DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   MEDIA I POLITYKA

Rozmowa z Grzegorzem Braunem

Zbrodnia jest normą socjalizmu


Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, autorem głośnego filmu dokumentalnego Towarzysz Generał, rozmawia Bogusław Bajor

 

Pańskie filmy Defilada zwycięzców i Marsz wyzwolicieli poruszają podobną tematykę jak łotewski obraz The Soviet Story. Dlaczego takie filmy są dziś potrzebne?

– Prawdziwa historia Związku Sowieckiego jest dziś na Zachodzie praktycznie nieznana. Także u nas brakuje świadomości, że triumf i zbrodnie systemów kolektywistycznych – oraz przyzwolenie na nie ze strony tzw. wolnego świata – to centralny problem najnowszych dziejów. Polskie doświadczenie jest w tej sprawie szczególne – poznaliśmy wszak ich naturę z bliska. Na własnej skórze przekonaliśmy się, do czego są zdolni socjaliści – czy to „narodowi”, czy „międzynarodowi”. Najlepiej wiemy, że masowy rabunek i zbrodnie nie były bynajmniej „wypadkami przy pracy”, lecz normą systemu. Tym doświadczeniem trzeba się dzielić, bo wprawdzie nie ma już ZSRS, ale sympatia do tamtego systemu przetrwała i ma się dobrze, zwłaszcza na Zachodzie. Ciągle ma on tam swych wyznawców i proroków. Niestety, ludzie ci dostają od losu szansę wprowadzenia wyznawanych idei w życie. Wystarczy zapoznać się z wywodami mentorów obecnego prezydenta USA Baracka Obamy, jak np. Franka Marshalla Davisa, Billa Ayersa albo Saula Alin­sky’ego, lub też obejrzeć w telewizji przynajmniej jedno wystąpienie prezydenta Wenezueli Chaveza, żeby się zorientować, że te koncepty mają się świetnie. Ale i w Polsce idee socjalistyczne, mimo pozornej kompromitacji, nie straciły prawa obywatelstwa w życiu publicznym.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.