DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Zapomniany 1 września – polska porażka w „bitwie o pamięć”

Zapomniany 1 września – polska porażka w „bitwie o pamięć”
By Hans Sönnke [Public domain], via Wikimedia Commons

1 września kojarzy nam się z rozpoczęciem roku szkolnego oraz początkiem II Wojny Światowej. Dla nas, Polaków, fakt, że globalny konflikt rozpoczął się właśnie od ataku Niemiec na nasz kraj, jest oczywisty. Jednak nie cały świat podziela w tej sprawie nasze poglądy. Wiele narodów czci rocznicę początku II Wojny Światowej w zupełnie innym terminie. Niektóre z nich, chociaż z ich perspektywy globalny konflikt zaczął się kiedy indziej, przypominają o wydarzeniach z 1 września 1939 roku. Niestety o 1 września pamięta coraz mniej osób. Przegląd informacyjnych portali internetowych dobitnie unaocznia porażkę naszej polityki historycznej w tej materii.

 

Zachodnie serwisy informacyjne niemal w ogóle nie donosiły o rocznicy przypadającej 1 września. Zaledwie kilka niszowych, anglojęzycznych portali przypomniało, że tego dnia roku 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, co rozpoczęło II Wojnę Światową. Jednak nawet gdy coś pisano, to byłby to wspomnienia ludzi wtedy żyjących, a nie opis dziejów politycznych czy wojskowych. Można by próbować tłumaczyć to faktem, że Brytyjczycy wypowiedzieli wojnę Hitlerowi 3 września. Czy jednak tego dnia wspomniano o rocznicy? Również nie! Skala zapomnienia jest tutaj nawet większa niż w przypadku rocznicy ataku Niemiec na Polskę.

 

1 września na żadnym francuskojęzycznym portalu informacyjnym nie znaleźliśmy wzmianki o przypadającej wtedy rocznicy. Czy trzeciego września było inaczej? Skądże. Wyszukiwanie haseł w stylu „drôle de guerre” (pol. dziwna wojna – okres od 3 września 1939 do niemieckiej ofensywy na zachodzie wiosną 1940 roku) nie prowadzi nas do oczekiwanych rezultatów. Francuzi są pod względem pamięci najgorsi. Lepiej od nich wypadają nawet narody niezaangażowane w II Wojnę Światową czy walczące w niej, ale nie mające styczności z polską areną działań zbrojnych. Przypomnienie wydarzeń z 1 września znajdziemy na stronach hiszpańskojęzycznych, węgierskich, włoskich a nawet tureckich.

 

Skala niepamięci porównywalna z angielską przejawia się w „niemieckim internecie”. Tutaj jednak zapomnienie można próbować wyjaśnić winą i wstydem potomków sprawców cierpienia i śmierci milionów ludzi w całej Europie.

 

Kto więc pamięta o 1 września? O dziwo naród, którego oficjalna historiografia umiejscawia początek II Wojny Światowej w czerwcu 1941 roku. W rosyjskojęzycznym internecie, nawet w popularnych serwisach informacyjnych i na stronach agencji prasowych, pojawiały się wzmianki o zdarzeniach z Polski z roku 1939. Co ciekawe, donoszą o tym także rosyjskojęzyczne portale skierowane do innych państw i narodów – Ukrainy, Kazachstanu, Abchazji, czy Tatarów. W wielu wypadkach strony te nie unikają informacji o sowieckiej napaści na Polskę z 17 września. Bywa nawet, że okres od 1 września 1939 do 22 czerwca 1941 roku jest nazywany pierwszą fazą II Wojny Światowej.

 

Różne historiografie, z racji odmiennych historii narodowych mają własne podejścia do daty początku II Wojny Światowej. Wydarzeniem chronologicznie najwcześniejszym jest wybuch wojny japońsko-chińskiej 7 lipca 1937. Na to uwagę zwracają Azjaci. Konflikt ten nie miał jednak wymiaru ogólnoświatowego do czasu japońskiego ataku na kolejny kraj – Stany Zjednoczone, co miało wszak miejsce dopiero 7 grudnia 1941 roku. To ta data jest początkiem amerykańskiego udziału w konflikcie. Europejska historiografia zachodnia zwraca uwagę nie tylko na 1 września, ale i na 3 września jako początek wojny światowej. Wtedy zgodnie z postanowieniami traktatowymi Wielka Brytania, Francja, Nowa Zelandia oraz Australia wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Historiografia rosyjska za początek wojny uważa 22 czerwca 1941 roku, gdy Niemcy zaatakowały ZSRS, co zapoczątkowało Wielką Wojnę Ojczyźnianą.

 

Mimo różnic w postrzeganiu początków II Wojny Światowej, będących naturalną konsekwencją istnienia narodowych historiografii, zapomnienie o 1 września musi szokować. To widoczny znak klęski polskiej polityki historycznej – na tej niwie ponosimy nieustanne porażki. Niemieckie obozy śmierci stały się polskimi, zbrodniarze to beznarodowi hitlerowcy lub naziści (a coraz częściej także Polacy), w świecie żywa jest pamięć o powstaniu w Getcie, ale już nie o polskim bohaterstwie z 1944 roku. 

 

Jak widać, pamięć o pierwszym września stała się kolejną ofiarą w nieustannych dążeniach światowych przywódców, do wymazania prawdy o II Wojnie Światowej.

 

Michał Wałach
DATA: 2015-09-08 11:56
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polityka historyczna?Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie. Historycy i publicyści kojarzeni ze środowiskami patriotycznymi poruszają trudne tematy z naszych dziejów, bo przyszłość budować można tylko na prawdzie! Więc: polityczna i nacyjna bliźniaczość PO i PiS wywodzi się z podobnych startów partyjnych i nacyjnych. Prawo i nieSprawiedliwość wyszło z dawnego Porozumienia Centrum, z KOR i Unii Wolności. Platforma nieObywatelska to także bękart Unii Wolności i okolic nacyjnych. I dlatego też ich członkowie raz są w PiS, a innym razem w PO ? i tak w koło Macieju?a ilu tam komuszków, tropikalnych itd?. A efekt jest taki, że PO-PiS okupuje Polskę od 1989 roku? a jak pięknie się kłócą! Nadzieję na zmianę niesie Pan Prezydent Andrzej Duda, który obiecał realizowanie polityki historycznej, ale będzie to możliwe gdy: - zerwie ?koalicję? PiS-KOR-niki i odetnie pępowinę od J. Kaczyńskiego, znanego rozbijacza prawicy, wychowanka J. J. Lipskiego, socjalisty ...
ponad 5 lat temu / niezależny
 
@Prawda Boli: Żydzi jakoś od 70 lat zamęczają świat swoim holokaustem i dobrze na tym wychodzą. Ale masz racje, zajmij się segregacją śmieci, Bo zdaje się od tego roku 1 września to dzień kosza na śmieci.
ponad 5 lat temu / zabinicz
 
Nic nowego i szokującego. A jak było w poprzednich kilkudziesięciu latach? Tak samo. To w czym problem?
ponad 5 lat temu / Stormer
 
Nikt normalny nie świętuje rocznic porażek czy wybuchu wojny! Świętuje się zwycięstwa i koniec wojny. Tylko Polska jakaś taka nienormalna.
ponad 5 lat temu / Prawda Boli
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.