2010 roku.

 

No bo nie mogło być już tak samo. Wiedzieli o tym zarówno sympatycy Lecha Kaczyńskiego jak i jego zapiekli wrogowie. Nawet ci spośród nas, którzy na co dzień mają wobec polityki stosunek krańcowo obojętny, podskórnie przeczuwali, że to co wydarzyło się w kwietniowy poranek na długo odciśnie ślad także na ich życiu.

 

Nie mogło być inaczej. Nawet jeśli dla naszej Ojczyzny utrata politycznych i wojskowych liderów nie była nowością – bowiem podczas II wojny światowej takie doświadczenie postanowili zafundować nam niemieccy i sowieccy okupanci.

 

Katastrofa smoleńska raz jeszcze pokazała dobitnie, że rozgrywająca się na naszych oczach historia Polski wcale nie musi być już pozbawiona zakrętów. Także tych szczególnie dramatycznych, o tragicznym obliczu, których spodziewalibyśmy się gdyby przyszło nam żyć podczas wojennej zawieruchy. Wszelkie zapewnienia o tym, że spokojną i bezpieczną drogą podążamy ku bezpiecznej i przewidywalnej przyszłości okazały się być nic nie warte.

 

Tragiczna śmierć 96 pasażerów samolotu Tu154M stanowi, zatem istotny punkt odniesienia dla wszelkich rozważań zarówno o historii jak i o przyszłości naszej Ojczyzny. Jednak spoglądając na nią z perspektywy katolickiej powinniśmy nade wszystko raz jeszcze przypomnieć sobie aktualność biblijnej przestrogi:

 

Nie znacie dnia ani godziny

 

Słowa te są bowiem prawdziwe niezależnie od okoliczności dziejowych, czy polityczno-społecznych w jakich przyszło nam żyć. Warto je przypominać zwłaszcza współcześnie, kiedy sztukę usuwania wszelkich wątków eschatologicznych z naszego życia doprowadziliśmy do perfekcji.

 

10 kwietnia 2010 roku sprawił, że ułuda tego „dobrego samopoczucia” została przekłuta niczym balon, z którego ze świstem wyleciało powietrze. Okazało się bowiem, że widmo „nagłej i niespodziewanej śmierci” wciąż jednak się nad nami unosi, niezależnie od wieku, czy pełnionej funkcji.

 

Wydarzenia z kwietniowego poranka przypominają jednak nie tylko o nieuchronności śmierci, co już samo w sobie nie jest zbyt popularną perspektywą spoglądania na życie, ale nade wszystko dobitnie wskazują, że każda chwila życia może okazać się ostatnią.

 

To jednak nie powinno napełniać katolickiego serca drżeniem i trwogą, ale stanowić wezwanie do intensyfikacji modlitwy o śmierć w stanie łaski uświęcającej.

 

 

Łukasz Karpiel


DATA: 2018-04-10 07:53
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jagna No widzisz. PiS doszedł do władzy a wraku samolotu nie ma, pociągnięcia winnych nie ma. Widać było to tylko paliwo wyborcze Dnia 09.04.2010 Newsweek pisał o spotkaniu Jerzego Szmajdzińskiego, który miał być kandydatem na prezydenta. Na tej rozmowie powiedział, że jak on będzie prezydentem to mu ksiądz nie będzie potrzebny. Czyżby słowa się spełniły?
ponad 2 lata temu / trooper
 
Wróg jest tu! To w Warszawie podłożono bomby do Tupolewa w 2010 r., to tu przeprowadzono ?dochodzenie dr Laska? z przysłoniętym "łatką" TAWS_38 w oficjalnym raporcie z którego świat się śmieje. To tu zamordowano kilkadziesiąt osób związanych ze "Smoleńskiem" (Michniewicz, Knyż, Wróbel, Szpineta, Petelicki, Muś,...). Wróg jest tu! Państwo piątej klepki ósmy rok już "wyjaśnia" i co znamienne nikt nie siedzi w pierdlu za to "wyjaśnianie". To jest państwo piątej klepki w którym "my nie ruszamy waszych - wy nie ruszacie naszych".
ponad 2 lata temu / Jagna
 
Cóż kiedy coraz więcej ludzi, nawet deklarujących się jako wierzący, żyją tak jakby Pana Boga nie było? Czego trzeba jeszcze, żeby zobaczyli i zrozumieli, że dostosowywanie Kościoła i wiary do otaczającego nas świata zostało przez Pana Jezusa Chrystusa zapowiedziane a na naszych oczach jest realizowane? Mamy zmieniać świat według Nauki Chrystusa a nie naginać Jego Słowo do naukawych teorii...
ponad 2 lata temu / Gregorius_M
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.