DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Zawsze jakieś „ale”. Wicepremier Gliński: jesteśmy obrońcami życia, ale musimy być odpowiedzialni

Zawsze jakieś „ale”. Wicepremier Gliński: jesteśmy obrońcami życia, ale musimy być odpowiedzialni
Prof. Piotr Gliński. FOT.:Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

29 września goszczący w „Rozmowach Niedokończonych” Telewizji Trwam wicepremier prof. Piotr Gliński został telefonicznie zapytany o kwestię zakazania aborcji oraz wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Polityk z jednej strony zapewniał, że jego środowisko polityczne to „obrońcy życia”, z drugiej zaś straszył wyborców wizją przegranej Prawa i Sprawiedliwości.

 

Kobieta dzwoniąca do Telewizji Trwam przedstawiła się nie tylko jako wyborca, ale także jako działacz Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie audycji zapytała wicepremiera Glińskiego o wypowiedzenie konwencji stambulskiej oraz zakazanie aborcji – zwróciła uwagę m.in. na brak działań w sprawie zniesienia „przesłanki eugenicznej” oraz przypomniała o przechowywaniu w tzw. zamrażarce projektu wspartego przez wielu Polaków. Słuchaczka wskazała na pozostawanie w mocy genderowego dokumentu jako powód odbywania się w Polsce homoseksualnych parad, które obrażają Pana Boga, a także jako powód ataków na duchownych oraz liczne plugawe profanacje. Przypomniała także, że w roku 2016 prezydent Andrzej Duda uznał Pana Jezusa za Króla i Pana.

 

Tu, w naszym programie [program wyborczy PiS-red.], jest mowa o naszych wartościach, jest mowa o życiu i o tym że przeciwstawiamy się (...) aborcji na życzenie i to jest oczywiste – odpowiedział prof. Piotr Gliński, wyraźnie idąc tropem narracji wyznaczonej przez lidera Prawa i Sprawiedliwości. To bowiem Jarosław Kaczyński na konwencji partii w Lublinie mówił o ochronie „przed aborcją na życzenie”. Dalej minister kultury kontynuował retorykę troski i odpowiedzialności, która w praktyce oznacza brak działań.

 

My jesteśmy obrońcami życia, natomiast my jako politycy musimy być odpowiedzialni. My nie możemy uruchamiać jakichkolwiek procesów społecznych, które mogłyby zagrozić kwestii życia, tak jak ona w tej chwili wygląda w Polsce. Według naszej oceny ruszenie tej sprawy od strony prawnej może spowodować ryzyko takie jakie obserwujemy, czy konsekwencje zjawisk, jakie obserwujemy w Irlandii, w Hiszpanii czy ostatnio (...) w Australii. To są rzeczy, na które pozwolić nie możemy. Politycy są odpowiedzialni za zjawiska społeczne czy masowe. Jeżeli jakiekolwiek nasze działania spowodowałyby te marsze, o których pani mówi, w jakimś jeszcze szerszym zakresie, jakąś histerię, która by była przeciwko życiu, to my wtedy będziemy za to odpowiedzialni. I tak sytuacja wygląda – stwierdził wicepremier w rządzie PiS.

 

Prawo nie zawsze reguluje rzeczywistość tak jak byśmy chcieli. To znaczy to, że my zadekretujemy coś, że czegoś zabraniamy, czy na coś pozwalamy, to reakcja tego może być wręcz przeciwna. I my za to jesteśmy odpowiedzialni, za tą decyzję jesteśmy odpowiedzialni – dodał polityk. Na uwagę prowadzącego audycję duchownego dotyczącą tymczasowości obowiązujących rozwiązań Piotr Gliński odpowiedział: To wszystko zależy od nas wszystkich, jeżeli społeczeństwo będzie się zmieniało w tym kierunku, jak w ostatnich 4 latach, to będziemy mogli najprawdopodobniej inaczej funkcjonować. W tej chwili – my cały czas pamiętajmy – nic nie jest przesądzone. Żadne wybory wygrane nie są przesądzone za 2 tygodnie. Co będzie jeżeli przegramy?

 

Niestety te słowa wicepremiera można odczytać jako szantaż wobec konserwatywnych i katolickich wyborców.

