DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2019 r.

Boże Ciało
Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Zawirowania wokół Funduszu Klimatycznego. Czeka nas kolejny kosztowny kompromis?

Zawirowania wokół Funduszu Klimatycznego. Czeka nas kolejny kosztowny kompromis?
źródło: pixabay.com

4 grudnia w Katowicach rozpoczęły się negocjacje dotyczące technicznych aspektów porozumienia paryskiego. Na stole pojawiły się najgorsze i najlepsze opcje. Eksperci – jak tłumaczyła Lucile Dufour, przedstawicielka francuskiego oddziału sieci CAN International - spróbują spotkać się gdzieś pośrodku. Obecnie dokument dotyczący wdrożenia umowy klimatycznej obejmuje aż 200 stron.

 

Na koniec sesji w Bangkoku we wrześniu ub. roku dokument liczył ponad 300 stron. Do końca tego tygodnia ma powstać jeszcze bardziej zredukowany i jednolity tekst. Umowa przewiduje m.in. powołanie odrębnej komisji, która ma koordynować działania i czuwać nad wdrożeniem oraz przestrzeganiem porozumienia paryskiego. Komisja ma mieć „charakter ekspercki i pomocniczy”, działać w sposób przejrzysty itp.

 

Podczas szczytu COP24. Rosja zobowiązała się do wpłacenia na Zielony Fundusz Klimatyczny kilku milionów dolarów, zaledwie kilka dni po tym, jak Niemcy ogłosiły, iż wpłacą kolejne 750 milionów euro w ciągu najbliższych dwóch lat. Z Funduszu mają być wspierane projekty dotyczące ochrony klimatu i adaptacji do zmian klimatycznych w krajach rozwijających się. Światowi liderzy zgodzili się założyć fundusz w 2010 roku na konferencji klimatycznej w Cancun w Meksyku i jak dotąd udało im się zgromadzić 10 mld z planowanych 100 mld euro.

 

W Katowicach kancelaria prawnicza ClientEarth ogłosiła, że właśnie pomaga bułgarskiemu rolnikowi, który sprzeciwił się eksploatacji kopalni węgla kamiennego, pozywając spółkę węglową, planującą rozszerzyć wydobycie surowca na obszarze, obejmującym trzy wsie. Emil Mirchew, który przez dziesięciolecia uprawiał ziemię rodzinną w Aldomirovcii już złożył pozew i oczekuje na decyzję bułgarskiej Rady Ministrów, decydującej o przyznaniu koncesji. - Jesteśmy przeciwko kopalni, ponieważ jej otwarcie poważnie zaszkodzi jakości życia w co najmniej trzech wioskach w regionie. Kopalnia znajduje się w pobliżu zlewiska i istnieje realne niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wody. Ponadto ciężki sprzęt transportowy do i z kopalni zrujnuje zupełnie nową infrastrukturę. Górnictwo położy kres rolnictwu, które jest tutaj bardzo ważne. Nasze żyzne ziemie są dla nas i naszych dzieci warte znacznie więcej niż pieniądze, które zapłacą nam jako rekompensatę – tłumaczył Mirchev współpracujący z organizacjami ekologicznymi.

 

- Europa odchodzi od węgla, a otwarcie tej kopalni na 30 lat, nie może być usprawiedliwione – przekonywała z kolei prawnik ClientEarth Dominique Doyle. – Patrząc w przyszłość, możemy spodziewać się prawodawstwa UE, zmierzającego do całkowitego wyparcia węgla. Inwestycja w kopalnię podobną do tej, przy tak niszczącym oddziaływaniu na okolicę i tysiące ludzi, jest wyjątkowo krótkowzroczna - dodała.

 

W Katowicach kanadyjska minister środowiska, Catherine McKenna zadeklarowała, że kraj będzie gotowy do wprowadzenia ostrzejszych planów redukcji emisji CO2 i niebawem go przedstawi. Porozumienie paryskie zachęca kraje do ciągłego zwiększania ambicji klimatycznych i przyjęcia nowych zobowiązań do 2020 r.

