DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Zbroja, dusza i brzydota


Jeśli ktokolwiek potrafi opisać Neapol jednym przymiotnikiem, to albo nie poznał tego miasta wcale, albo żyje zasłyszanymi, obiegowymi opiniami. Neapol nie jest bowiem ani piękny, ani brzydki. To miasto z charakterem, o którym można mówić godzinami lub pisać elaboraty. Smakuje słodką sfogliatellą, niemal palącą w język, i czarną jak smoła kawą, a wreszcie delikatną margheritą. Pachnie wszystkimi możliwymi zapachami miasta – spalinami, stęchlizną, zimnymi murami wysokich kamienic, wreszcie niespokojnym morzem. Wita nas harmiderem, nieobliczalnymi kierowcami, hałaśliwymi mieszkańcami, wiecznie uśmiechniętymi i natarczywymi pracownikami restauracji, którzy za wszelką ceną pragną nas skłonić do zajęcia stolika w ich lokalu.

 

Neapol to duszne, mroczne zaułki i cudowne place; to miasto wypełnione nieustającym jazgotem i przemawiające do nas powolnie mijającym czasem; irytujące niedbałością mieszkańców i ujmujące cudownymi knajpkami, błękitem nieba oraz po prostu smacznym winem. Tam mówią do nas mury kościołów, zamków warownych, katakumb czy takich niespotykanych nigdzie indziej pomników pradawnej historii, jak Pompeje i Herkulanum. Metropolia, w której po cichu rządzi mafia, a ponad którą góruje cierpliwie odmierzający czas jej końca Wezuwiusz. To miejsce, gdzie dorobek władców neapolitańskiego królestwa spotyka się z wielkim (i nieudanym) eksperymentem nowoczesności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1805 – w bitwie morskiej pod Trafalgarem eskadra angielska pod dowództwem admirała Horacjusza Nelsona odniosła zwycięstwo nad połączonymi siłami morskimi francusko-hiszpańskimi. W walkach poległ admirał Nelson.

 
 

„Święci na czas pandemii” to hasło, które towarzyszy tegorocznym obchodom Nocy Świętych, zaplanowanych w wielu parafiach diecezji kieleckiej w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.

 

 

Kierownictwo Wikipedii – wolnej, ogólnodostępnej internetowej encyklopedii powszechnej – zabroniło tworzącym ją redaktorom wyrażania poparcia dla tradycyjnego rozumienia małżeństwa i rodziny oraz okazywania niechęci do związków jednopłciowych. Według portalu christianpost.com wolontariusze i ochotnicy, którzy piszą i redagują artykuły w Wikipedii, nie mogą już włączać do swych profili tzw. "userboxa", czyli znaczka, wskazującego, iż "użytkownik ten uważa, że małżeństwo zawiera jeden mężczyzna z jedną kobietą".

 

Czy w Kościele katolickim może dojść do schizmy? Coraz więcej niepokoju wśród kardynałów, biskupów i świeckich budzi niemiecka Droga Synodalna. O rozwój spraw za Odrą obawia się też papież Franciszek. Niedawno jeden z niemieckich kardynałów powiedział, że i on obawia się schizmy.

 

 

Aktywista LGBT Michał Sz. pseudonim Margot wraz z Natalią Broniarczyk i Karoliną Więckiewicz, które odpowiadają za nielegalną dystrybucję pigułek poronnych i namawianie Polek do aborcji, zablokował furgonetkę Fundacji Pro-Prawo do życia na środku ulicy Marszałkowskiej w Warszawie, informuje sama Fundacja Pro. Na agresywną i niebezpieczną sytuację przez ponad 40 minut nie reagowała policja. 

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.