DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Zbroja, dusza i brzydota


Jeśli ktokolwiek potrafi opisać Neapol jednym przymiotnikiem, to albo nie poznał tego miasta wcale, albo żyje zasłyszanymi, obiegowymi opiniami. Neapol nie jest bowiem ani piękny, ani brzydki. To miasto z charakterem, o którym można mówić godzinami lub pisać elaboraty. Smakuje słodką sfogliatellą, niemal palącą w język, i czarną jak smoła kawą, a wreszcie delikatną margheritą. Pachnie wszystkimi możliwymi zapachami miasta – spalinami, stęchlizną, zimnymi murami wysokich kamienic, wreszcie niespokojnym morzem. Wita nas harmiderem, nieobliczalnymi kierowcami, hałaśliwymi mieszkańcami, wiecznie uśmiechniętymi i natarczywymi pracownikami restauracji, którzy za wszelką ceną pragną nas skłonić do zajęcia stolika w ich lokalu.

 

Neapol to duszne, mroczne zaułki i cudowne place; to miasto wypełnione nieustającym jazgotem i przemawiające do nas powolnie mijającym czasem; irytujące niedbałością mieszkańców i ujmujące cudownymi knajpkami, błękitem nieba oraz po prostu smacznym winem. Tam mówią do nas mury kościołów, zamków warownych, katakumb czy takich niespotykanych nigdzie indziej pomników pradawnej historii, jak Pompeje i Herkulanum. Metropolia, w której po cichu rządzi mafia, a ponad którą góruje cierpliwie odmierzający czas jej końca Wezuwiusz. To miejsce, gdzie dorobek władców neapolitańskiego królestwa spotyka się z wielkim (i nieudanym) eksperymentem nowoczesności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wybory za nami. Wiadomo już kto wygrał i przegrał. Możemy się cieszyć: uniknęliśmy katastrofy, jaką byłoby zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego. Można powiedzieć: wygraliśmy. Ale, jak miał niegdyś powiedzieć król Pyrrus, gdy okupił zwycięstwo ogromnymi stratami: „jeszcze jedno takie zwycięstwo, a będziemy skończeni”. Bo przecież zwycięstwo prezydenta Dudy, choć nieskończenie lepsze od alternatywy, mimo wszystko oznacza przegraną katolickiej Polski.

 
 

„Oceniam orzeczenie jako przekraczające ustawowe granice kognicji sądów administracyjnych” – napisał na Twitterze prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski komentując decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w sprawie deklaracji gminy Istebna o ideologii LGBT.

 

Esej arcybiskupa Carla Maria Viganò, poświęcony kwestiom Drugiego Soboru Watykańskiego i kryzysu w Kościele, sprowokował komentarz ze strony Sandro Magistra. Włoski watykanista stwierdził, że duchowny znalazł się na krawędzi schizmy, na co arcybiskup Viganò udzielił szczegółowej odpowiedzi. „W pełnej szacunku dyskusji toczącej się między duchownymi i kompetentnym laikatem nie wydaje mi się, aby rzeczą niewłaściwą było podnoszenie problemów nierozwiązanych aż po dzień dzisiejszy, a najważniejszym z nich jest kryzys dotykający Kościół” – tłumaczy hierarcha.

 

 

Chrzest Choldwiga? Kanonizacja Ludwika IX? Koniec wojny stuletniej? Jedno ze świetnych zwycięstw militarnych ery nowożytnej? A może odzyskanie Paryża z rąk nazistowskich Niemiec? Nie. Święto Narodowe Francji obchodzone jest w dniu zdobycia przez zrewoltowany tłum nic nieznaczącego, ale symbolicznego zamku. Dlaczego? O rewolucji francuskiej rozmawiają Jerzy Wolak i Michał Wałach.

 

Internetowa telewizja PCh24 TV cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich katolików, konserwatystów i patriotów. Nasz kanał w serwisie YouTube subskrybują dziesiątki tysięcy użytkowników, a zamieszczone na nim materiały w ciągu ostatniego roku zanotowały miliony wyświetleń. W najbliższym czasie chcemy wspólnie z Państwem jeszcze bardziej rozwinąć tę formę naszej działalności – tak, aby docierać z wartościowym przekazem do kolejnego grona odbiorców. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć nowe studio nagraniowe, w Warszawie. Jego powstanie nie nastąpi jednak bez Państwa pomocy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.