 

Przy okazji szczytu francuski prezydent Emmanuel Macron i jamajski premier Andrew Holness napisali artykuł w „The Wall Street Journal”, wzywając sektor prywatny do przyspieszenia inwestycji w rozwiązania niskoemisyjne jeszcze przed szczytem ONZ we wrześniu 2019 r., aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. Obaj liderzy wskazali, że przywództwo rządów ma kluczowe znaczenie w tym wypadku, ale firmy także muszą przyspieszyć inwestycje w ekologiczne rozwiązania.

 

List otwarty od Macrona i Holnessa podpisany przez grupę 50 światowych liderów biznesu, wzywa światowych przywódców do przyspieszenia działań klimatycznych przeciwko rzekomemu globalnemu ociepleniu. Macron, kory mierzy się z gwałtownymi protestami „żółtych kamizelek” przeciwko podnoszeniu cen paliw z powodu podatków ekologicznych, przynaglał inne państwa wraz z liderami tzw. biznesu klimatycznego do wdrożenia skutecznego mechanizmu ustalania cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla na całym świecie. Domaga się dotowania niskoemisyjnych projektów z pieniędzy podatników, przyjęcia sprzyjającej tym projektom polityki finansowej i inwestycyjnej państw poprzez przekierowanie strumienia pieniędzy z inwestycji o wysokiej emisji dwutlenku węgla do gospodarki niskoemisyjnej. Ma to sprzyjać innowacjom, a także inwestycjom adaptacyjnym do „zmian klimatycznych”. Apelował wreszcie o „rozwój narzędzi politycznych, które pomogą edukować i pobudzać popyt społeczny na rozwiązania niskoemisyjne”.

 

W związku ze szczytem COP24, największy na świecie przewoźnik kontenerowy AP Moller Maersk zobowiązał się w środę do ograniczenia emisji dwutlenku węgla netto i osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku. Aby osiągnąć ten cel, statki neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla muszą być komercyjnie opłacalne do 2030 r.  Spółka będzie musiała przyspieszyć innowacje. - Następne 5-10 lat będzie kluczowe. Zainwestujemy znaczne zasoby na innowacje i technologię w celu usprawnienia floty, aby poprawić opłacalność techniczną i finansową rozwiązań dekarbonizacyjnych. W ciągu ostatnich czterech lat zainwestowaliśmy około 1 mld dol. i zaangażowaliśmy 50+ inżynierów rocznie w opracowywanie i wdrażanie energooszczędnych rozwiązań. Idąc dalej, nie możemy tego zrobić sami – mówił dyrektor operacyjny Søren Toft w A.P. Moller - Maersk.

 

- Jedynym możliwym sposobem na osiągnięcie tak bardzo potrzebnej dekarbonizacji w naszej branży jest całkowite przejście innych przedsiębiorstw na nowe, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla paliwa i zmiana łańcucha dostaw - dodał. Transport morski odpowiada za 2 do 3 proc. globalnej emisji CO2, ale ekolodzy szacują, że jeśli nie zostanie nic zrobione, to może osiągnąć 10 proc. do 2050 r.

 

Także niemiecki producent samochodów Volskwagen ogłosił niespodziewanie, że ograniczy produkcję samochodów spalinowych do 2026 r. i rozpocznie stopniowe wycofywanie obecnych silników, ograniczając ich liczbę do minimum – podał niemiecki dziennik „Handelsblatt”. Firma planuje produkcję „neutralnego dla klimatu” modelu elektrycznego ID Neo, będącego następcą najlepiej sprzedającego się modelu elektrycznego E-Golfa. Postrzegane jest to jako wejście VW w prawdziwą masową mobilność elektryczną. Produkcja ID Neo ma się rozpocząć w 2020 roku we wschodnioniemieckim mieście Zwickau, gdzie VW planuje zbudować największą w Europie fabrykę samochodów elektrycznych z roczną mocą produkcyjną 330 tys. pojazdów. Przedstawiciel koncernu przyznał, że nie da się całkowicie wykluczyć produkcji aut spalinowych, ale emisję CO2 firma planuje zrekompensować poprzez zakup certyfikatów ponownego zalesiania w rejonach tropikalnych. 

