DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Dossier: Azja męczenników

Piotr Doerre

Zderzenie cywilizacji


Nasilające się od kilku lat w Indiach prześladowania chrześcijan, których ­bezpośrednią przyczyną są podziały kastowe i działalność radykalnych partii ­hinduistycznych, są fragmentem znacznie szerszego zjawiska. Wraz ze wzrostem demograficznym i ekonomicznym oraz integracją polityczną państw azjatyckich, słabną tam ­wpływy zachodniego świata, za którego ekspozyturę uważa się chrześcijan – w tym ­również tych, którzy przybyli na Wschód, zanim narodziła się cywilizacja zachodniego ­chrześcijaństwa.

Kiedy w Europie pomiędzy wiekami VI a IX na gruzach imperium rzymskiego rodziła się cywilizacja zachodniego chrześcijaństwa, w Azji istniały cywilizacje wielokrotnie przewyższające Europę pod względem gospodarczym i ludnościowym. Chiny po okresie upadku przeżywały nowy okres rozkwitu pod rządami dynastii Tang, rozciągając swoje wpływy na niemal całą Azję Wschodnią, zaś kultura Indii ulegających coraz głębszym podziałom politycznym po upadku imperium Guptów, promieniowała na sąsiednie Indochiny. Bajeczne bogactwa Bliskiego Wschodu znalazły się w tym samym czasie w rękach Arabów, którzy pokonawszy Bizancjum i Persję zajęli wielkie połacie Azji i Afryki, oddając je w panowanie nowej religii muzułmańskiej.

Jednak słaba początkowo cywilizacja chrześcijańska krzepła i rosła, nie tylko powstrzymując ekspansję islamu i stopniowo wypierając go z Europy, ale również podejmując próby ekspansji zewnętrznej, uwieńczone w XVI wieku zdobyciem Nowego Świata oraz licznych przyczółków w Afryce i Azji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 
 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.

 

Od środy na Słowacji zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia, które mocno ograniczają możliwość opuszczania własnego domu. „Przepustką” do bardziej swobodnego poruszania się jest negatywny test na koronawirusa, szczepienie lub przejście Covid-19.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.