DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Zawieszenie suspensy księdza Lemańskiego - Piotr Semka pyta o motywy decyzji

Zawieszenie suspensy księdza Lemańskiego - Piotr Semka pyta o motywy decyzji
By Franciszek Vetulani [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Piotr Semka na łamach pisma „Do Rzeczy” odnosi się do zawieszenia kary suspensy księdza Wojciecha Lemańskiego. Zadaje pytania o przyczyny tej decyzji – w sytuacji, gdy nie widać objawów przemiany u duchownego. Obawy wyraził również ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.


Decyzję o zdjęciu suspensy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński ogłosił 11 lipca. Księdza Lemańskiego przygarnął arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. To właśnie na terenie Archidiecezji Łódzkiej duchowny podejmie na nowo obowiązki duszpasterskie. 


Piotr Semka na łamach „Do Rzeczy” przytacza wypowiedź duchownego na „Twitterze”, nieprzychylną wobec pary prezydenckiej. Padła ona 11 lipca, a więc w dniu, gdy zdjęto suspensę. Świadczy to według publicysty o braku przemiany u księdza Lemańskiego.


Z kolei ksiądz Issakowicz-Zaleski na „Twitterze” zadał pytanie biskupom Kamińskiemu i Rysiowi o to, czy ksiądz Lemański „przed ponownym przyjęciem posługi przeprosi tych, zwłaszcza kobiety, których znieważył? Czy zerwie konszachty z KOD i GW? Czy wobec prawa kanonicznego będzie równy czy równiejszy?”.


Zdaniem Piotra Semki, ksiądz Lemański pomimo suspensy nie spokorniał i spokornieć nie zamierza – a wręcz przeciwnie. Dlatego też publicysta „Do Rzeczy” pyta, dlaczego arcybiskup Ryś zdecydował się przyjąć duchownego?


Dziennikarz powołuje się również na rozmowy z duchownymi twierdzącymi, że ordynariusz warszawsko-praski pozbył się z ulgą „problemu”, jaki stanowiła obecność w diecezji księdza Lemańskiego. Niektórzy z nich uznają, że łódzki metropolita pokłada nieuzasadnioną wiarę w przemianę kontrowersyjnego księdza. Inni zarzucają mu jakoby dążenie do przypodobania się Kościołowi otwartemu.


Piotr Semka powołuje się także na artykuł Jarosława Makowskiego. Ten liberalny katolik dostrzegł wspólnotę dusz łączącą jakoby prymasa Wojciecha Polaka, metropolitę abp. Rysia, abp. Henryka Muszyńskiego oraz mianowanego ostatnio kardynałem jałmużnika papieskiego Konrada Krajewskiego. Wszyscy oni – według Jarosława Makowskiego – są zwolennikami otwartej wizji Kościoła, stroniącego od potępień.


Sprawa księdza Lemańskiego od lat budzi medialne kontrowersje, z powodu politycznego zaangażowania duchownego. Stał się on jednym z symboli buntu lewicowo-liberalnych mediów. Katolikom pozostaje modlitwa o jego prawdziwą przemianę.


Źródło: Do Rzeczy 23-29 lipca 2018 r.


mjend

 


DATA: 2018-07-24 15:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

[email protected] Nie zauważyłem aby red. Semka czymś rzucał, za to ks. Lemański jak najbardziej rzuca betonowymi bryłami.
ponad 1 rok temu / DNA
 
Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień... może Pan,Panie Semka
ponad 1 rok temu / Marian
 
"Postepowe" lobby w Watykanie zadziałało! A u nas ks. Prymas! Niczego dobrego lepiej się nie spodziewajmy.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Zeby zobaczyc jak spokornial zarowno ksiadz Leanski jak i ksiadz Sowa, wystarczy obejrzec sobie na yt wywiad z obydwoma w samochodzie prowadzonym przez red. Wielowieyska. Mozna tez przesledzic aktywnosc ksiezy na facebooku i zastanowic sie kiedy oni w ogole pelnia posluge kaplanska jak co godzine publikuja jakis post, szczegolnie Lemanski. Mam nadzieje, ze bp. Rys raczy sie temu lepiej przyjrzec
ponad 1 rok temu / Sara
 
Podstawowym problemem Kościoła katolickiego w Polsce jest hierarchia (a właściwie jej brak). Ta która jest mentalnie utknęła w zależnościach sprzed 40 lat, kiedy się uwikłała we współpracę ze służbami komunistycznymi, w czym tkwi do dzisiaj (bez wymieniania nazwisk, można poszukać przykładów choćby w nominacjach biskupich i prymasowskich ostatnich dziesięciu lat). Stąd jest to bardziej robienie kariery (w Kościele) niż służba owczarni. A skoro owce pozostały bez pasterzy, to owczarnia musi zginąć, zjedzona przez wilki. Hierarchowie od lat idą na przetrwanie, a nie na rozwój i stawianie czoła wyzwaniom które nadchodzą. Dlatego zajmują się rozwiązywaniem problemów sprzed lat czterdziestu. Powodzenia.
ponad 1 rok temu / Michał Rogoziński
 
"Pan mówi: Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce z mojego pastwiska." (z Księgi proroka Jeremiasza)
ponad 1 rok temu / wiesława
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.