DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Zapomniane, ale obowiązujące, czyli ekskomunika dla komunistów i ich współpracowników

Zapomniane, ale obowiązujące, czyli ekskomunika dla komunistów i ich współpracowników
fot. pixabay

1 lipca roku 1949 Święte Oficjum wydało dekret przypominający, że zwolennicy komunizmu oraz ich współpracownicy podlegają ekskomunice. Chociaż mało kto o tym pamięta, zarówno dokument sprzed równo 70 lat, jak i inne elementy stanowiska Kościoła w sprawie komunizmu, pozostają aktualne i dziś.

 

Kościół reagował na komunistyczne zagrożenie od chwili pojawienia się nowej rewolucyjnej  ideologii. Najbardziej znanym papieskim nauczaniem dotyczącym owej doktryny jest encyklika Divini Redemptoris. Dokument Piusa XI został ogłoszony w roku 1937, a więc w momencie, gdy już od 20 lat założenia Marksa i Engelsa, choć zmodyfikowane i „dostosowane” do warunków Europy Wschodniej, realizowano w Rosji. Moskwa była wtedy zresztą ponownie aktywnym graczem na politycznej mapie Starego Kontynentu, korzystając w swoich działaniach także z naiwnych i przez to podatnych na prosowieckie ukąszenie zachodnioeuropejskich intelektualistów.

 

II wojna światowa i pokonanie jednego złego systemu (pogańsko-satanistycznych Niemiec) przez drugi zły system (bezbożny Związek Sowiecki) nie zmieniły niczego w podejściu Kościoła do „ojczyzny światowego proletariatu” oraz stojącej za „czerwonym” imperium ideologii. O zmianie nie mogło być mowy, skoro fałszywa i stojąca w opozycji do chrześcijańskiej komunistyczna antropologia pozostawała ciągle w mocy. Czasy po 1945 były jednak inne.

 

Doświadczenie starcia dwóch imperiów zła, wyraźne umocnienie się komunizmu w Europie (w tym w państwach katolicki) oraz popularność „antyfaszyzmu” na Zachodzie spowodowała, że przez Kościołem stanęły nowe wyzwania. „Czerwone” zło dało o sobie znać m.in. w grudniu roku 1948, gdy policja polityczna komunistycznych Węgier aresztowała prymasa Węgier kardynała Josefa Mindszentyego.

 

Kilka miesięcy później – 1 lipca roku 1949 – z polecenia papieża Piusa XII Święte Oficjum opublikowało dekret podkreślający materialistyczną i antychrześcijańską naturę komunizmu. Wtedy też przypomniano konsekwencje wynikające z wyznawania i propagowania komunizmu lub współpracowania z komunistami – ekskomunika i odmowa udzielania sakramentów. Nie był to oczywiście ostatni antykomunistyczny głos papieży, chociaż na Soborze Watykańskim II zabrakło stanowczego potępienia ideologii.

 

Swoiste soborowe „milczenie” nie zmienia jednak przeszłości. Dekret z 1 lipca roku 1949 powstał i nadal obowiązuje wszystkich katolików. Wciąż w mocny pozostaje uznanie przez Magisterium Kościoła komunizmu za ideologię antychrześcijańską, bezbożną i groźna dla ludzkiej duszy oraz całych narodów.

 

Dokument sprzed 70 lat i inne elementy katolickiego nauczania w sprawie komunizmu pozostają aktualne dziś także dlatego, że jesteśmy obecnie świadkami ofensywy ideologii w nowej odsłonie. Obecnie bowiem mało który polityk lewicy mówi o rozkułaczaniu, parcelacji gruntów, nacjonalizacji środków produkcji czy określa wiarę jako „opium dla ludu”. Współczesny komunizm nie zabiega nawet o prawa robotników, gdyż ich miejsce zajęli homoseksualiści, ostatnio coraz wyraźniej wypierani przez... przyrodę. Stąd też zamiast walką klas lewica kusi dzisiejszych naiwnych ćwierć-intelektualistów walką płci, a niegdysiejsze faktyczne problemy materialne pracowników najemnych zastąpiły wyimaginowane problemy dotyczące braku przywilejów dla rozmaitych grup mniejszościowych. Również religia jest w warstwie retorycznej traktowana inaczej, a pewne wyznania zyskały nawet – jako mniejszościowe – status chronionych przez parasol politycznej poprawności. Postępowcy ciągle jednak walczą z katolicyzmem – choć stosują inne, bardziej subtelne metody. Mimo tego współczesne działania bardzo często są groźniejsze, gdyż zabijają ducha.

 

To wszystko powoduje, że dzisiaj – chociaż od rozpadu komunistycznego „imperium zła” minęły blisko trzy dekady – zagrożenie „czerwoną” ideologią nadal pozostaje aktualne. Jest to co prawda ideologia nieco odmienna, bo działająca w „białych rękawicach”, jednak bardzo często są to rękawice lekarza-abortera. Dawny komunizm zabijał rosyjskiego kułaka czy polskiego żołnierza wyklętego. Obecny – w imię fałszywie pojętej wolności – morduje dzieci w dziesiątkach krajów świata. Dlatego tym bardziej warto pamiętać o najskuteczniejszym lekarstwie dla ludzkości w XXI wieku – świętej wierze katolickiej i Nauczaniu Kościoła. Także nauczaniu dotyczącym bezbożnego komunizmu.

 

MWł

 

 


DATA: 2019-07-02 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Już przed soborem Jan XXIII rewaloryzował marksizm w ramach encykliki Pacem in terris oddzielając system, od ?dobrych intencji?, które towarzyszyły wielu marksistom. To zastosowanie wspomnianej triady: z tezy o złym systemie komunizmu wyprowadza się antytezę o dobru wielu jego członków, a całość wieńczy synteza o tym, że komunizm nie jest wcale taki zły.
10 miesięcy temu / Ryś
 
do XYZ. Poczytaj o kulisach i okolicznościach
10 miesięcy temu / M
 
II wojna światowa i pokonanie jednego złego systemu pogańsko-satanistycznych Niemiec przez drugi zły system A kto zawarł z III Rzeszą konkordat?
10 miesięcy temu / XYZ
 
Pomimo ekskomuniki, "Opus Dei", tak u nas niestety promowane, przez lata przyjmowało komunistów w swoje szeregi. Ostatnio jednak postanowili dorobić sobie prawicową "historię", jakoby w czasach rewolucji w Hiszpanii dzielnie walczyli z republikanami. Nie walczyli, a Eskwaria kumplował się z rabinem i od niego pobierał "nauki".
10 miesięcy temu / historycznie
 
Manifest z Ventotene to też komunistyczny program działania. To komunizm włoski.
10 miesięcy temu / razar
 
Warto pamiętać jeszcze o operacji Odessa.
10 miesięcy temu / Leon
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.