DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Zasiłek dla bezrobotnych skusił amerykańskich milionerów

Zasiłek dla bezrobotnych skusił amerykańskich milionerów
fot. whitehouse.gov / commons.wikimedia.org, licencja cc

Sięganie po jakikolwiek zasiłek jest, wydawałoby się, sprawą upokarzającą. Pomijam tu osoby, które z założenia żyją z zasiłków, bo taki jest ich sposób na życie. Okazuje się jednak, że w Stanach Zjednoczonych nawet dobrze sytuowane osoby chętnie sięgają po tę pomoc. W 2009 roku prawie 2400 osób pochodzących z rodzin o rocznych dochodach przekraczających milion dolarów korzystało z zasiłku dla bezrobotnych.

 

Analizę przeprowadziła Kongresowa Służba Badawcza (CRS). Według danych w drugim kwartale ponad milion osób straciło prawo do zasiłku, ale przybyło aż 4,6 mln.  nowych chętnych. W związku z dużą liczbą osób majętnych, zgłaszających się po to świadczenie, amerykański rząd postanowił jakoś temu zaradzić, tym bardziej że dziura budżetowa coraz bardziej się powiększa. Pod koniec sierpnia deficyt wzrósł do ponad 1 bln. dol. Tymczasem bezrobocie wynosi ponad 8%.

 

Jeśli najbogatsi beneficjenci zostaną pozbawieni prawa do zasiłku, amerykański budżet może zaoszczędzić 20 mln. dol. w ciągu 10 lat (trzeba przyznać, że to kropla w morzu deficytu). Według republikańskiego senatora Toma Coburna “wypłacanie milionerom zasiłków dla bezrobotnych to idealny przykład niekontrolowanego wydawania pieniędzy”. Zdaniem polityka jest to „zapewnianie dobrobytu najbogatszym”, w wyniku czego program pomocy najbardziej potrzebującym jest nieskuteczny i generuje dług, który będzie spłacany przez przyszłe pokolenia.

 

Trzeba przyznać, że takie przypadki nie są jednostkowe. Na 11,3 mln. osób pobierających zasiłek tylko 2364 ma roczny dochód pow. 1 mln dol. co stanowi zaledwie 0,02% wszystkich beneficjentów. Niestety osób o rocznym dochodzie pow. 100 tys. jest już blisko milion. Osoby takie mogą mieć, np. dobrze zarabiającego małżonka lub innego członka rodziny, być może są też w tym gronie osoby, które otrzymywały zapomogę, a potem znalazły dobrze płatną pracę.

 

Średnia wysokość zasiłku dla bezrobotnych w USA to 300 dol. tygodniowo ( ok. 954 zł.). Przy przyznawaniu świadczenia urzędy nie kierują się żadnymi wytycznymi, dotyczącymi limitów zarobków w gospodarstwach domowych.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-10-08 11:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że nie jest aż tak źle na tym naszym świecie, jeżeli chodzi o gospodarkę. Tylko apetyty i aspiracje do coraz bardziej bogatego, komfortowego życia stwarzają obraz niby biedy.
ponad 7 lat temu / marekb54
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.