Dwie autorki sprawnie posługujące się piórem zaproponowały nam dwie skrajnie odmienne opowieści o kobiecie w czasach średniowiecza. Pojedynek to niezwykle zacięty, a spod piór obu pań wypływają doprawdy niezwykłe opowieści.
Średniowiecze robi w ostatnich miesiącach zawrotną karierę – zarówno w polityce, jak i w popkulturze. Szkoda jednak, że tamten okres zwykle przedstawia się w złym i nieprawdziwym świetle. W myśl powszechnie obowiązujących stereotypów, jakimi nakarmili nas materialiści, średniowiecze to czas brutalnych wojen, prymitywnych ludzi, podstępnych kapłanów, wrednych możnowładców i ciemnego ludu, a także religii stanowiącej opium dla mas, wykorzystywanej przez królów i ich przybocznych do brudnych rozgrywek. W tym jazgocie zagubiono rolę wielkich filozofów i twórców kultury czy model porządku politycznego tamtych wieków.
Zainteresowanie średniowieczem tętni też w głowach rodzimych literatów, czego żywym dowodem wielka popularność Elżbiety Cherezińskiej, która w tym roku wydała dwie niesamowite powieści o Świętosławie – Harda oraz Królowa. Obydwa tomy poświęcone są nie tyle nawet ciekawej biografii córki Mieszka I i Dobrawy, ale w jakimś sensie wszystkim kobietom średniowiecza, o których historia czy to milczy, czy wspomina mimochodem. Wszystkim bezimiennym, zapomnianym księżniczkom piastowskim; mniszkom, żonom, matkom, władczyniom – możemy przeczytać, otwierając każdy z tomów. A skoro kobieta pisze o Świętosławie ku pamięci kobiet średniowiecza, trudno uniknąć skojarzeń z inną książką, również poświęconą kobiecie, której także przyszło żyć i władać w wiekach średnich, a której osoba dodatkowo stanowiła swoisty pomost między Piastami a Jagiellonami – Jadwigą Marty Kwaśnickiej.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski – to nasza wiara, wiara Kościoła Katolickiego. Trwający właśnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to doskonała okazja do spojrzenia na jedność – Kościoła i chrześcijan, różnorodność i istniejące dziś tendencje zaciemniające perspektywę wiary.
Gościem Pawła Chmielewskiego w programie „W imię zasad” był dr Filip Furman, dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Kraje, które nie są w Unii Europejskiej wynegocjowały lepsze umowy. Otrzymują więcej szczepionek i szybciej. USA, Izrael czy Wielka Brytania są dzisiaj w dużo lepszej sytuacji niż kraje, w imieniu których umowę negocjowała Unia Europejska – przyznał szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk.
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Norwegia po raz kolejny naruszyła prawa rodziców. Sprawa dotyczyła kobiety, której odebrano córkę ze względu na m.in. częściowo błędnie zdiagnozowane problemy psychiczne. Dziecko przez cztery lata pozostawało w pieczy zastępczej, mimo późniejszej poprawy stanu zdrowia matki i wzrostu jej stopnia dojrzałości. W tej sprawie interweniował Instytut Ordo Iuris, który występował w postępowaniu jako tzw. przyjaciel sądu.
W środkowonigeryjskim stanie Niger porwano a następnie w okrutny sposób zabito ks. Johna Gbakaana, proboszcza parafii św. Antoniego w miejscowości Gulu (diecezja Minna). O zdarzeniu, do którego doszło 15 stycznia, oznajmił 17 bm. ks. John Jatau, proboszcz parafii św. Teresy w Madali, również z tej diecezji.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI