DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2018 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

„Zapomniany” orzeł. Senatorowie PO chcą zamienić Dzień Flagi na Dzień Symboli Narodowych

„Zapomniany” orzeł. Senatorowie PO chcą zamienić Dzień Flagi na Dzień Symboli Narodowych
fot. Olek Remesz / creative commons licence / wikimedia

Grupa senatorów PO pod przewodnictwem Jana Rulewskiego złożyła projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie. Zakłada on m.in. zastąpienie „Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”, obchodzonego 2 maja, „Dniem Symboli Rzeczypospolitej Polskiej”: Orła Białego, Flagi i Mazurka Dąbrowskiego.

 

- Zależy mi na zakończeniu czegoś w rodzaju dyskryminacji Orła Białego. Obecnie swoje święto ma nie tylko flaga, ale też Mazurek Dąbrowskiego, 26 lutego. Tymczasem konstytucja uznaje wszystkie symbole za równoważne, a historycznie najdłuższy rodowód ma Orzeł Biały, który jako jedyny nie ma swojego dnia - uzasadnia Rulewski.

 

Propozycje senatorów PO nie przypadły do gustu Leszkowi Rodziewiczowi, z Rodowego Stowarzyszenia Rodziewiczów, pomysłodawcy „Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Podkreśla on, że zabiegał on o to święto od 2002 roku. W efekcie Edward Płonka z PO wniósł projekt ustawy, a Sejm uchwalił ją w 2004 roku.

 

Rodziewicz przypomina, że głównym celem święta 2 maja jest „upowszechnienie wiedzy o barwach narodowych”. Jego zdaniem niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, dlaczego polska flaga jest biało-czerwona. - Przez 30 lat oprowadzałem wycieczki po Szczecinie. Gdy mijaliśmy jakąś flagę, mówiłem, że stawiam stówę, jeśli ktoś wskaże pochodzenie barw. Nikt nigdy tej stówy nie wygrał – zaznacza.

 

Projekt senatorów PO jest jednym z kilku pomysłów na zmianę ustawy o godle, fladze i hymnie Rzeczypospolitej. Propozycje zmian zgłosili również senatorowie PiS, a gruntowną nowelizację ustawy przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Przeczytaj więcej: Nowy wizerunek godła na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Czy w koronie pojawi się krzyż?


 

Źródło: rp.pl

TK

 

 

 

 


DATA: 2017-04-05 08:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Inicjatywa senatorów PO? A kto jak nie rządy Platformy Obywatelskiej ?dyskryminowały? przez lata Orła Białego, usuwając godło państwowe ze stron internetowych ministerstw.
ponad 1 rok temu / #
 
Oczywiście, że krzyż musi wrócić na godło narodowe. Natomiast sama flaga też do wymiany, bo kolory są tragiczne: biały - symbol kapitulacji oraz czerwony - symbol ruchu socjalistycznego. I jak tu ma się dobrze, żyć, skoro z flagi atakuje cywilizacja śmierci? Zmienić flagę na falangę albo na czarny krzyż w białym kole na niebieskim tle (barwy konserwatyzmu). Taka flaga będzie wybitnie okazała zwłaszcza przy wywieszeniu jej w miastach przy głównych ulicach w pionie (wówczas odwracamy również krzyż o 45 stopni). I mamy Polskę katolicką i konserwatywną. Tło orła na godle również dobrze by było zmienić, jednak ze względu na historię ostatecznie można pozostawić. Albo kompletnie zmienić na krzyż (tu akurat nie mam jeszcze pomysłu).
ponad 1 rok temu / Wolnościowiec
 
Zapomniany krzyż. Taka akcja należy się koszernym włodarzom Warszawy
ponad 1 rok temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.