DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Stanisław Michalkiewicz

Zdechlizna uperfumowana


Żaden naród nie może istnieć bez szlachty. Szlachta bowiem – inaczej zwana elitą – pełni w społeczeństwie rolę narodotwórczą i państwotwórczą: ustanawia hierarchię, mechanizmy społecznego awansu, wzorce kulturowe i kryteria moralne. Wraz ze zniknięciem szlachty cały naród uwstecznia się do stanu przednarodowego – do poziomu niezorganizowanej politycznie grupy etnicznej. Dlatego wrogowie próbujący zniszczyć naród jako naród, po to, by go – już jako etniczną wspólnotę – ujarzmić, rozpoczynają od trzebienia szlachty.

W XVIII wieku trzej zaborcy wprawdzie zlikwidowali państwo polskie, ale nie zniszczyli dotychczasowej szlachty, dzięki czemu polski naród nie tylko przetrwał w dobrej kondycji czas studwudziestotrzyletniej niewoli, ale nawet się rozwijał, stwarzając właśnie wtedy kulturowe podstawy swojej nowoczesnej tożsamości, jednocześnie przekształcając ewolucyjnie własną elitę. Obok ziemiańskiego trzonu dotychczasowej szlachty oraz duchowieństwa, pojawiła się w XIX wieku nowa warstwa w postaci inteligencji, to znaczy – ludzi niekoniecznie majętnych, ale wykształconych, którzy właśnie z tej racji doszlusowali do szlachty dotychczasowej, przejmując jej etos. Było to tym łatwiejsze, że znaczna część inteligencji rekrutowała się z warstwy ziemiańskiej, zwłaszcza ziemian – jak to nazywał Antoni Sygietyński – wysadzonych z siodła, ale również (a w miarę upływu czasu coraz częściej) z warstwy mieszczańskiej czy wręcz chłopskiej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 – rozpoczęła się rzeź galicyjska. Mordy szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali swoich dziedziców, odpiłowując im głowy, poddając najwymyślniejszym torturom.

 
 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.