DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   POLEMIKI

Roman Motoła

Zbrodnia bez kary?


Nauczanie Kościoła nie zaleca ani nawet nie sugeruje uwalniania matek od cywilnej odpowiedzialności za zabicie ich nienarodzonych dzieci.

 

Na łamach listopadowego numeru miesięcznika „Źródło” Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, opublikował odpowiedź na mój artykuł zatytułowany Aborcyjny kompromis czy prawo i sprawiedliwość? („Polonia Christiana” nr 52, IX–X 2016). Autor polemiki cytuje obszerne jego fragmenty. Bardzo dziękuję za promocję tekstu, wciąż podpisuję się pod każdym zdaniem, które w nim zawarłem.

Lider PFROŻ odnosi się jednak tylko do jednej kwestii. Zarzuciłem bowiem obrońcom tyleż niezrozumiałego (wręcz irracjonalnego), co popularnego „dogmatu” o automatycznej niekaralności matki dopuszczającej się zabicia dziecka nienarodzonego postawę sprzeczną z nauczaniem Kościoła. Powołałem się przy tym na wydaną przez Kongregację Nauki Wiary Donum vitaeinstrukcję o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego i o godności jego przekazywania (Rzym, 22 lutego 1987). Jej autorzy piszą w niej: Wyrazem szacunku i opieki należnej mającemu urodzić się dziecku, począwszy od momentu jego poczęcia, powinny być przewidziane przez ustawodawstwo odpowiednie sankcje karne za każde dobrowolne pogwałcenie jego praw.

 

Antoni Zięba, a wraz z nim cała Federacja skupiająca różne organizacje pro‑life, z przytoczonego zdania wywodzą wniosek wręcz przeciwny niż twórcy obalonego bezceremonialnie głosami socjalistów z PiS projektu nowelizacji prawa aborcyjnego. Zdaniem PFROŻ, użyte przez Kongregację w cytowanym zdaniu słowo odpowiednie upoważnia do wyłączenia matek‑aborcjonistek spod wszelkich sankcji karnych bądź wręcz wskazuje na taką potrzebę. Argumentem za bezkarnością kobiet mają być liczne badania ukazujące fizyczne i psychiczne skutki ponoszone przez nie w wyniku prenatalnego dzieciobójstwa.

 

Otóż jest to daleko idąca nadinterpretacja w duchu ułomnej, żeby nie powiedzieć: absurdalnej logiki. W praktyce przyzwala na zbrodnię w imię ponoszonych przez jej sprawczynię kosztów. Gdyby zastosować to samo rozumowanie w jakimkolwiek innym przypadku: próbować zwolnić z kary złodzieja, który przy próbie ucieczki złamie nogę, albo nieuczciwego urzędnika‑aferzystę, którego wskutek odkrycia jego niecnych występków porzuci własna żona – pomysłodawcę tego typu rozwiązań spotkałyby w najlepszym przypadku zdziwione i zaciekawione spojrzenia bądź wzruszenie ramion.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Były czeski przywódca skrytykował w wywiadzie dla katolickiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana nadużywanie przez rządy epidemii do wprowadzania surowych ograniczeń społecznych. Zaznaczył, że o ile na początku rozprzestrzeniania się wirusa, gdy nieznane było jego faktyczne oddziaływanie i szkodliwość, było to jakoś uzasadnione, to już wraz z upływającymi tygodniami sytuacja miała się inaczej.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.