DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Zdewastowane krzyże w Pirenejach nie zostaną odnowione. Kto stoi za tą decyzją?

Zdewastowane krzyże w Pirenejach nie zostaną odnowione. Kto stoi za tą decyzją?
Fot. Michael Gaida / Pixabay.com

Zdewastowane krzyże na szczytach Pirenejów nie zostaną zastąpione nowymi. Krzyże zostały zniszczone przez zwolenników laicyzacji. Wiele wskazuje na to, że nie wrócą one na swoje miejsce. Dlaczego?

 

Chrześcijański symbol, który wita narciarzy i turystów, znajduje się w centrum sporu lewicowych aktywistów z obrońcami górskich tradycji. Ostatecznie zwyciężyli wandale, którzy w 2018 roku zerwali krzyż z Carlit (Pireneje Wschodnie), ważący 40 kg i wielkości 1,4 m. Krzyż postawiony był na wysokości 3 tys. m. Krzyż zniknął też z Cambre d’Aze.

 

Wandale spiłowali go za pomocą szlifierki kątowej przeniesionej w plecaku. Krzyż wylądował w wąwozie. Przeciwko sprawcom prowadzone jest dochodzenie.

 

- Krzyż został uszkodzony, ale komandosom udało się go odnaleźć i odzyskać - wyjaśnia pułkownik Christophe Correa, delagat wojskowy. Informuje jednak, że

„po dyskusji z prefekturą i biskupem Pirenejów Wschodnich, armia postanowiła nie stawiać ponownie krzyża, by nie wzbudzać kontrowersji”.

Sprawa nie wydaje się jednak do końca jasna, ponieważ świeckie władze deklarują, że nie mają nic przeciwko obecności krzyża, a jego postawienia odmawiać ma właśnie armia.

 

Komandosi z Mont-Louis uzyskali wszystkie niezbędne uprawnienia do ponownego umieszczenia krzyża na szczycie Carlit. Zgodę wyraziła dyrekcja Parku Przyrodniczego i Rada Departamentalna. Zgodziła się również Hélène Josende, mer gminy Angoustrine na której terytorium znajdował się krzyż.

 

 

FLC


DATA: 2019-09-22 19:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ryś chodzi o krzyże po francuskiej stronie gór, ale w Hiszpanii też nie lepiej.
8 miesięcy temu / Cash
 
Kochany Zachód, i katolicka Hiszpania.
8 miesięcy temu / Ryś
 
Oj będziecie wy płakać rzewnymi łzami, kt?rym krzyż zawadza
8 miesięcy temu / Peeep
 
Podczas rewolucji francuskiej armia odmówiła pomocy królowi ludwikowi i nie stanęła w jego obronie. Dlaczego? Ponieważ wszyscy dowódcy armii byli już masonami i działali na rzecz Nwo. Nie jest to mój wymysł, tylko fakt historyczny, dziś armia odmawia ponownego umieszczenia krzyży na SWOIM miejscu. Dlaczego? Znacie odpowiedz.
8 miesięcy temu / stułbia
 
W internecie przeglądając gogle maps nie ma krzyży są usuwane nawet z kościołów, są tylko symbole islamskiej i żydowskie, chrześcijańskie są wymazywane
8 miesięcy temu / Wielka szkoda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.