     

W związku z dotychczasowymi porażkami dotyczącymi funkcjonowania Zielonego Funduszu Klimatycznego, rząd japoński zaproponował na stanowisko szefa Funduszu – wcześniejszy zrezygnował latem tego roku - doświadczonego dyplomatę Keniczi Suganumy. Termin zgłaszania kandydatów upływa 12 grudnia.

 

Kaoru Magosaki, który jest odpowiedzialny za dyplomację dotyczącą „zmian klimatycznych” w japońskim ministerstwie spraw zagranicznych, powiedział, że jego kraj chce mieć wpływ na to, jak będą rozdysponowywane fundusze, zważywszy na to, że Tokio planuje wpłacić 1,5 miliarda dolarów do Zielonego Funduszu Klimatycznego. - Biorąc pod uwagę, że jesteśmy największym darczyńcą... w tym sensie ponosimy największą odpowiedzialność za zapewnienie sprawnego działania Funduszu, zarówno w odniesieniu do społeczności międzynarodowej, jak i tych, którzy również są podatnikami – zaznaczył w Katowicach.

 

Członek zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego z RPA, Zaheer Fakir oburzył się wypowiedzią japońskiego dyplomaty, podkreślając, że to zarząd Funduszu wybiera dyrektora wykonawczego w oparciu o uzgodnione kryteria, a wartość donacji „nie ma znaczenia” w tej kwestii.

 

Po fiasku lipcowego spotkania - dyrektor Zielonego Funduszu Klimatycznego podał się do dymisji - nowy szef będzie pod silną presją, by ograniczyć biurokrację i przyspieszyć przepływ pieniędzy. Do tej pory z planowanej kwoty 100 mld UDS zebrano jedynie 10,2 miliarda dolarów.

 

Donald Trump wycofał się z porozumienia klimatycznego podpisanego przez jego poprzednika Baracka Obamę i nie przekazał obiecanych 2 miliardów dolarów. Dodatkowo, wahania kursów walutowych uderzyły w wartość reszty darowizn. Ze zgromadzonych środków udzielono dotacji w wysokości 4,6 mld dol. na pierwsze projekty w krajach rozwijających się, które mają rzekomo obniżyć emisję dwutlenku węgla lub budować odporność na skutki „zmian klimatycznych”.

 

Australijski premier Scott Morrison oświadczył, że jego kraj nie zamierza wpłacać żadnych środków na Fundusz. W trzecim kwartale 2019 r., kraje rozwinięte będą musiały ostatecznie wyłożyć obiecane pieniądze.

 

By zapewnić sobie miejsce w Funduszu, Rosja obiecała wpłacić „kilka milionów dolarów”, chociaż jako kraj przechodzący transformację, nie ma takiego obowiązku. Dyplomaci rosyjscy zasugerowali, że ich kraj ma dobrą pozycję do pośredniczenia w sporach bogatych z biednymi i Rosja mogłaby ewentualnie pomóc w „wypełnieniu luki”, jaka zarysowała się pośród członków zarządu Funduszu.

 

Źródło: climatechangenews.com., euractiv.com.,

AS


DATA: 2018-12-07 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Śmiać się chce jakim bzdurami zajmują się ludzie. Z jednej strony koncepcję aborcji i etanazji, a z drugiej strony obłąkańczą filozofia pseudo czystości środowiska naturalnego. Pomieszanie pojęć, a z drugiej strony przejmowanie przez możnych tego świata zasobów naturalnych ziemi pod swoją egidę. Najciekawsze jest to, że uważają jakoby mieli rację w planach zmiany filozofii życia wielu narodów Ziemi w myśl pseudo ekologizmu.
6 miesięcy temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64641"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.