DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Stanisław Michalkiewicz

Zdechlizna uperfumowana


Żaden naród nie może istnieć bez szlachty. Szlachta bowiem – inaczej zwana elitą – pełni w społeczeństwie rolę narodotwórczą i państwotwórczą: ustanawia hierarchię, mechanizmy społecznego awansu, wzorce kulturowe i kryteria moralne. Wraz ze zniknięciem szlachty cały naród uwstecznia się do stanu przednarodowego – do poziomu niezorganizowanej politycznie grupy etnicznej. Dlatego wrogowie próbujący zniszczyć naród jako naród, po to, by go – już jako etniczną wspólnotę – ujarzmić, rozpoczynają od trzebienia szlachty.

W XVIII wieku trzej zaborcy wprawdzie zlikwidowali państwo polskie, ale nie zniszczyli dotychczasowej szlachty, dzięki czemu polski naród nie tylko przetrwał w dobrej kondycji czas studwudziestotrzyletniej niewoli, ale nawet się rozwijał, stwarzając właśnie wtedy kulturowe podstawy swojej nowoczesnej tożsamości, jednocześnie przekształcając ewolucyjnie własną elitę. Obok ziemiańskiego trzonu dotychczasowej szlachty oraz duchowieństwa, pojawiła się w XIX wieku nowa warstwa w postaci inteligencji, to znaczy – ludzi niekoniecznie majętnych, ale wykształconych, którzy właśnie z tej racji doszlusowali do szlachty dotychczasowej, przejmując jej etos. Było to tym łatwiejsze, że znaczna część inteligencji rekrutowała się z warstwy ziemiańskiej, zwłaszcza ziemian – jak to nazywał Antoni Sygietyński – wysadzonych z siodła, ale również (a w miarę upływu czasu coraz częściej) z warstwy mieszczańskiej czy wręcz chłopskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.