DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Stanisław Michalkiewicz

Zdechlizna uperfumowana


Żaden naród nie może istnieć bez szlachty. Szlachta bowiem – inaczej zwana elitą – pełni w społeczeństwie rolę narodotwórczą i państwotwórczą: ustanawia hierarchię, mechanizmy społecznego awansu, wzorce kulturowe i kryteria moralne. Wraz ze zniknięciem szlachty cały naród uwstecznia się do stanu przednarodowego – do poziomu niezorganizowanej politycznie grupy etnicznej. Dlatego wrogowie próbujący zniszczyć naród jako naród, po to, by go – już jako etniczną wspólnotę – ujarzmić, rozpoczynają od trzebienia szlachty.

W XVIII wieku trzej zaborcy wprawdzie zlikwidowali państwo polskie, ale nie zniszczyli dotychczasowej szlachty, dzięki czemu polski naród nie tylko przetrwał w dobrej kondycji czas studwudziestotrzyletniej niewoli, ale nawet się rozwijał, stwarzając właśnie wtedy kulturowe podstawy swojej nowoczesnej tożsamości, jednocześnie przekształcając ewolucyjnie własną elitę. Obok ziemiańskiego trzonu dotychczasowej szlachty oraz duchowieństwa, pojawiła się w XIX wieku nowa warstwa w postaci inteligencji, to znaczy – ludzi niekoniecznie majętnych, ale wykształconych, którzy właśnie z tej racji doszlusowali do szlachty dotychczasowej, przejmując jej etos. Było to tym łatwiejsze, że znaczna część inteligencji rekrutowała się z warstwy ziemiańskiej, zwłaszcza ziemian – jak to nazywał Antoni Sygietyński – wysadzonych z siodła, ale również (a w miarę upływu czasu coraz częściej) z warstwy mieszczańskiej czy wręcz chłopskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa, wynik okazał się pozytywny, prezydent czuje się dobrze” – to oficjalna informacja przekazana przez Błażeja Spychalskiego, rzecznika prasowego prezydenta.

 
 

Spalenie dwóch kościołów w stolicy Chile – na tydzień przed kluczowym dla tego kraju referendum konstytucyjnym – jest wyrazem chrystianofobii radykałów „nowej lewicy,” ale także frustracji większości społeczeństwa, które chce odejść od neoliberalnej spuścizny gen. Pinocheta i „zrównoważonego rozwoju” wdrażanego przez rządzącą elitę.

 

Rewolucjoniści zawsze uważali, że szerzenie rozpusty jest najlepszym mechanizmem na przygotowanie gruntu pod nową rewolucyjną rzeczywistość, nowy świat i nowego człowieka stworzonego przez rewolucję. Rozpusta jest wielkim resetem niszczącym wszystko, co dotychczas było – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk podczas konferencji „Utopia tęczowej rewolucji”.

 

Siły Obronne Izraela (IDF) utworzyły w zeszłym roku nową, elitarną jednostkę, która ma zrewolucjonizować pole bitwy. Składa się ona z piechoty, komponentu pancernego i wsparcia powietrznego. Jednostka ma być w stanie operować w dowolnym miejscu na świecie w celu szybkiego lokalizowania i nisczenia wroga.

 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.