 

Następnie ksiądz prowadzący audycję zwrócił uwagę Piotra Glińskiego na kolejną sprawę poruszoną przez słuchaczkę – genderową konwencję stambulską. W tej kwestii polityk PiS nie był jednak rozmowny. Jedyne co powiedział, to zgodził się z księdzem, że „nic nie jest przesądzone na zawsze”. Na zakończenie rozmowy w Telewizji Trwam dodał z kolei: Prosimy o aktywność i prosimy nie ulegać rożnego typu stereotypom. Naprawdę to nie jest tak, że my jesteśmy odpowiedzialni za to, że pewne zmiany nie są takie jakbyśmy chcieli. W tym sensie (...), że czasami z powodów politycznych nie możemy wszystkiego naprawić z dnia na dzień. My wciąż jesteśmy w zagrożeniu, wynik wyborów nie jest przesądzony, nasi przeciwnicy polityczni są bardzo silni i naprawdę musimy wszyscy być odpowiedzialni za to, co będzie za 2 tygodnie. Apeluję o aktywność, apeluję także o optymizm, bo jeżeli będziemy wszyscy aktywni, to wszystko będzie dobrze.

 

Następnie rozmowa z prof. Glińskim była kontynuowana w Radiu Maryja, gdzie wicepremier szerzej odniósł się do konwencji stambulskiej. Polityk uznał jednak ideologiczny dokument za niegroźny... dopóki rządzi PiS. Z kolei w kwestii aborcji powtórzył swoje myśli wyrażone na antenie Telewizji Trwam. Tym razem jednak przekaz dotyczący obawy przegrania wyborów z powodu zakazania lub ograniczenia aborcji wybrzmiał dosadniej.

 

Jesteśmy absolutnie za obroną życia, proszę nam nie sugerować nawet w najmniejszym stopniu, że ktokolwiek z mojego środowiska myśli inaczej. Natomiast jest łatwo mówić różne deklaracje, łatwo jest podpisywać pewne rzeczy, natomiast znacznie trudniej jest brać odpowiedzialność za skutki, które mogą doprowadzić do bardzo ostrych konfliktów i na przykład utraty władzy, czy wpływu na świat, na sprawy publiczne w kraju. Gdybyśmy przegrali wybory najbliższe, na przykład dlatego, że zmobilizowalibyśmy jakiś szaleńców z drugiej strony, którzy wyobrażają sobie świat inaczej, no to skutki byłyby chyba bardziej opłakane – stwierdził w Radiu Maryja wicepremier Piotr Gliński. Warto jednak odnotować, że z sondażu IBRIS dla dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że najbardziej zmobilizowany elektorat posiada… Lewica, która reprezentuje najbardziej proaborcyjne postulaty. PiS w tym zestawieniu wypada dość przeciętnie.

 

Źródło: Telewizja Trwam / radiomaryja.pl / dorzeczy.pl / „Rzeczpospolita”

MWł

 

 


DATA: 2019-10-02 15:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety maski opadają i teraz już wszystko jasne
4 miesiące temu / Polak
 
Pan Minister Gliński to osoba pozbawiona odwagi cywilnej. Nie można słuchać tego żenującego bełkotu, którym się usprawiedliwia ...
8 miesięcy temu / Ojciec Rodziny
 
Typowe odpowiedzi rzadzacych.mydlenie oczu i niejasne pogmatwane wypowiedzi. tak naprawde nigdy nie zajma sie sprawami konwencji stambulskiej.nigdy tez nie wypowiedza sie przeciwko aborcji.nigdy tez nie podejma tematu stop pedofilii.nigdy tez nie zablokuja seksualizacji ktorej planowane jest wejscie do szkol i przedszkoli.program nwo ma byc realizowany w kazdym panstwie na swiecie.
10 miesięcy temu / Wioletta
 
Niemcy mają przekonanie, że drugim imieniem diabła jest:?tak,Ale?- kto jak kto, ale oni wiedzą to chyba najlepiej.
10 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Przypuszczam, że gdy w 2015 r. wszyscy posłowie z PiS obecni na sali obrad głosowali przeciwko ratyfikowaniu konwencji stambulskiej, to uczynili to właśnie z myślą o rychłych wyborach! Ich głosowanie przeciw konwencji NIE przeszkodziło im w osiągnięciu znacznego sukcesu wyborczego. Zatem rozumowanie "Gdybyśmy przegrali wybory najbliższe" jest bezzasadne. Straszenie możliwym zachowaniem "szaleńców z drugiej strony" w razie przejęcia władzy przez nich w reakcji na uchwalenie "stop aborcji" też jest próżnym gadaniem, gdyż oni przywrócą - i już to zapowiadają! - legalność "aborcji na życzenie" bez względu na to, czy zastaną obecny "kompromis aborcyjny", czy "stop aborcji".
10 miesięcy temu / K.J.Turzyński
 
Teraz tylko potwierdza się że głosowanie na PIS jest najbardziej racjonalne- realna pomoc rodzinie a nie bełkot opozycji od PO po Konfederacje...Wszyscy plują na PIS i to jest realny sojusz liberałów z narodowcami
10 miesięcy temu / Lex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.