19 listopada 2017

Spotkanie czcicieli Chrystusa Króla: religia ma pierwszeństwo w stosunku do polityki!

Pod hasłem „Dziś i jutro dzieła intronizacji” odbyło się 18 listopada w Krakowie-Łagiewnikach ogólnopolskie spotkanie czcicieli Chrystusa Króla. Wydarzenie wpisywało się w obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 

Podczas sesji formacyjnej i programowej, która odbyła się w auli sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, poruszano tematy związane z afirmacją Chrystusa Króla w Eucharystii i Kościele, społecznymi aspektami królowania Chrystusa oraz prawa Bożego w Konstytucji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na temat społecznych aspektów mówił ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Podkreślił on, że pierwotna tradycja ikonograficzna ilustruje ważny problem, że Chrystus pierwotnie jest kapłanem, a jego królewskość z tego wynika. – Ta sekwencja jest głęboko zakorzeniona przede wszystkim w Piśmie Świętym, które jest dla nas punktem odniesienia i podstawą życia chrześcijańskiego – wyjaśniał prelegent.

 

Jak ocenił, mówienie o Chrystusie jako królu, odnosząc się do tradycji biblijnej jest trudne w dzisiejszym świecie, ale to właśnie źródła biblijne są kluczowe, gdyż tam znajdują się fundamentalne wskazania. – Mówiąc o społecznym królowaniu Chrystusa dzisiaj, trzeba podkreślić, że pierwszym wyrazem tego panowania jest to, że religia posiada pierwszeństwo w stosunku do polityki. To nie jest dla wszystkich oczywiste, ponieważ żyjemy w upolitycznionym świecie – mówił. Jak dodał, polityka nie jest narzędziem ewangelizacji, ale przedmiotem do ewangelizowania.

 

Na czym polega formacja czcicieli Chrystusa Króla mówił bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych. Wyjaśniał, że formacja składa się z trzech elementów: wychowania, formowania i kierownictwa. – Trzeba tak się ukształtować, aby podobać się Panu. Należy tak budować gmach życia, aby był doskonały, ale trzeba go budować na Chrystusie, który jest fundamentem. Jeśli nie będzie się w tym budowaniu pokornym, to zacznie się budować na sobie – wyjaśniał.

 

W trakcie spotkania odbyła się również dyskusja panelowa, która przebiegała pod hasłem „Obrona prawa Bożego a Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej”. Dr hab. Krzysztof Wroczyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego omówił temat z perspektywy filozoficznej. – Ludzkie prawa muszą mieć jakąś wewnętrzną gwarancję, musi być wyższy probierz transcendencji. Sam problem istnienia Boga i transcendencji racji istnienia stoi przed każdym człowiekiem, niezależnie od tego czy jest wierzący czy nie, to warunek kondycji człowieka – wyjaśniał. Jego zdaniem odesłania do transcendencji, do Boga, nie można pominąć w Konstytucji.

 

Z kolei adwokat Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris wyznał, że obecnie można zaobserwować niepokojącą sytuację w kulturze, polegającą na odrzucaniu naturalnego rozumu. Jego zdaniem jest to widoczne m.in. w zaprzeczeniu ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.  – To fundamentalne zagrożenie poczucia godności i człowieczeństwa. Obecnie Konstytucja częściowo to chroni – powiedział. Wskazał również na obecne w kulturze niszczenie fundamentalnej definicji małżeństwa i rodziny.

 

Z kolei prezes Ordo Iuris dr hab. Aleksander Stępkowski zwracał uwagę na to jak ważna jest percepcja rzeczywistości w prawdziwych kategoriach, ponieważ jeśli kultura opiera się na nieprawdziwych przesłankach, to zmierza do samozagłady. W jego ocenie w obecnym czasie kultura do tego zmierza. – Funkcjonujemy w realiach kulturowych, które nie są sprzyjające. Polska ma inną specyfikę, dlatego u nas Kościoły są pełne, ale trzeba dodać: jeszcze – wyjaśniał. – Trzeba pamiętać, że jesteśmy częścią szerszego systemu kulturowego, który jest oparty na przesłankach, które nie są przyjazne dla rozwoju człowieka – dodał.

 

Podczas spotkania Anna Surówka–Pasek, podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP mówiła, że oprócz tworzenia zapisów Konstytucji, ważne jest także kształtowanie tych, którzy będą ją przestrzegać. – Ważne jest jaka jest nasza kultura i świadomość. To co w nas powinno przebijać to to, że ukształtowała nas kultura chrześcijańska czyli to, że pokazał jaki jest człowiek i wedle tego powinniśmy rozumieć przepisy i je stosować – podkreśliła.

 

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana został proklamowany w sanktuarium Krakowie-Łagiewnikach, z udziałem Episkopatu i Prezydenta RP Andrzeja Dudy 19 listopada 2016 r.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram