Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

„Zapomnijcie o polskich Kresach, niech trafią do muzeum...”


We współczesnym dyskursie Kresy wschodnie stały się martwym eksponatem muzealnym, a przecież Kresy żyją w nas, są inspirującą częścią naszej kultury.


DATA: 2018-01-15 09:00:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Pan Tomasz Żak realizuje od lat "program" POLAK Z KRESAMI W SERCU. M.in. jest autorem serdecznych myśli, które umieścił w książce pt."DOM ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ". On pomógł mi uzyskać w wyobraźni wspaniałą bo dramatyczną i piękną polskość, którą przestrzennie wyznaczają rzeki Dniestr i Dniepr. Jestem pełniejszym Polakiem, poprzez duchowość naszej ATLANTYDY.
ponad 1 rok temu / Jerzy Binkowski
 
Istnieją nie tylko Kresy Wschodnie, ale także Kresy Zachodnie.
ponad 1 rok temu / Konrad Turzyński
 
Mądre słowa jedynego Marszałka Józefa Piłsudskiego - Polska, kultura narodowa i wszystkie imponderabilia (jak: wiara w drugiego człowieka, odpowiedzialność za dane słowo, bezinteresowna pomoc) przetrwały w Kresowiakach, tym "obwarzanku", nieważne gdzie teraz są - czy w USA, czy na śląskiej wsi.
ponad 1 rok temu / 1234
 
Z banderowcami nie ma dialogu. A Polacy są na granicy wyginięcia. Nie mamy liderów przewodników pasterzy. Mane Tekel Fares
ponad 1 rok temu / Kazio
 
Tak kresy żyją we mnie choć ojciec był z stamtąd wywieziony jako 3 miesięczne niemowlę, w kutii, w powiedzonkach dziadka, którymi posługują się już moje dzieci (chabazie, zaiwanić, kołomyja, od głupiego poły rżnąć i uciekać itp., w podejściu do gości (gość choć świnia swoje prawa ma), w zachowaniu godności i honoru (boso ale w ostrogach), w zachwycie nad pięknem natury i w ogólności pięknem.. przywiązanie do ziemi. Żałuje tylko że nie słyszałam śpiewu mego dziadka. Miał donośny silny głos jak my wszyscy w rodzinie, ale tu "na dzikim zachodzie" już nie śpiewał. Dziadek bardzo przeżył oderwanie od swojej ukochanej ziemi, ciotka opowiadała że zabraniał mówić na miejsce w którym mieszkali "dom" - "to nie dom to mieszkanie". Opowiadała też że raz z ciotką (jedyną nie urodzoną za Bugiem) wybrał się do swojej wsi na kresach w latach 70-tych,opowiadała że nie poznawała ojca, był wesoły, śpiewał. Po powrocie zamilkł jeszcze bardziej.
ponad 1 rok temu / baba
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 89 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.