DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Zaprezentowano kolejny tom „Opera omnia” Josepha Ratzingera

Zaprezentowano kolejny tom „Opera omnia” Josepha Ratzingera
kard. Ratzinger, 2003, fot. Muu-karhu / commons.wikimedia.org, licencja cc

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zaprezentowano kolejny tom „Opera omnia” Josepha Ratzingera: „Kościół – znak wśród narodów. Pisma eklezjologiczne i ekumeniczne”. Zawarte w dziele naukowym studia i rozważania omawiano podczas sympozjum pt. „Dlaczego jeszcze jestem w Kościele?”.

 

Dwuczęściowy tom VIII „Dzieł”, dotyczący Kościoła, został opublikowany – zgodnie z życzeniem Autora - po zbiorach pism o liturgii i kapłaństwie. Obejmuje studia i artykuły, a także pomniejsze teksty pisane w okresie ok. 50 lat. Polska edycja, ukazująca się w Wydawnictwie KUL, wzorowana jest na oryginalnej niemieckiej, przygotowywanej w Instytucie Papieża Benedykta XVI w Regensburgu.

 

Również inne państwa europejskie (m.in. Włochy i Hiszpania) podjęły się publikacji „Dzieł”. Redaktor polskiego wydania – ks. prof. Krzysztof Góźdź (Instytut Teologii Dogmatycznej KUL) – zaznaczył, iż w pracach edytorskich nad „Opera omnia” Polska plasuje się, nie licząc wydania oryginalnego, przed pozostałymi wydawcami. Tom VIII przetłumaczył o. dr Wiesław Szymona OP, a całość od strony filologicznej współredaguje prof. Marzena Górecka, dyr. Instytutu Filologii Germańskiej KUL. Uczestnicy prezentacji mogli na razie obejrzeć pierwszy wolumin VIII tomu, drugi jeszcze jest w drukarni.

 

Z okazji wydania kolejnego tomu polskiej edycji „Dzieł” list przysłał abp Gerhard Ludwig Müller, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary (przed „sede vacante”). Podkreślił znaczenie misji uczelni katolickiej jako „współpracownika Prawdy”. Życzył, by kolejne tomy „Opera omnia” stanowiły podstawę refleksji i studiów oraz pomagały czytelnikom w pogłębianiu – za papieżem Benedyktem – służby Chrystusowi w Kościele. Abp Müller pozostaje redaktorem niemieckiego wydania „Dzieł”. Do udziału w międzynarodowym sympozjum, podczas którego zaprezentowano VIII t. „Opera omnia”, zaproszeni zostali teologowie z Polski i Niemiec. Kolejność podejmowanych zagadnień odpowiadała układowi tematyki w opublikowanym tomie dzieł zebranych J. Ratzingera.

 

O Kościele jako znaku braterskiej miłości mówił dr Christian Schaller z Regensburga, współinicjator i współredaktor oryginalnego niemieckiego wydania „Dzieł”, wicedyrektor Instytutu Papieża Benedykta XVI. Pisma o chrześcijańskim braterstwie celowo zostały umieszczone jako fundament eklezjologii Ratzingera. Podstawę owego braterstwa przede wszystkim stanowi wspólna wiara „dzieci jednego Ojca” i „współbraci Chrystusa”. Następnie dr Schaller podkreślał za Josephem Ratzingerem zniesienie granic między chrześcijanami i owocowanie miłości przyjmującej cierpienie i prześladowania. W kolejnym kroku ukazał znaczenie Eucharystii. „Kościół jest ludem Bożym przez Ciało Chrystusa” - ten cytat posłużył jako motto umieszczone na okładce pierwszej części VIII tomu.

 

„Kościół jako uniwersalny znak zbawienia” – ten temat rozwinął ks. prof. Jerzy Szymik (UŚ), członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Ratzinger pisząc o tym, kierował się pytaniem „Dlaczego teologia musi być eklezjalna, tzn. ‘kościelna’?” Zawsze trzeba mieć na uwadze linię wyznaczoną drogowskazami : Bóg – Chrystus – Kościół, chociaż Bóg nie jest „swobodnie dostępny”(R. Guardini – bodaj główny z mistrzów intelektualnych Ratzingera). Trzeba też uważać na niebezpieczeństwa subiektywizmu wyobraźni tworzącej „obraz” Boga. Kościół, zaznaczał ks. Szymik, nie jest parlamentem, choć swoistą „większość parlamentarną”, wyznaczającą kierunki działań, stanowią święci. A trwając w łodzi Kościoła na wzburzonym morzu jesteśmy pewni, iż Pana „obchodzi, że giniemy”.

 

Rzecznik „Kręgu Uczniów” J. Ratzingera, jego asystent na uniwersytecie w Regensburgu, o. prof. Stephan Horn SDS (Monachium) mówił o wzajemnych relacjach i wzajemnym przenikaniu się Kościoła Powszechnego i partykularnego, prymatu i episkopatu. Zasadniczy jest tu jednak głębszy wymiar – „Communio” w Słowie i sakramentach. O. Horn zatrzymał się także nad tekstami Ratzingera o personalnej odpowiedzialności biskupów a zwłaszcza Biskupa Rzymu. Tematem całości wystąpienia był „Kościół jako znak Komunii. Komunijna struktura Kościoła”.

 

Podsumowujący wykład „Kościół jako znak chrześcijańskiej odnowy” wygłosił wieczorem ks. prof. Krzysztof Góźdź, główny organizator sympozjum. Potrzeba Kościoła nie tyle „bardziej ludzkiego” w znaczeniu podobnym jak dom handlowy, ile „bardziej Bożego”. Parafrazując Ratzingera prelegent konkludował: „Wtedy ten Boży będzie też bardziej ludzki. Kościół jest bowiem po to, aby w nas wszystkich był zaczątkiem życia wiecznego”. Chrześcijańska odnowa dokonuje się nie poprzez schlebianie doraźnym potrzebom, ale przede wszystkim poprzez nawrócenie i przebaczenie. Konieczne jest też oczyszczanie z „eklezjocentryzmu” na rzecz koncentrowania się na Chrystusie, odsyłającym do Ojca.

 

Prelegenci często przywoływali liczne obrazowe porównania, którymi w swoich tekstach posługuje się Joseph Ratzinger/Benedykt XVI. Bodaj najczęściej powracała metafora Kościoła jako księżyca, który nie świeci swoim światłem, lecz niejako odbija blask samego Założyciela – Jezusa Chrystusa. Wielokrotnie powtarzano za Papieżem Ratzingerem, iż Kościół nie jest „z nas”, a tym bardziej jakby „mój własny”.

 

Kończący sympozjum „Dlaczego jeszcze jestem w Kościele?” czas na dyskusję wypełniły m.in. uwagi o słabej recepcji myśli Josepha Ratzingera/Benedykta XVI w polskim Kościele. Ks. prof. Jerzy Szymik przypominając odbywającą się 25 lat temu, w tej samej auli, uroczystość nadania kard. Ratzingerowi honorowego doktoratu KUL, zwrócił uwagę na „wyprzedzanie czasu” przez Laureata, który już wówczas mówił o problemach teologiczno-egzystencjalnych związanych ze sztuczną prokreacją i jej złem moralnym. Być może – zauważył ks. Szymik – za kolejne ćwierć wieku z całą jasnością dostrzeżemy doniosłość myśli zawartej w „Opera omnia” Josepha Ratzingera.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-03-08 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "13033"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.