DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Zburzmy ten stadion!

Zburzmy ten stadion!
fot. Mateusz Włodarczyk / Creative Commons 3.0
#STADION NARODOWY    #BUDŻET    #MUCHA    #SPORT    #MINISTER SPORTU    #WOJTAŚ    #NCS    #KUBICKI

Jak się okazało, kłopoty ze Stadionem Narodowym wcale się nie skończyły. Ministerstwo Sportu musi wydać na jego dokończenie (choć oficjalnie, już dawno został otwarty) blisko 34 mln złotych, a to jeszcze i tak nie koniec.

 

„Brak determinacji” przy działaniach w kwestii dachu stadionu, którą emocjonowała się, można rzec, cała Polska, to nie jedyny grzech szefów Narodowego Centrum Sportu. I być może najmniejszy na tle innych.

 

Decydując o odwołaniu prezesa tej państwowej spółki Roberta Wojtasia i jego zastępcy Janusza Kubickiego, minister sportu Joanna Mucha, która sama podała się nota bene do nieprzyjętej dymisji, powinna podsumować całokształt błędów, jakie miały miejsce na Stadionie Narodowym, a za jakie odpowiadają sowicie wynagradzani menedżerowie.

 

Wynajęci za dobre pieniądze szefowie NCS (zarabiają, bez premii po blisko 30 tys. zł miesięcznie) zostawiają po sobie niedokończony stadion (ich kontrakty kończą się za dwa miesiące) i listę wydatków, jakie musi pokryć budżet państwa, czyli podatnicy.

 

Stadion Narodowy, wedle dzisiejszych (zmieniających się w miarę wychodzenia na jaw nowych faktów!) szacunków, kosztuje o ćwierć miliarda więcej, niż zakładał kontrakt, i kwota ta sięga prawie 2 mld złotych (kontrakt opiewał na 1,2 mld).

 

Do poprawy została cała lista spraw: trzeba między innymi wykończyć powierzchnie do wynajęcia pod kantynę z salkami konferencyjnymi i restauracją, sale wystawiennicze, tak by można je było wynająć i by stadion mógł – przynajmniej w części – na siebie zarabiać. Do tego trzeba kupić specjalny system integrujący system sprzedaży i księgowania. Narodowy musi też zainstalować system zarządzania obiektem, który będzie obsługiwał zdalnie system klimatyzacji i wentylacji.

 

Narodowe Centrum Sportu wciąż nie podpisało z generalnym wykonawcą stadionu protokołu odbioru końcowego i nie nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy. Lider konsorcjum złożył wniosek o upadłość i wystąpił z pozwem opiewającym na 400 mln złotych roszczeń wobec NCS tytułem niezapłacenia za roboty dodatkowe.

 

Za usunięcie usterek i nieprawidłowości zaś, stwierdzonych podczas odbioru i eksploatacji, podatnicy zapłacą kolejne 3 mln złotych.

 

W tej sytuacji „drobnostką” jest fakt, że, jak wyliczył resort sportu, sam podatek od nieruchomości wyniesie w przyszłym roku 15 mln zł, ubezpieczenie obiektu – kolejnych 7 mln. Do tego koszty ekspertyz i obsługi prawnej NCS, które będzie się procesowało z Hydrobudową. To kolejne 4 mln zł rocznie, a więc dwa razy więcej niż dotychczas.

 

Może zatem taniej byłoby to wszystko zburzyć?

 

Źródło: Rzeczpospolita

 

Piotr Toboła


DATA: 2012-10-29 10:22
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.