DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Zbroja, dusza i brzydota


Jeśli ktokolwiek potrafi opisać Neapol jednym przymiotnikiem, to albo nie poznał tego miasta wcale, albo żyje zasłyszanymi, obiegowymi opiniami. Neapol nie jest bowiem ani piękny, ani brzydki. To miasto z charakterem, o którym można mówić godzinami lub pisać elaboraty. Smakuje słodką sfogliatellą, niemal palącą w język, i czarną jak smoła kawą, a wreszcie delikatną margheritą. Pachnie wszystkimi możliwymi zapachami miasta – spalinami, stęchlizną, zimnymi murami wysokich kamienic, wreszcie niespokojnym morzem. Wita nas harmiderem, nieobliczalnymi kierowcami, hałaśliwymi mieszkańcami, wiecznie uśmiechniętymi i natarczywymi pracownikami restauracji, którzy za wszelką ceną pragną nas skłonić do zajęcia stolika w ich lokalu.

 

Neapol to duszne, mroczne zaułki i cudowne place; to miasto wypełnione nieustającym jazgotem i przemawiające do nas powolnie mijającym czasem; irytujące niedbałością mieszkańców i ujmujące cudownymi knajpkami, błękitem nieba oraz po prostu smacznym winem. Tam mówią do nas mury kościołów, zamków warownych, katakumb czy takich niespotykanych nigdzie indziej pomników pradawnej historii, jak Pompeje i Herkulanum. Metropolia, w której po cichu rządzi mafia, a ponad którą góruje cierpliwie odmierzający czas jej końca Wezuwiusz. To miejsce, gdzie dorobek władców neapolitańskiego królestwa spotyka się z wielkim (i nieudanym) eksperymentem nowoczesności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tańce i bale same w sobie nie są ani dobre, ani złe, lecz zwykle okoliczności, w jakich się odbywają, bardzo przechylają je na stronę zła, a wskutek tego są wielce niebezpieczne. Odbywają się w nocy, wśród mroku i ciemności, a przez to łatwo może się wśliznąć coś zdrożnego, co lęka się światła, bo te zabawy są same w sobie bardzo podatne na zło.

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Tam obok pracy na uniwersytecie wiedeńskim redagował tygodnik „Der Christliche Ständestatt”. Po aneksji Austrii przez III Rzeszę uciekł do Szwajcarii. Dzień po opuszczeniu wiedeńskiego mieszkania wtargnęło do niego gestapo. Potem wyjechał do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Meksyk może już wkrótce dołączyć do grona kolejnych katolickich państw gdzie zalegalizowano „aborcję na życzenie”. Wszystko przez zapowiedziane przez prezydenta Andrésa Manuela L. Obradora zmiany w meksykańskim kodeksie karnym.

 

Aktywista miejski z organizacji Zielone Mazowsze Robert Buciak, zgłosił szokujący projekt w Budżecie Obywatelskim - chce, aby w Warszawie powstało 666 tęczowych ławek.

 

Wszystkie odłamy ideologii neomarksizmu w tym także ekologiści, wypowiedziały najradykalniejszą wojnę w szczególności przeciwko Panu Bogu objawienia chrześcijańskiego jako transcendentnemu stwórcy kosmosu – powiedział ks. prof. Tadeusz Guz podczas sympozjum „Oblicza ekologii” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.