DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Zdaniem niemieckiego „Der Spiegel”, Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to zjazd neonazistów

Zdaniem niemieckiego „Der Spiegel”, Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to zjazd neonazistów
Festiwal Slowian i Wikingow. Fot. Bartek Wutke/Forum

Na wyspie Wolin zorganizowano Festiwal Słowian i Wikingów gdzie uczestnicy z 30 krajów świata prezentowali swoje produkty rzemieślnicze, w tym m.in. broń białą i tarcze z epoki. Niemiecki „Der Spiegel” uznał, że festiwal przyciąga neonazistów, czego przykładem są liczne symbole słowiańskie. Autorzy piszą również o udziale w imprezie „prawicowych ekstremistów”.


Festiwal Słowian i Wikingów to niezwykle popularna impreza, która już po raz 23 odbyła się na wyspie Wolin. Zjazd budzi duże zainteresowanie fascynatów kultury i historii Słowian oraz Wikingów, którzy w tym roku przyjechali z 30 krajów świata. Jak wynika z informacji organizatorów, w tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział prawie 2,5 tys. osób. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że celem imprezy jest przypomnienie kultury Słowian i Wikingów, a także zwrócenie uwagi na lokalne tradycje występują na wyspie Wolin i kultywowane przez jej mieszkańców na przełomie wieków.


Niestety w historycznym festiwalu, podczas którego rzemieślnicy przedstawiają swoje dzieła, niemiecki „Der Spiegel” dopatrzył się zjazdu neonazistów. W artykule napisano, że podczas imprezy, uczestnicy mogą nabyć koszulki, a także inne gadżety opatrzone swastykami i nazistowskimi symbolami. Autorzy tekstu w „Der Spiegel” zwraca uwagę, że symbole te mieszają się z grafikami nawiązującymi do czasów Wikingów. Szczególnie bulwersujący jest komentarz Karla Bangharda, szefa archeologicznego skansenu Oerlinghausen, którego zdaniem w imprezie na wyspie Wolin biorą udział neonaziści. Banghard podkreślił również, że podobne trendy panują także na Węgrzech.


Banghard mówi również, że widzi pewne powiązanie pomiędzy sprawującymi władzę, a akceptacją dla neonazistów. Jego zdaniem, konserwatywnym i narodowym rządom Polski i Węgier o wiele łatwiej zaakceptować i tolerować organizowanie takich imprez. Autorzy tekstu z zasmuceniem zwracają uwagę, że w festiwalu biorą rzekomo udział „prawicowi ekstremiści”.


„Der Spiegel” szczególnie zwraca także uwagę na prezentowane podczas imprezy tarcze wojów, które zawierają słowiański kołowrót. Zdaniem autorów tekstu, symbol ten jest związany z neonazistowskimi organizacjami. Dziennikarze ubolewają również nad tym, że festiwal z jednej strony jest „miłym i ciekawym wydarzeniem”, a z drugiej strony promuje nazistowskie symbole.

 

 

Źródło: Spiegel.de, tvp.info

WMa
 


DATA: 2017-08-13 12:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I dlatego polacy maja swlje panstwo.
ponad 2 lata temu / olek
 
@krzysiek: celem tego festiwalu jest, jak również istnienia samej wioski jest realizacja pasji organizatorów, rekompensata luk historycznych raczej nie było ich intencją ;-) Wioska jest wyłącznie atrakcją turystyczną, nie muzeum czy tym bardziej miejscem kultu. Jak ktoś jest nadgorliwy w swoich interpretacjach to jego problem, a organizatorom, tym bardziej uczestnikom może nagwizdac :-D
ponad 2 lata temu / Margeritta
 
niemieckie me(n)dia to również np: tefałeenek,polsacik,tokefemki,eremefemki,oneciki itd
ponad 2 lata temu / jac
 
Celem tego festiwalu nie było chyba oddanie czci świętowitowi albo perunowi lub im podobnym bałwanom. Moim zdaniem to próba rekompensaty luk historycznych w dziejach naszych protoplastów. Oczywiście jeśli dopuszczano się tam obrzędów pogańskich to jest to godne potępienia i powinno się to wytknąć organiozatorom i uczestnikom, ale chyba nie o to się tam rozchodziło. Tak bardzo czcimy dorobek starożytnego Egiptu, Rzymu i Hellady a na próbę wyjaśniena własnej "pre-historii" mamy jakieś "spazmy". Dopóki nie ma w tym intencji repoganizacji to uważam że powinno być więcej prób dochodzenia naszej historii. A co do niemców to "kij im w oko" i tak już zdurnieli, trzeba tylko na nich uważać żeby znowu coś głupiego nie zrobili jak zbankrutują finansowo.
ponad 2 lata temu / Krzysiek
 
Naprawdę, zaczynam poważnie martwić się o Niemców, z nimi coś jest nie tak - i to od wieków! Ktoś powinien ich przebadać, bo wskazują paluchem na innych, a sami są przyczyną destrukcji Europy i świata (w ostatnim stuleciu już trzeci raz!). I to zawsze z takim niemieckim poczuciem wyższości... :/
ponad 2 lata temu / Beata J.
 
Niech jjuż nazywają jak chcą. Mogą być neonaziści. Lepsze to niż cywilizacyjni zdrajcy i kulturowi samobójcy
ponad 2 lata temu / Adrian
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.