DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Zapomniane nabożeństwo wielkopostne: Koronka Drogi Krzyżowej

Zapomniane nabożeństwo wielkopostne: Koronka Drogi Krzyżowej
Hans Multscher (1400–1467), Chrystus przed Piłatem,

Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale to dwa najbardziej znane w Polsce nabożeństwa, w czasie których wierni rozważają Mękę i Śmierć Pana Jezusa. Są jednak i inne – równie piękne i dające możliwość otrzymania odpustu zupełnego. Należy do nich m.in. Koronka Drogi Krzyżowej.

 

Początków modlitwy należy szukać we Włoszech w XIX wieku. Służebnica Boża Luigia Borgiotti, wielka czcicielka Męki Pana Jezusa, otrzymała objawienie w kaplicy Księży Misjonarzy w Turynie. Gdy Luigia klęczała przed krzyżem i modliła się żarliwie, ukrzyżowany Chrystus powiedział do niej: „Ty jesteś Luigia od Krzyża”. Biczowany, przywiązany do słupa Pan Jezus mówił do niej „Kocham cię tak bardzo!”.

 

Gorzkie żale to najpiękniejsze nabożeństwo pasyjne, które narodziło się w Polsce. Dowiedz się wiecej na gorzkiezale.org

 

To właśnie zdarzenie zainspirowało Luigię Borgiotti do ułożenia nowej modlitwy - koronki, która miała ułatwić wszystkim wiernym odprawianie nabożeństwa do Męki Pana Jezusa. Luigia Borgiotti zwróciła się z prośbą do papieża Piusa IX, aby wszystkim odmawiającym Koronkę Drogi Krzyżowej przyznał przywileje odpustowe, które otrzymują wszyscy odprawiający to nabożeństwo w kościołach. Zadanie rozpowszechniania nabożeństwa Ojciec Święty powierzył księżom misjonarzom oraz dyrektorom i zelatorom Arcybractwa Konania Pana Jezusa. Także papież Pius X 4 kwietnia 1906 roku zatwierdził modlitwę. Nadał on bullą z 2 listopada 1906 roku wszystkim księżom misjonarzom władzę łączenia z tą koronką odpustów związanych z drogą krzyżową.

 

Jak odmawia się Koronkę drogi krzyżowej? Koronka drogi krzyżowej składa się z krzyżyka, 1 medalika na łączeniu, 14 medalików odpowiadających stacjom drogi krzyżowej oraz 51 koralików. Na pierwszych trzech koralikach między medalikiem łączeniowym, a pierwszą stacją drogi krzyżowej odmawia się na cześć konania Pana Jezusa: Ojcze nasz..., Zdrowaś, Maryjo..., Chwała Ojcu... Na każdym z 14 medalików stacji drogi krzyżowej prowadzi się odpowiednie rozważanie, a po każdym medaliku na trzech koralikach odmawia się: Ojcze nasz..., Zdrowaś, Maryjo..., Chwała Ojcu... Na koniec odmawia się sześć razy: Ojcze nasz…, Zdrowaś, Maryjo..., Chwała Ojcu... Pięć pierwszych cząstek odmawia się na pamiątkę pięciu ran Pana Jezusa, a szósty w intencjach Ojca Świętego.

 

 

pam


DATA: 2016-03-14 08:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

pati Nie modlitwa "w intencji papieża", tylko modlitwa "w intencjach papieża". Intencje te są ogłaszane przez Stolicę Apostolską i dotyczą sytuacji Kościoła, wiernych i sytuacji na świecie. Poza tym warto modlić się w intencji papieża, nawet jeśli się go nie lubi, a może tym bardziej, gdy się go nie lubi - aby nie odstępował od wiary katolickiej.
ponad 3 lata temu / TZ.
 
W okresie Wielkiego Postu, uczestnicząc np. w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach lub odprawiając wiele innych nabożeństw, mamy możliwość uzyskania odpustu.Jednym z warunków jest modlitwa w intencji papieża.Czy do czasu wyboru nowego papieża to wielkie dobro, jakim jest odpust, staje się dla nas nieosiągalne?
ponad 6 lat temu / pati
 
Ciekawe
ponad 6 lat temu / Radomir
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "12917"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.