DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Zdzierają skórę bezprawnie. Sądy masowo podważają decyzje urzędników skarbówki!

Zdzierają skórę bezprawnie. Sądy masowo podważają decyzje urzędników skarbówki!

Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że decyzje podatkowe są podejmowane bez należytej staranności i często są uchylane przez sądy. Urzędy skarbowe i celne według NIK-u mylą się za często, a w dodatku działają na podstawie zupełnie niejasnego prawa.

 

Podatnicy przystąpili do sądowej walki o swoje interesy. Spowodowało to, że w 2013 r. sądy uchyliły jedną czwartą zaskarżonych decyzji urzędniczych (było ich w sumie13 tys.). W 2013 roku wojewódzkie sądy administracyjne podważyły o 40 proc. decyzji podatkowych więcej niż rok wcześniej, a Naczelny Sąd Administracyjny aż o 95 proc.! Trend ten utrzymał się w objętej badaniami NIK-u pierwszej połówce 2014 r.

 

Błędy fiskusa wynikały najczęściej ze złej pracy urzędników, którzy podejmowali decyzje bez uwzględnienia wszystkich okoliczności i opierali się na niepełnym materiale dowodowym. Według raportu NIK-u, stało się tak w 43 proc. spraw w izbach celnych i w 40 proc. w urzędach skarbowych.

 

Niestety raport potwierdza, że mimo pozytywnych dla podatników wyroków sądowych, przedsiębiorcy pozostają przegranymi. Dzieje się tak z powodu przewlekłości spraw i obowiązującej zasady, że wymierzony podatek należy i tak zapłacić. Wymogu tego nie zawiesza oddanie sprawy do sądu.

 

Tam, gdzie skarb państwa ma ściągnąć po latach podatki od doprowadzonego do upadku płatnika, udaje mu się to w 21 proc. (urzędy skarbowe) i 16,5 proc. (izby celne). Kontrolerzy NIK-u przyznają, że urzędnicy z reguły bez zwłoki wykonują korzystne dla podatników wyroki, chociaż działają szybciej, jeśli wyrok sprzyja państwu.

 

Skarbówce błędy umożliwia niejasne prawo, rojące się od furtek interpretacyjnych – a wątpliwości rozstrzygane są zawsze na niekorzyść podatnika.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

phsz
DATA: 2015-05-22 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.