DZIŚ JEST:   11   LISTOPADA   2019 r.

Święto Niepodległości
Św. bpa Marcina z Tours
Św. bpa Jana Jałmużnika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Zbroja, dusza i brzydota


Jeśli ktokolwiek potrafi opisać Neapol jednym przymiotnikiem, to albo nie poznał tego miasta wcale, albo żyje zasłyszanymi, obiegowymi opiniami. Neapol nie jest bowiem ani piękny, ani brzydki. To miasto z charakterem, o którym można mówić godzinami lub pisać elaboraty. Smakuje słodką sfogliatellą, niemal palącą w język, i czarną jak smoła kawą, a wreszcie delikatną margheritą. Pachnie wszystkimi możliwymi zapachami miasta – spalinami, stęchlizną, zimnymi murami wysokich kamienic, wreszcie niespokojnym morzem. Wita nas harmiderem, nieobliczalnymi kierowcami, hałaśliwymi mieszkańcami, wiecznie uśmiechniętymi i natarczywymi pracownikami restauracji, którzy za wszelką ceną pragną nas skłonić do zajęcia stolika w ich lokalu.

 

Neapol to duszne, mroczne zaułki i cudowne place; to miasto wypełnione nieustającym jazgotem i przemawiające do nas powolnie mijającym czasem; irytujące niedbałością mieszkańców i ujmujące cudownymi knajpkami, błękitem nieba oraz po prostu smacznym winem. Tam mówią do nas mury kościołów, zamków warownych, katakumb czy takich niespotykanych nigdzie indziej pomników pradawnej historii, jak Pompeje i Herkulanum. Metropolia, w której po cichu rządzi mafia, a ponad którą góruje cierpliwie odmierzający czas jej końca Wezuwiusz. To miejsce, gdzie dorobek władców neapolitańskiego królestwa spotyka się z wielkim (i nieudanym) eksperymentem nowoczesności.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tylko odwołując się do wartości katolickich, możemy doprowadzić do moralnej odnowy naszego narodu, naszego społeczeństwa – powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 
 

Jak co roku, Marsz Niepodległości był barwnym, efektownym wydarzeniem o unikalnej w dzisiejszym świecie symbolicznej wymowie: gdzie można jeszcze odnaleźć tak liczną demonstrację patriotyzmu połączonego z katolickim wyznaniem wiary? Nic dziwnego, że w internecie zaroiło się od fotografii i wideorelacji ze stolicy Polski.

 

Kościół prowadzi dialog ze wszystkimi. Oczywiście, nie może milczeć, kiedy działania polityczne są sprzeczne z Ewangelią – powiedział przewodniczący Episkopatu Włoch w wywiadzie dla dziennika „Avvenire”. W ten sposób kardynał Gualtiero Bassetti po raz pierwszy ustosunkował się do wniosku o dialog episkopatu z Matteo Salvinim, liderem prawicowej Ligi. Na konieczność takiego dialogu wskazał kard. Camillo Ruini, który przez 17 lat kierował włoskim episkopatem.

 

 

Tyle pokoleń Polaków powtarzało za Apostołami w czasach niewoli: „Panie, przymnóż nam wiary”, a wraz z tym błaganiem łączyło się drugie: „Panie, przymnóż nam wiary w Polskę! Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą! – przypomniał arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy Świętej za Ojczyznę, odprawionej z okazji Święta Niepodległości w katedrze wawelskiej.

 

Po godzinie 15:00 ze stołecznego Ronda Dmowskiego wyruszył marsz Niepodległości. Organizatorzy za główne hasło wydarzenia wybrali tym razem fragment pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.