DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Zatroskani o liturgię młodzi katolicy o dokumencie przedsynodalnym: nasze głosy pominięto!

Zatroskani o liturgię młodzi katolicy o dokumencie przedsynodalnym: nasze głosy pominięto!
Fot. MAXPPP/Forum

Na znaczenie liturgii, tradycji i zaniedbania w katechizacji zwrócono uwagę w suplemencie do dokumentu podsumowującego marcowe Spotkanie Przedsynodalne. Kilkuset młodych uczestników dyskusji na oficjalnych synodalnych grupach facebookowych uważa, że te istotne kwestie obecne podczas rozmów zostały pominięte w dokumencie przekazanym papieżowi Franciszkowi.

 

Młodzi z różnych zakątków świata: USA, Pakistanu, Hong Kongu, Polski, Irlandii, Anglii i innych, wspólnie podjęli się zadania opracowania komentarzy z oficjalnej grupy na Facebooku tak, aby powstał tekst uzupełniający. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego opublikowana została pierwsza część ich dokumentu, poruszająca trzy tematy: liturgii, tradycji oraz nauczania. Młodzież dalej pracuje i chce wkrótce opublikować drugą część tekstu, poświęconą tematom takim jak zdrowie psychiczne czy oddziaływanie wojen i prześladowań na młodych chrześcijan.

 

We wstępie do już opublikowanej części młodzież podkreśla, że kieruje nimi miłość do Kościoła i szczera chęć uczestnictwa w ewangelizacji. Opisane zostały nadzieje i rozczarowania związane z przygotowaniami do synodu. Zwrócono uwagę na rozbieżność pomiędzy aktywnością ludzi z różnych krańców świata na Facebooku a tym, co napisano w oficjalnym dokumencie przedstawionym papieżowi.

 

Tekst omawia znaczenie liturgii w życiu duchowym współczesnej młodzieży. Zwraca uwagę na to, że młodzi pragną szczerego i głębokiego piękna w liturgii, że szukają w niej głębokiej czci i mądrości Boga. Niestety doświadczana przez nich rzeczywistość jest zazwyczaj radykalnie inna: kicz, zobojętnienie kapłanów, kreowanie Mszy jako spotkania towarzyskiego czy "tandetnego performance’u" a nie przestrzeni spokojnego, przepełnionego miłością i szacunkiem dialogu z Bogiem. Młodzi podkreślili istotność poszanowania dla tradycji liturgicznej w jej różnorodności. Zwrócono zwłaszcza uwagę na fakt, że wiele młodych osób pogłębia swoją wiarę czy wręcz nawraca się z niewiary dzięki nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która w niedostatecznym stopniu udostępniana jest przez duszpasterzy wiernym.

 

Następnie autorzy zwracają uwagę na wagę tradycji w życiu Kościoła jako remedium na relatywizm czy pogoń za doczesnymi pragnieniami. Ubolewają, że wielu duszpasterzy i wiernych odrzuca tradycję jako balast oraz rozmiękcza nauczanie Kościoła. Zaznaczają, że pełnia prawdy jest tym, co może wyzwolić człowieka, a stawianie wymagań pociąga młodzież.

 

W ostatniej części tekstu zwrócono uwagę na fatalny, według autorów, stan katechizacji i nauczania wiernych. Autorzy uważają, że większość katolików nie wie w co wierzy, przez co jest niezwykle podatna na utratę czy zachwianie wiary. Autorzy zwracają uwagę na to, że Kościół powinien głosić światu pełnię wiary głośno i jednoznacznie, z miłością lecz nie z pobłażaniem. To ona stanowi ostoję wobec współczesnego świata, który w znacznej mierze jest zlaicyzowany i nie zna Chrystusa - twierdza młodzi.

 

Dokument wieńczy ponowny wyraz wdzięczności wobec papieża Franciszka jak i organizatorów spotkania przedsynodalnego za zwrócenie uwagi na problemy młodzieży. Autorzy tekstu powierzają się opiece Maryi i wyrażają nadzieję, że ich praca będzie przydatna ojcom synodalnym jak i całemu Kościołowi.

 

Synod o młodzieży będzie obradował w dniach od 3-28 października w Watykanie. Na początku maja bieżącego roku uczestnicy obrad XIV Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów przyjęli projekt Instrumentum laboris XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

 

Całość czytaj tutaj:

 

Suplement do dokumentu podsumowującego marcowe spotkanie przed Synodem o młodzieży

 

 

KAI

 

 

 


DATA: 2018-10-18 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Większość ludzi w kościele to niewierzący to samo dotyczy księży
ponad 1 rok temu / jasio
 
Facebook i Kościół.... Dla mnie to zgrzyt. Nie chodzi o konserwatyzm, w mediach społecznościowych szerzy się patologia wynikającą z anonimowości. I wytwór czegoś takiego opracowuje się i przekazuje głowie Kościoła?? Nic dziwnego że są nieścisłości - kłamią w na Facebooku to i w opracowaniu dla Papieża
ponad 1 rok temu / Rob
 
Do iskierka: 1/ to nie jest polityka, ino walka sZATANA z Kościołem Chrystusowym; 2/ młodzi chcący postępu zdefiniowanego przez "oświeconych" DEformatorów są na usługach sZATANA (którego słudzy ZDEformowali m.in. Mszę Świętą - Najświętszą Ofiarę sprawują jako "zgromadzenie euchrystyczne"); 3/ "zgromadzenie euchrystyczne", to nie to samo, co Najświętsza Ofiara Mszy Świętej, która została "odesłana do muzeum" przez DEformatorów, ale Bóg ją przywraca tam, gdzie katolicy gorąco proszą. +++ Pod Twoje orędownictwo uciekamy się święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić...
ponad 1 rok temu / Jurek
 
To jest polityka a nie jakaś zabawa. Nie trzeba robić >ankiet< aby wiedzieć czego chcą młodzi w kościele. Chcą POSTĘPU - który już dawno został zdefiniowany i opracowany przez OŚWIECONYCH reformatorów. Jeśli Tradycja została odesłana do >muzeum< to formalnie głos nielicznych młodych tradycjonalistów formalnie nie ISTNIEJE.
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.